• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Lawina-Świętochowski

  Przeczytaj także...
  Zbigniew Rawicz właśc. Zbigniew Władyka (ur. 2 lutego 1912 we Lwowie, zm. 27 sierpnia 1966 w Warszawie) – polski piosenkarz.Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i Ojczyzna
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Jerzy Lawina-Świętochowski Bam-Bino (pseudonim) (ur. 6 grudnia 1906 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1946 w Warszawie) - polski kompozytor, autor tekstów, piosenkarz.

  Na Antresoli (19 czerwca 1940 - 1944) – kawiarnia artystów filmowych i kabaret literacki w Warszawie w latach okupacji w czasie II Wojny Światowej. W kabarecie przedstawiano skecze, recytacje i piosenki. Występy odbywały się zazwyczaj bez dużej szaty dekoracyjnej. W 1944 roku Kawiarnia Artystów Filmowych ogłaszała jako kawiarnia Muzabella.Barbara Muszyńska (ur. 11 listopada 1921 w Krakowie, zm. 24 lutego 2002 w Krakowie) – polska piosenkarka i śpiewaczka.

  Absolwent Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Współpracował z teatrem „Lutnia” w Wilnie, tam też napisał swą pierwszą operetkę Rajski ptak.

  W latach 1929–1931 był autorem w „Rewii Wileńskiej” - napisał m.in. słowa i muzykę do rewii "Złote Wilno", programu "Czego pan chce" oraz muzykę do komedii Paula Leoné’a "Na fali eteru".

  W grudniu 1936 w studio „Syreny Record” dokonał nagrań wokalnych w duecie z Olą Obarską.

  Irena Santor, z domu Wiśniewska (ur. 9 grudnia 1934 w Papowie Biskupim) – polska piosenkarka śpiewająca mezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz wykonawczynią wielu utworów, które stały się przebojami (np. Tych lat nie odda nikt, Powrócisz tu, Już nie ma dzikich plaż).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  2 sierpnia 1939 wystawił w teatrze „8.15” w Warszawie pierwszą polską operetkę morską "Panna Wodna". Drugą operetkę o tematyce morskiej - "Hel" - skomponował w czasie II wojny światowej. W 1940 akompaniował jako pianista w teatrzyku Na Antresoli w Warszawie. W 1944 wstąpił do I Armii Wojska Polskiego, z którą przebył szlak bojowy do Berlina.

  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.Ola Obarska, właśc. Olimpia Obarska-Forkasiewicz (ur. 1 czerwca 1910, zm. 1 stycznia 1994) – polska aktorka, śpiewaczka operetkowa, librecistka, reżyserka teatralna, felietonistka i autorka tekstów, sporadycznie występująca w filmie. Przed wojną związana była z m.in. warszawskimi teatrami 8.15, Teatrem Polskim oraz toruńskim Teatrem Miejskim. Po wojnie występowała m.in. w Ludowym Teatrze Muzycznym w Warszawie, łódzkiej Operetce oraz Operze Śląskiej w Bytomiu. Jako autorka tekstów pisała piosenki dla wykonawców takich jak m.in. Violetta Villas, Hanna Rek, Sława Przybylska, Mieczysław Fogg oraz Rena Rolska. Pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

  Po wojnie zajął się komponowaniem, pracę przerwała nagła śmierć.

  Największą popularnością spośród jego utworów cieszy się tango "Morze" z operetki Panna Wodna, włączone do repertuaru m.in. Zbigniewa Rawicza (pierwsze nagranie w 1948 dla wytwórni „Muza”), Ireny Santor i Barbary Muszyńskiej.

  Kawaler krzyża Virtuti Militari za zasługi wojenne.

  1 Armia Wojska Polskiego – utworzona 29 lipca 1944 z przemianowania rzutu bojowego 1 Armii Polskiej w ZSRR sformowanej 16 marca 1944 roku. Była częścią odrodzonego Wojska Polskiego. Szlak bojowy zakończyła w maju 1945 wyjściem na brzeg Łaby i szturmem części swoich oddziałów na Berlin.

  Bibliografia[]

 • Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki. Ostatni dostęp: 2012-01
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.