• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Cnota  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sejmik województwa – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa, który tworzą radni, wybierani w wyborach bezpośrednich. Jego kadencja trwa cztery lata, licząc od dnia wyborów.Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy – historyczny polski serial w reżyserii Jerzego Sztwiertni, który został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1979-1981.

  Jerzy Feliks Cnota (ur. 17 października 1942 w Jastrzębiu-Zdroju, zm. 10 listopada 2016 w Katowicach) – polski aktor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Ukończył filologię rosyjską na WSP (dziś UP) w Krakowie, a następnie PWST w Warszawie (1972, eksternistycznie).

  Rzeka kłamstwa – polski serial historyczny oparty na cyklu powieściowy Ewy Szelburg-Zarembiny. Bohaterką jest Joanna, sierota szukająca szczęścia. Żyć jej przypadło na przełomie XIX i XX wieku.Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.

  W Krakowie występował w teatrze studenckim 38, gdzie grano Becketta i Ionesco. Często były to prapremiery ich utworów. Przez trzy lata występował w Piwnicy pod Baranami.

  W kinie zadebiutował w 1969 roku w filmie Sól ziemi czarnej w reżyserii Kazimierza Kutza, a w telewizji w 1971 roku w serialu Podróż za jeden uśmiech w reżyserii Stanisława Jędryki. Jednak największą popularność przyniosła mu rola Gąsiora w serialu Janosik (1973) w reżyserii Jerzego Passendorfera oraz rola Augusta Mola w filmie Perła w koronie w reżyserii Kazimierza Kutza. Następnie grał zazwyczaj epizodyczne role w filmach i serialach, m.in. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978), Miś (1980) w reżyserii Stanisława Barei, rolę Czarnosyjca, pracownika składu węgla Siekierki w serialu Dom (1982–1996) w reżyserii Jana Łomnickiego, Święta wojna (2000). Od 2011 do 2016 grał też emeryta Tadeusza Kopcińskiego w serialu Świat według Kiepskich.

  Trzustka (łac. pancreas) – narząd gruczołowy położony w górnej części jamy brzusznej. Ma nieregularny, wydłużony i spłaszczony w wymiarze grzbietowo-brzusznym kształt. Wymiar podłużny w rzucie poprzecznym porównywany do kształtu młotka lub haczyka (wygięty częścią środkową do przodu). W rzucie czołowym kształt przypomina literę S. U osoby żywej jest szaroróżowa, a na zwłokach szarobiała. Budowa zrazikowa dobrze zaznacza się na powierzchni gruczołu i nadaje mu wygląd guzkowaty. Na powierzchni trzustki może gromadzić się tkanka tłuszczowa, która wygładza jej powierzchnię i nadaje zabarwienie bardziej żółtawe. Miąższ narządu jest spoisty i miękki. Pod względem funkcjonalnym trzustka składa się z części wewnątrzwydzielniczej (hormonalnej, odpowiedzialnej za wytwarzanie kilku hormonów m.in. insuliny i glukagonu) i zewnątrzwydzielniczej (trawiennej, produkującej zawierający enzymy trawienne sok trzustkowy (łac. succus pancreaticus), zwany śliną brzucha ze względu na podobieństwo konsystencji i barwy do śliny).Grzeszny żywot Franciszka Buły – film polski w reżyserii Janusza Kidawy, zrealizowany w 1980, próbuje utrwalić w fabularnej fikcji obyczajowość polskiego Śląska.

  W wyborach samorządowych w 2002 kandydował do sejmiku województwa śląskiego z ramienia Antyklerykalnej Polski.

  W 2009 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury.

  Zmarł 10 listopada 2016 w Katowicach, po długotrwałej chorobie; dwukrotnie przeszedł operację wszczepienia endoprotezy biodra, ponadto miał chorą trzustkę. 16 listopada 2016 został pochowany na chorzowskim cmentarzu Najświętszej Marii Panny w Chorzowie Batorym przy ulicy Granicznej.

  Grób Jerzego Cnoty na cmentarzu w Chorzowie Batorym przy ulicy Granicznej
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Rodzinka.pl – polski serial komediowy w reżyserii Patricka Yoki. W rolach głównych Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak. Serial został zrealizowany na podstawie kanadyjskiego scenariusza pt. Les Parent.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  Biała wizytówka – polski serial obyczajowy, wojenny z 1986 roku w reżyserii Filipa Bajona; telewizyjna wersja filmu Magnat.
  Ogniem i mieczem – polski czteroodcinkowy miniserial z 2000 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Eugène Ionesco (rum. Eugen Ionescu; ur. 26 listopada 1909 w Slatinie, zm. 28 marca 1994 w Paryżu) – awangardowy francuski dramaturg pochodzenia rumuńskiego, współtwórca teatru absurdu.
  III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie, popularnie zwany chorzowskim "Batorym". Jedno z czterech najstarszych chorzowskich liceów ogólnokształcących (obok I LO im. Słowackiego, II LO im. Ligonia, IV LO im. Skłodowskiej-Curie). Szkoła dzieli budynek z Gimnazjum nr 7, z którym od września 2008 roku tworzy Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie.
  Romans prowincjonalny – polski film obyczajowy z 1976 roku w reżyserii Krzysztofa Wierzbiańskiego. Film powstał na podstawie opowiadania Kornela Filipowicza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.