• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Chowańczak

  Przeczytaj także...
  Jan Daniel Chowańczak (ur. 1895, zm. 26 października 1949) – polski przemysłowiec i kupiec, wspólnie z ojcem Arpadem Chowańczakiem i bratem Władysławem prowadził renomowany sklep kuśnierski A. Chowańczak & Swie przy Krakowskim Przedmieściu 17 w Warszawie. Po agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r., współpracował z prezydentem Warszawy Stefanem Starzyńskim, podczas organizacji obrony stolicy. W swojej willi na Mokotowie, ukrywał żydowskie rodzinny przedwojennych pracowników firmy, a w sklepie organizował tajne komplety. Przed wybuchem powstania warszawskiego z własnych środków zakupywał broń, na potrzeby przyszłych walk. Aresztowany przez Niemców, został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.
  Andrzej "Arpad" Chowańczak (ur. 1863, zm. 1949) – polski przemysłowiec, właściciel jednego z największych i najbardziej uznanych zakładów kuśnierskich w II RP.

  Jerzy Arpad Chowańczak (ur. 17 maja 1935, zm. 17 maja 1995 w Warszawie) – polski duchowny katolicki, kapelan prymasa, członek Kościelnej Redakcji Mszy Świętych, były proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, publicysta.

  Pochodził z rodziny znanych polskich kuśnierzy, jego dziadkiem był twórca firmy A. Chowańczak & Swie, Andrzej „Arpad” Chowańczak, na którego cześć otrzymał drugie imię. W 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę duchową. 19 września 1980 r. dekretem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, wszedł w skład powołanej do życia Kościelnej Redakcji Mszy Świętej, mającej za zadanie przygotowanie i odprawienie homilii w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio. Od stycznia 1984 r. do września 1986 r., sprawował funkcję proboszcza, parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, skąd został przeniesiony przez prymasa, do posługi ojca duchowego i profesora w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zaangażowany w życie świeckiego zakonu św. Benedykta na terenie seminarium. Wśród wychowanków cieszył się wielkim szacunkiem i autorytetem.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela w Warszawie – uczelnia wyższa, w której przyszli księża (alumni), przygotowują się do posługi kapłańskiej w archidiecezji warszawskiej. Seminarium zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Obecnym rektorem jest ks. dr Wojciech Bartkowicz.

  W ostatnich latach życia pogłębiła się postępująca cukrzyca oraz choroba serca i przez pewien czas przebywał w szpitalu. Zmarł w dniu swoich 60 urodzin, 17 maja 1995 r. w warszawskim seminarium. Grób Chowańczaka znajduje się na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie.

  Jerzy Chowańczak, był autorem między innymi : „Słowo na co dzień - Okres Adwentu - Okres Narodzenia Pańskiego” z 1993 r. i „Słowo na co dzień - Okres Wielkiego Postu” z 1994 r., wydanych przez Fundację im. Prymasa Tysiąclecia.

  Biskupi gnieźnieńscy − biskupi diecezjalni (jednocześnie arcybiskupi metropolici) i biskupi pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

  Zobacz też[]

 • Jan Daniel Chowańczak
 • Linki zewnętrzne[]

 • E-book: "Kapłan jakiego pamiętamy. Wspomnienia o ks. Jerzym Chowańczaku" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.