• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerycho-3

  Przeczytaj także...
  Kosmodrom Palmachim - tajny ośrodek testów rakietowych położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego w bezpośrednim sąsiedztwie bazy Sił Powietrznych Izraela Palmachim, na zachód od miasta Jawne w Izraelu.Silnik rakietowy – rodzaj silnika odrzutowego, czyli wykorzystującego zjawisko odrzutu substancji roboczej, który nie pobiera w trakcie pracy żadnej substancji z otoczenia. Substancją roboczą mogą być produkty spalania (gazy spalinowe) powstałe przy utlenianiu paliwa (chemiczny silnik rakietowy), przy czym zarówno paliwo rakietowe jak i utleniacz znajdują się w zbiornikach napędzanego urządzenia (tlen nie jest pobierany z atmosfery), dzięki czemu silnik może pracować w dowolnych warunkach, np. w przestrzeni kosmicznej i pod wodą. Mogą nią być też jony rozpędzane elektromagnetycznie (silnik jonowy), plazma, także rozpędzana elektromagnetycznie (silnik plazmowy) lub strumień fotonów gamma (silnik fotonowy). Stosowany najczęściej w rakietach i promach kosmicznych oraz pociskach rakietowych.
  Paliwo stałe – palne ciało stałe pochodzenia naturalnego lub otrzymane sztucznie, wykorzystywane jako źródło energii cieplnej. Używane do celów przemysłowych, technicznych, gospodarczych itp.

  Jerycho-3izraelski strategiczny pocisk balistyczny międzykontynentalnego zasięgu.

  Historia[]

  Program budowy nowego pocisku rakietowego Jerycho-3 o dalekim zasięgu, rozpoczęto w Izraelu przed 2005 rokiem. Uważa się, że około połowy 2005 pierwsze rakiety weszły do użycia, brak jednak informacji na ten temat. Nieznana też jest dokładna ich liczba na stanie armii izraelskiej, jednak szacuje się ją na nie więcej niż 50 sztuk.

  Jerycho-2 – izraelski taktyczny pocisk balistyczny średniego uzbrojony w głowicę konwencjonalną albo jądrową o mocy 1 MT.Paliwo ciekłe jest to paliwo pochodzące zwykle z przeróbki ropy naftowej lub (w marginalnym stopniu) z węgla kamiennego i brunatnego, stosowane przede wszystkim do napędu silników spalinowych, w mniejszym stopniu do rozruchu kotłów parowych, do celów grzewczych i technologicznych.

  Opis[]

  Brak dokładnych danych technicznych i szczegółowych informacji o sprawności rakiet Jerycho-3, istnieją jednak informacje, że są to rakiety czterostopniowe. Pierwsze trzy człony mają silniki na paliwo stałe, a czwarty człon na paliwo płynne.

  Przypisy

  1. Special National Intelligence Assessment CIA: Prospects for Further Proliferation of Nuclear Weapons (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2008].
  2. Israeli Weapons: Jericho 3 (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2008].

  Zobacz też[]

 • Siły Powietrzne Izraela
 • Kosmodrom Palmachim
 • Jerycho-2
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jericho 3 Israeli Weapons (ang.)
 • Rakietowy pocisk balistyczny – pocisk rakietowy, którego najistotniejszymi cechami są lot po parabolicznej krzywej balistycznej z napędem silnikowym jedynie w części trasy oraz wyposażenie w układ naprowadzania. Na etapie wznoszenia, lot odbywa się dzięki napędowi za pomocą jednego bądź więcej silników rakietowych, dalsze zaś etapy lotu odbywają się dzięki wykorzystaniu energii nadanej pociskowi w fazie silnikowej oraz sile grawitacji ziemskiej. Zastosowanie pocisków balistycznych opiera się na przenoszeniu do celu głowicy bojowej o charakterze konwencjonalnym bądź masowego rażenia.Intercontinental Ballistic Missile (ICBM) – rakietowy pocisk balistyczny międzykontynentalnego zasięgu, dla którego mierzona w linii prostej po powierzchni Ziemi maksymalna odległość pomiędzy punktem startu a celem przekracza 5500 km. Kategoria ta związana jest z najpowszechniej na świecie przyjętym amerykańskim podziałem pocisków balistycznych według ich zasięgu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rakieta to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym. Obiekt ten uzyskuje siłę ciągu dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych lub innych mediów (np. sprężone gazy, przegrzana para) z dysz silnika rakietowego, zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona. Często pojęcie rakiety jest używane w znaczeniu silnika rakietowego lub pocisku rakietowego. Rakiety służą między innymi do przenoszenia ładunku, np. statku kosmicznego, głowic bojowych, sztucznych satelitów w warunkach przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma żadnej zewnętrznej substancji, której pojazd mógłby użyć jako elementu napędzającego.
  Siły Powietrzne Izraela (hebr. זרוע האויר והחלל, Zroa HaAwir WeHahalal, w skrócie חיל האוויר, Hejl HaAwir, Korpus Powietrzny; ang. Israeli Air Force) – siły powietrzne Izraela, część Izraelskich Sił Obronnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.