• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Żaba

  Przeczytaj także...
  Petrografia – (od greckiego πέτρα (petra) - skała i γράφω (graphō) - pisać) - nauka o skałach, zajmująca się składem i właściwościami fizycznymi i chemicznymi skał. Uważana za fizjografię skał.Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  Jerzy Żaba - doktor habilitowany nauk geologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierownik tamtejszej Katedry Geologii Podstawowej.

  Życiorys[]

  W 1973 ukończył studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w roku 1980 na Uniwersytecie Warszawskim w specjalności mineralogia, petrografia i geochemia, natomiast tytuł doktora habilitowanego w roku 2000 w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie, w specjalności geologia strukturalna.

  Kanion Colca – kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa.Geologia strukturalna – dział tektoniki zajmujący się drobnymi i średnimi strukturami tektonicznymi, ich rozpoznawaniem, opisem, klasyfikacją, mechanizmami i bezpośrednimi przyczynami ich powstawania.

  Prowadził badania naukowe w różnych miejscach, między innymi w Czechach (lata 1980, oraz 1982-1985), w Mongolii (rok 1981) oraz w w górach Hoggar (Sahara Centralna) w Algierii (lata 1986-1987). W latach 2001-2005 brał udział w projekcie "Paleozoiczna Akrecja Polski", uczestniczy w badaniach w ramach projektu EUROPROBE: Trans-European Suture Zone i w pracach nad utworzenia w Peru Parku Narodowego Kanion Colca.

  Jest autorem lub współautorem ponad 100 prac publikowanych, w tym "Ilustrowanej Encyklopedii Skał i Minerałów" oraz przewodnika "Zbieramy minerały i skały. Przewodnik po Dolnym Śląsku".

  Przypisy

  1. Biogram na stronie Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego [1]
  2. Biogram na stronie Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego [2]
  3. Biogram na stronie Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego [3]
  4. Biogram na stronie Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.