• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy III Brzeski

  Przeczytaj także...
  Ludwik IV Legnicki (ur. 19 kwietnia 1616 zm. 24 listopada 1663) - Książę Legnicki. Syn księcia brzeskiego Jana Chrystiana i Doroty Sybylii brandenburskiej, brat Jerzego III i Chrystiana.Jerzy Rudolf (ur. 22 stycznia 1595 w Oławie - zm.14 stycznia 1653 we Wrocławiu) – książę legnicki z dynastii Piastów, syn księcia legnicko-brzeskiego Joachima Fryderyka i księżniczki askańskiej, Anny Marii, humanista, mecenas sztuki, kompozytor i poeta. Starosta generalny Śląska w latach 1621-1628 i od 1641 r.
  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.

  Jerzy III (ur. 4 września 1611 w Brzegu, zm. 4 lipca 1664 w Brzegu) - książę brzeski i legnicki. Syn księcia brzeskiego Jana Chrystiana i Doroty Sybilii brandenburskiej, starszy brat Ludwika IV i Chrystiana.

  W 1639 po śmierci ojca Jana Chrystiana wraz z braćmi objął władzę w księstwie brzeskim. Po śmierci stryja Jerzego Rudolfa w 1653 bracia odziedziczyli także księstwo legnickie. Rok później (w 1654) bracia podzielili posiadane włości, w wyniku czego Jerzy III został samodzielnym księciem brzeskim. Po śmierci Ludwika IV w 1663, wraz z bratem Chrystianem objął panowanie nad księstwem legnickim.

  Bierutów (niem. Bernstadt) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bierutów, położone nad rzeką Widawą. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Jerzy III był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była poślubiona 23 lutego 1638 w Bierutowie Zofia Katarzyna, córka Karola II z Podiebradu ks. oleśnicko-ziębickiego. Z małżeństwa tego pochodziła córka Dorota Elżbieta (1646-1691), wydana w 1663 za mąż za Henryka hrabiego von Nassau-Dillenburg. Zofia Katarzyna zmarła 21 marca 1659. Już w październiku 1660 Jerzy III ożenił się powtórnie - z Elżbietą Marią Karoliną von Simmern, która zmarła w maju 1664.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Jan Chrystian (ur. 28 sierpnia 1591 w Oławie, zm. 25 grudnia 1639 w Ostródzie) – książę brzeski z dynastii Piastów. Syn księcia legnicko-brzeskiego Joachima Fryderyka i Anny Marii z dynastii askańskiej. Mąż Doroty Sybilii Hohenzollern, córki elektora Brandenburgii Jana Jerzego Hohenzollerna, a po jej śmierci Anny Jadwigi von Sitzsch. Ojciec m.in. księcia brzeskiego Jerzego III, księcia legnickiego Ludwika IV i księcia legnicko-brzeskiego Chrystiana.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.