• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Bayer

  Przeczytaj także...
  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Stopień dyplomatyczny – stopień nadawany członkom personelu dyplomatycznego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych państwa, które wysyła dyplomatów. Stopnie określają rangę, pozycję w hierarchii i zakres pracy danego dyplomaty.

  Jerzy Wojciech Bayer (ur. 8 stycznia 1952 w Warszawie) – polski orientalista, poliglota, dyplomata, od 2009 do 2013 ambasador RP w Tajlandii, Laosie, Kambodży i Birmie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1974 ukończył z wyróżnieniem Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra filologii orientalnej – sinologii. W 2005 uzyskał tytuł doktora w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk na podstawie pracy Ewolucja polityki ChRL wobec Półwyspu Koreańskiego w latach 1988–2004 (promotor: Waldemar Jan Dziak). Do 2009 prowadził działalność naukową, jako adiunkt w Zakładzie Sinologii Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 habilitował się tamże, przedstawiając monografię Tybet. Szkice z dziejów chińsko-tybetańskich.

  Orientalistyka – nauka o kulturach orientalnych: językach, literaturze, sztuce, historii, społeczeństwie, życiu codziennym i obyczajach, polityce, religii, filozofii itp. Na ogół przyjmuje się, że odnosi się do kultur (ludów, cywilizacji) Orientu, czyli Azji, Bliskiego Wschodu, Maghrebu, ale często w obręb jej zainteresowania włącza się także kultury obszaru Sahelu i tzw. Czarnej Afryki, a w interpretacjach skrajnych (np. francuska, zob. INALCO) także kultury Oceanii, a nawet Europy Środkowo-Wschodniej.Konsulat Generalny RP w Szanghaju (chiń. 波兰共和国驻上海总领事馆) – polska misja konsularna w Szanghaju, w Chińskiej Republice Ludowej.

  W 1975 rozpoczął międzynarodową działalność w misjach pokojowych w Egipcie i Syrii, jako tłumacz, logistyk i saper. Pracował także jako dziennikarz w redakcji zagranicznej Polskiej Agencji Prasowej, w tym jako korespondent w Pekinie. W latach 1992–1995 pracował w misjach pokojowych ONZ, między innymi w Kambodży. Był zatrudniony także jako adiunkt w Zakładzie Sinologii UW.

  Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos - wielojęzyczny) – człowiek znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1995 rozpoczął pracę w MSZ w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii na stanowisku radcy ministra oraz naczelnika wydziału. W 1997 wyjechał do Pekinu jako kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w randze radcy. W 1999 Minister Spraw Zagranicznych mianował go na stanowisko konsula generalnego RP w Szanghaju, które sprawował przez 4 lata. Po powrocie z placówki objął stanowisko radcy w grupie zadaniowej ds. Iraku. W strukturach ministerialnych w 2006 awansował na stanowisko I radcy, a w 2008 na stopień radcy-ministra.

  Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2008 mianowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ambasadorem RP w Tajlandii, Laosie, Kambodży i Birmie z siedzibą w Bangkoku. Funkcję pełnił od 2009 do 2013.

  Jerzy Bayer deklaruje znajomość 12 języków obcych w tym języka tajskiego.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Posiedzenie nr 59 Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP VI kadencji z 17 września 2008
 • Dr hab. Jerzy Wojciech Bayer, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-06-19].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język tajski, syjamski – język z rodziny języków dajskich, oficjalny język Tajlandii, używany jako pierwszy język jedynie w centralnej części Tajlandii (wokół Bangkoku). Na północy, południu oraz w regionie północno-wschodnim mówi się odrębnymi językami tajskimi.
  Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego – jednostka podstawowa Uniwersytetu Warszawskiego znana wcześniej jako Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w nim około 130 pracowników naukowych i kształci się ponad 1200 studentów w trybie dziennym i wieczorowym. Wydział prowadzi studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa orientalnego.
  Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.
  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie (chin. 波兰共和国驻华大使馆) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej.
  Półwysep Koreański – półwysep w Azji Wschodniej, wcinający się na 1100 km w Ocean Spokojny. Od północnego wschodu oblewają go wody Morza Japońskiego, które w Korei Południowej nazywają się Morzem Wschodnim, a w Korei Północnej Morzem Wschodniokoreańskim, a od południowego zachodu – Morza Żółtego. Od Wysp Japońskich oddziela go Cieśnina Koreańska.
  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych – resort odpowiedzialny za kształtowanie i prowadzenie polityki zagranicznej R.P. Do zadań Ministra Spraw Zagranicznych należy:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.