• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerry Unser

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Indianapolis 500 (także: Indy 500) – wyścig samochodowy rozgrywany corocznie w Stanach Zjednoczonych w ostatnią niedzielę maja. Wyścig rozgrywany jest od 1911 roku na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń na torze Indianapolis Motor Speedway. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów.
  Ed Elisian, właściwie Edward Gulbeng Eliseian (ur. 9 grudnia 1926 roku w Oakland, zm. 30 sierpnia 1959 roku w Wisconsin State Fair Park w Milwaukee) – amerykański kierowca wyścigowy.

  Jeremy Michael „Jerry” Unser Jr (ur. 15 listopada 1932 roku w Colorado Springs, zm. 17 maja 1959 roku w Indianapolis) – amerykański kierowca wyścigowy.

  Pochodził z rodziny o tradycjach wyścigowych, związanej głównie z serią Indy Car. Jego ojciec, dwa wujkowie, dwaj bracia, syn oraz dwóch bratanków również startowali w wyścigach samochodowych.

  Najstarszy z trójki braci; dwaj pozostali Al i Bobby w późniejszych latach łącznie wygrali siedem edycji Indianapolis 500.

  Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.United States Automobile Club, w skrócie USAC – związek zajmujący się organizacją części samochodowych serii wyścigowych rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych.

  Jerry jako pierwszy z braci wziął udział w słynnym wyścigu (1958), jednak debiut zakończył się w zbiorowym karambolu, zainicjowanym przez piruet Eda Elisiana. Miał sporo szczęścia, bowiem jego samochód przeleciał nad zewnętrzną ścianę toru i lądował na nieużytkach; Unser doznał jedynie niegroźnej kontuzji ramienia.

  Indianapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Indiana, leżące w hrabstwie Marion.IndyCar Series (dawniej Indy Racing LeagueIRL) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu w Stanach Zjednoczonych.

  2 maja 1959 roku podczas jednego z pierwszych treningów przed kolejną edycją Indianapolis 500, Unser rozbił się w zakręcie numer cztery. Samochód wykonał kilka salt na prostej startowej i stanął w płomieniach. Kierowca zmarł wskutek obrażeń w szpitalu dwa tygodnie później. Pozostawił żonę Jeanne oraz dwóch synów: Jerry'ego III oraz Johnny'ego.

  Po wypadku Unsera, USAC nakazał wszystkim kierowcom noszenie ognioodpornych kombinezonów.

  Starty w Indianapolis 500[]

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • ChampCarStats – Jerry Unser
 • Find A Grave – Jerry Unser
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.