• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Sikorski - historyk

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie - instytut naukowy, powołany 28 grudnia 1961, funkcjonuje od 26 marca 1963 w Olsztynie.
  Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku – muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Zostało założone w 1912 roku przez kanonika Eugena Brachvogla. Pierwsza sala wystawowa powstała na Wzgórzu Katedralnym w tzw. Wieży Kopernika. Po II wojnie światowej muzeum ponownie zaistniało 5 września 1948 roku, kiedy w kanoniach wewnętrznych otwarto ekspozycję muzealną Kopernikowi. Odbudowa muzeum trwała do roku 1973. W tym też roku w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej powstało planetarium. W roku 1975 muzeum uzyskało samodzielność.

  Jerzy Sikorski (ur. 25 lipca 1935 w Wilnie) – polski doktor nauk historycznych, w latach 1983-1987 dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jego badania doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W roku 1960 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1954-1955 pracował w Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku. Po ukończeniu studiów, przez dwa lata (1960-1961) – pracownik Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, a w latach 1961-1962 kierował Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim. W 1963 roku został zatrudniony jako pracownik naukowy Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a w latach 1970- 1983 pełnił funkcję dyrektora tej placówki. W 1983 roku objął stanowisko dyrektora Muzeum Warmii i Mazur i pełnił je do 1987 roku. Był dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W latach 1986-1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

  Lista publikacji:

 • Mikołaj Kopernik na Warmii (1971)
 • Frombork (współautor: Tadeusz Piaskowski, Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1972)
 • Dzieje Warmii i Mazur w zarysie (1981)
 • Prywatne życie Mikołaja Kopernika (Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1985)
 • Grunwald w pamięci Polaków (1991)
 • Stary ratusz w Olsztynie na tle dziejów miasta (1999)
 • Galopem przez stulecia. Olsztyn 1353-2003 (2003)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Skąd Kopernik oglądał niebo? (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2014-07-02].
  2. Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. obn.olsztyn.pl. [dostęp 2018-12-24].
  3. Sikorski, Jerzy (1935- ) (pol.). Biblioteka Narodowa. [dostęp 2014-07-02].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Oracki: Twórcy i działacze kultury w województwie olsztyńskim w latach 1945–1970. Materiały biograficzne. Olsztyn: 1975, s. 151–152.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jerzy Sikorski – strona oficjalna
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ogólnopolski Komitet Grunwaldzki – instytucja powołana w 1986 roku przez Radę Krajową PRON, której celem było propagowanie tradycji oręża polskiego i krzewienie pamięci o bitwie pod Grunwaldem.
  Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos), to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
  Frombork (niem. Frauenburg, łac. Castrum Dominae Nostrae) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
  Muzeum Warmii i Mazur – największa placówka muzealna w województwie warmińsko-mazurskim a także jedna z najważniejszych w regionie. Siedziba muzeum znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.722 sek.