• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Cyberski

  Przeczytaj także...
  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).
  Na mapach: 54°30′34″N 18°30′57″E/54,509444 18,515833 Cmentarz Witomiński – największa nekropolia w Gdyni.

  Jerzy Cyberski (ur. 19 kwietnia 1935, zm. 23 kwietnia 2015) – polski oceanolog, specjalista w zakresie hydrologii, klimatologii morskiej i oceanografii fizycznej, profesor doktor habilitowany. W latach 2010-2013 rektor Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

  Życiorys[]

  Od początku lat 70-XX wieku związany był z Uniwersytetem Gdańskim, pełniąc tam między innymi funkcje prodziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi oraz Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii. Piastował również funkcje kierownika Stacji Limnologicznej w Borucinie, Zakładu Hydrografii i Klimatologii Instytutu Geografii oraz Zakładu Oceanografii Fizycznej Instytutu Oceanografii.

  Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie powstała w 2002 r. wyższa uczelnia zawodowa. Pierwsza tego typu placówka w Wejherowie. Prowadzi trzyletnie studia I stopnia na kierunkach: zarządzanie, socjologia, pielęgniarstwo, ochrona środowiska.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

  Wybrane odznaczenia[]

 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jerzy Cyberski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2015-04-30].
 • Przypisy

  1. Jerzy Cyberski (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-04-30].
  Limnologia (gr. limno – staw, jezioro słodkowodne oraz logos – nauka), hydrologia jezior – nauka z zakresu hydrologii zajmująca się badaniem wód zbiorników śródlądowych. Opisuje ich bilans wodny, ustrój termiczny i ustrój lodowy, zajmuje się procesami kształtowania brzegów, jak i sedymentacją, prądami i falami w zbiornikach, które stanowią przedmiot jej zainteresowania.Tytuł naukowy (tytuł naukowy profesora) – nadawany przez Prezydenta RP osobie, która uzyskała już stopień naukowy doktora habilitowanego przez to jest samodzielnym pracownikiem nauki, ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie habilitacyjnym oraz posiada poważne osiągnięcia dydaktyczne, w tym w kształceniu kadry naukowej. Wyjątkowo może być nadany osobie ze stopniem doktora, o wybitnych osiągnięciach naukowych lub artystycznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Borucino (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Borëcëno) – wieś w północnej Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach, na Pojezierzu Kaszubskim, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w bliskim sąsiedztwie szlaku wodnego "Kółko Raduńskie" i nad Boruckim Jeziorem. Wieś jest siedzibą sołectwa "Borucino" w którego skład wchodzi również nazwana część wsi Kamienny Dół.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Prodziekan – zastępca dziekana, czyli kierownika wydziału szkoły wyższej. Z reguły zastępuje dziekana w konkretnych sprawach dotyczących wydziału stąd przy tytule prodziekana znajduje się określenie np.:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.