Jerzy Edwin Rose

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Edwin Rose (ur. 5 marca 1909 w Buczaczu, zm. 1 czerwca 1992 w Madison) – polsko-amerykański lekarz psychiatra, neuroanatom, bratanek i uczeń Maksymiliana Rosego. Profesor neurofizjologii University of Wisconsin-Madison.

Maksymilian Rose (ur. 19 maja 1883 w Przemyślu, zm. 30 listopada 1937 w Wilnie) – polski lekarz neurolog, neuroanatom i psychiatra, profesor neurologii i psychiatrii na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Autor licznych prac z dziedziny cytoarchitektoniki kory mózgowej.Neuroanatomia – gałąź anatomii zajmująca się budową obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego u człowieka i zwierząt. Równocześnie, stanowi jedną z najstarszych gałęzi neurobiologii.

Syn Henryka Rosego, profesora gimnazjalnego w Buczaczu i w Przemyślu i Reginy Deiches. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie specjalizował się w klinice Rosego w Wilnie. We wrześniu 1939 był razem z żoną w podróży; dzięki rekomendacji Ariënsa Kappersa otrzymał pracę w Phipps Psychiatric Clinic. Służył też w U.S. Army jako lekarz psychiatra.

PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1982 roku otrzymał Ralph W. Gerard Prize in Neuroscience.

Uczniami Rosego byli m.in. Jay M. Goldberg, David J. Anderson, Lindsay M. Aitkin, Michael M. Merzenich, Ray W. Guillery.

Dwukrotnie żonaty, pierwsza żona Annelies Argelander (zm. 27 października 1980), druga żona Hanna Sobkowicz.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Tomasz Pudłocki: przypisach: Nieprawidłowy znacznik <ref>; nazwę „Pudłocki_8” zdefiniowano więcej niż raz z różną zawartością
  BŁĄD PRZYPISÓW
 2. Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Gimnazyum w Buczaczu za rok szkolny 1920/21. Buczacz: Nakładem Funduszu Naukowego, z Drukarni i litogr. Stanisława Chowańca w Stanisławowie, 1921, s. 4.
 3. Society for Neuroscience
 4. Neurotree - Oskar Vogt Family Tree, neurotree.org [dostęp 2017-11-24].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • L Kruger. Jerzy Edwin Rose 1909-1992. „Journal of Comparative Neurology”. 327 (4), s. 469-72, 1993. DOI: 10.1002/cne.903270402. PMID: 8440776. 
 • American men and women of science: The physical and biological sciences, vol. 6. Bowker, 1982 ​ISBN 0-8352-1420-6​ s. 268
 • Gaal J.T., Stenerson M., Kuo J.S.. The enduring legacy of pioneering neuroscientist Dr. Jerzy Edwin Rose. „J Clin Neurosci”. 33, s. 69-72, 2016. DOI: 10.1016/j.jocn.2016.02.035. 
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Cornelius Ubbo Ariëns Kappers (ur. 9 sierpnia 1877 w Groningen, zm. 28 lipca 1946 w Amsterdamie) – holenderski lekarz neurolog.
  Warto wiedzieć że... beta

  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
  Madison – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Wisconsin, położone na przesmyku rozdzielającym jeziora Monona i Mendota.
  Uniwersytet Wisconsin–Madison (University of Wisconsin-Madison, UW–Madison, Madison, Wisconsin, Uniwersytet Wisconsin, lub UW) – amerykański publiczny uniwersytet naukowy znajdujący się w Madison w Wisconsin. Został założony w 1848 i jest największym uniwersytetem w stanie. Uczęszcza do niego ogółem 41 000 studentów, z czego około 29 000 są to tzw. undergraduates (studenci studiów licencjackich).
  Buczacz (ukr. Бучач) – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, nad Strypą, siedziba rejonu buczackiego. W 2001 roku liczyło ok. 12 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu metalowego, spożywczego i paszowego.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama