• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Loth

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Komitet Słowiański w Polsce – organizacja społeczno-polityczna powstała w 1945 roku, koncentrowała się na organizowaniu głównie działalności propagandowej, celem umacniania przyjaźni i ścisłego związku narodów słowiańskich z ZSRR.
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

  Jerzy Loth (ur. 4 sierpnia 1880 w Warszawie, zm. 30 września 1967 tamże) – polski geograf, etnograf, podróżnik i działacz sportowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Grób prof. Jerzego Lotha na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie

  Jerzy Loth urodził w Warszawie, w rodzinie Edwarda Karola i Anny z Hoserów. Był starszym bratem Alfreda i Edwarda (1884-1944).

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.

  Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1915 wykładał geografię ekonomiczną i polityczną w Szkole Nauk Społecznych i Handlowych w Warszawie. Od 1917 także w Wyższej Szkole Handlowej. Na przełomie lat 20./30. był sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W 1929 odbył wraz z Gietlem podróż przez całą Afrykę z Kapsztadu do Kairu. W 1931 założył pierwszy w Polsce Klub Rotary i był jego naczelnikiem. Odbył podróże naukowe po Afryce (Kair-Kapsztad), Ameryce Środkowej i Europie. W 1935 uzyskał exequatur jako konsul honorowy Republiki Nikaragua na obszar RP z siedzibą w Warszawie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Exequatur – zgoda państwa przyjmującego na wykonywanie przez określoną osobę funkcji kierownika urzędu konsularnego państwa wysyłającego. Exequatur wydawane jest w stosunku do przedstawionych przez kierownika urzędu tzw. listów komisyjnych. Niekiedy może dotyczyć także innych niż kierownik urzędu urzędników konsularnych. Państwo odmawiające udzielenia exequatur nie ma obowiązku uzasadnienia swojej odmowy. Od daty udzielenia exequatur zależy pierwszeństwo (precedencja) w ramach tzw. korpusu konsularnego.

  W latach 1945–1946 był rektorem Wyższej Szkoły Handlowej. W latach 1921–1964 wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1948–1961 był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, następnie członkiem honorowym.

  14 października 1911 zawarł związek małżeński z Wandą Gessner (1888-1956). Oboje zostali pochowani na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

  Niektóre publikacje[ | edytuj kod]

  Jerzy Loth był autorem licznych prac naukowych z dziedziny geografii oraz etnografii, zaangażowanym w prace Komitetu Słowiańskiego w Polsce.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Wykład geografii ekonomicznej ziem Polski w granicach przedrozbiorowych (Warszawa 1921, wyd. II)
 • Afryka (Trzaska, Evert i Michalski, Warszawa, 1935)
 • Geografia ekonomiczna ogólna (SGPiS, Warszawa, 1949, 1959)
 • Geografia gospodarcza Polski (Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 1962)
 • Ordery i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Członek honorowy Royal Geographical Society (1930)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Łoza 1938 ↓, s. 433.
  2. Odznaczenie geografa polskiego. „Kurier Warszawski”. Nr 300, s. 15, 1 listopada 1930. 
  3. Narzędziami masonerii anglosaskiej są „Rotary–Cluby”. „Warszawski Dziennik Narodowy”, s. 7, Nr 1B z 1 stycznia 1937. 
  4. 30. Komunikat. „Lwowski Dziennik Wojewódzki”. Nr 6, s. 40, 1 kwietnia 1935. 
  5. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski: JULIUSZ LOTH, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2018-05-03].
  6. Loth Jerzy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-07-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stanisław Łoza: Czy wiesz kto to jest?. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938.
 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.Edward Karol Loth (ur. 3 sierpnia 1884 w Warszawie, zm. 15 września 1944 tamże) – polski anatom, antropolog i eugenik, doktor medycyny i filozofii, brat Jerzego, ojciec Felicjana. Jeden z organizatorów i profesor Uniwersytetu Warszawskiego; członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz fińskiej Akademii Nauk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Szkoła Nauk Społecznych i Handlowych w Warszawie − działająca w latach 1915−1917 prywatna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.
  Kurjer Warszawski – gazeta codzienna wydawana w Warszawie od roku 1821 do 1939. Związana ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Stanisław Bartłomiej Łoza, herbu Korab (ur. 29 lipca 1888 w Starej Wsi, zm. 5 kwietnia 1956 w Warszawie) – podpułkownik Wojska Polskiego, historyk sztuki, bibliograf.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Rotary International – międzynarodowa organizacja założona w 1905 roku, w Chicago przez amerykańskiego adwokata Paula P. Harrisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.