• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Kaczmarek - szermierz

  Przeczytaj także...
  Witold Woyda (ur. 10 maja 1939 w Poznaniu, zm. 5 maja 2008 w Bronxville, Nowy Jork) – polski szermierz, dwukrotny złoty medalista olimpijski. Zawodnik Budowlanych Warszawa i Marymontu Warszawa.Arkadiusz Godel (ur. 4 lutego 1952 w Lublinie) - polski szermierz, złoty medalista olimpijski, specjalizujący się we florecie.
  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.
  Jerzy Kaczmarek

  Jerzy Kaczmarek (ur. 8 stycznia 1948 w Lubsku) – polski szermierz, złoty medalista olimpijski, specjalista od floretu. Zawodnik poznańskich klubów: Lecha (debiut w 1961, pierwszy trener Ignacy Hoffa) i Warty (Jan Nowak) oraz Legii Warszawa (Andrzej Przeździecki; w kadrze narodowej Zbigniew Skrudlik i Władysław Kurpiewski).

  Nowiny są gazetą regionalną ukazującą się codziennie, od poniedziałku do piątku, od ponad 50 lat na terenie województwa podkarpackiego oraz części wschodniej województwa świętokrzyskiego. To obecnie (połowa roku 2007) najchętniej czytany dziennik na Podkarpaciu. W każdym z wydań w Nowin można znaleźć kilka kolumn najnowszych informacji z regionu, jak również dotyczących podkarpackiego sportu, gospodarki i kultury. Nowiny bardzo często publikują specjalne dodatki o różnorodnej tematyce (śluby, żużel, piłka nożna, biznes). Nowiny są również na Podkarpaciu znane ze swojej pozawydawniczej działalności. Przez szereg lat redakcja była organizatorem konkursów Miss Nowin, Nasze Dobre Podkarpackie. Redaktorem naczelnym jest Stanisław Sowa, wydawcą zaś spółka R-press.Lubsko (dawn. Zemsz, niem. Sommerfeld) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie żarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubsko.

  Mistrz świata juniorów w 1968. Złoty medalista olimpijski w 1972 w Monachium w drużynowym konkursie florecistów. W skład drużyny mistrzów oprócz Kaczmarka weszli: Arkadiusz Godel, Marek Dąbrowski, Lech Koziejowski i Witold Woyda.

  trzykrotny srebrny medalista mistrzostw świata w latach: 1969, 1971, 1974 oraz brązowy w 1973 (za każdym razem w drużynie). Mistrz, dwukrotny wicemistrz i trzykrotny brązowy medalista mistrzostw Polski.

  W 1972 został odznaczony Złotym Krzyż Zasługi.

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.

  Po zakończeniu kariery wyjechał do Niemiec, gdzie rozpoczął pracę jako trener w berlińskich klubach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Odznaczenia dla olimpijczyków. „Nowiny”. Nr 264, s. 2, 23 września 1972. 

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Polski Komitet Olimpijski: Jerzy Kaczmarek – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). olimpijski.pl. [dostęp 31 maja 2014].
 • Jerzy Kaczmarek Bio, Stats, and Results | Olympics at Sports-Reference.com (ang.)
 • Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marek Dąbrowski (ur. 28 listopada 1949 w Gliwicach) - polski szermierz, złoty medalista olimpijski, specjalista floretu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.