• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerome Ehlers

  Przeczytaj także...
  Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jerome Francis Ehlers (ur. 20 grudnia 1958 w Perth, zm. 9 sierpnia 2014 w Sydney) – australijski aktor telewizyjny i filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Perth w Australii. W latach 70. uczęszczał do szkoły katolickiej St Thomas More College. W 1987 ukończył National Institut of Dramatic Art w Sydney. Studiował sztuki na University of Western Australia.

  Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Na dużym ekranie zadebiutował u boku Toma Sellecka w przygodowym westernie Quigley na Antypodach. Najbardziej znany z ról w serialach bardzo popularnych w Australii: Szkoła złamanych serc, Zaginiony świat, Władca zwierząt, Chata pełna Rafterów.

  W 2009 ukończył Southern Cross University, gdzie studiował dziennikarstwo, media, politologię, politykę i historię.

  Zmarł 9 sierpnia 2014 w Sydney w wieku 55. lat, po dziesięciomiesięcznej walce z rakiem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Szkoła złamanych serc (Heartbreak High) – serial dla młodzieży produkcji australijskiej z lat 1994-1999, traktujący o młodzieży uczącej się w szkole średniej Hartley High, znajdującej się w jednej z wieloetnicznych dzielnic Sydney. Serial powstał na bazie filmu młodzieżowego The Heartbreak Kid z 1993 roku. Fabuła obraca się wokół przyjaźni uczniów, ich pierwszych miłości, domowych i szkolnych kłopotów, problemów z wejściem w dorosłe życie. Akcja tocząca się wielowątkowo podejmuje tematy, z którymi zmaga się młodzież w codziennym życiu, jak seks, antykoncepcja, ciąża, narkotyki i alkohol.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

  Filmy[ | edytuj kod]

  Seriale[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Jerome Ehlers (Austrália) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2019-02-27].
  2. Jerome Ehlers Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2019-02-27].
  3. Jerome Ehlers (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2019-02-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jerome Ehlers w bazie IMDb (ang.)
 • Jerome Ehlers w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tom Selleck, właściwie Thomas William Selleck (ur. 29 stycznia 1945 roku w Detroit, w stanie Michigan) – amerykański aktor, producent oraz scenarzysta telewizyjny i filmowy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Chata pełna Rafterów (Packed to the Rafters, 2008) – australijski serial telewizyjny nadawany przez stację Seven Network od 26 sierpnia 2008 roku. W Polsce nadawany jest na kanale Viacom Blink! od 20 lipca 2011 roku.
  Southern Cross University (Uniwersytet Krzyża Południa) - australijska państwowa uczelnia wyższa z siedzibą w Lismore i mniejszymi kampusami w Coffs Harbour oraz Tweed Heads. Powstała w 1994 w wyniku usamodzielnienia się części ośrodków zamiejscowych University of New England. Uczelnia kształci ok. 18 tysięcy studentów, w tym ok. 14 400 na studiach licencjackich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  University of Western Australia (Uniwersytet Australii Zachodniej) - australijska państwowa uczelnia wyższa, założona w 1911 roku jako pierwsza tego rodzaju instytucja w Australii Zachodniej. Siedzibą uczelni jest Perth. Kształci ok. 19 tysięcy studentów i zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. Jej mottem są słowa seek wisdom (poszukuj mądrości).
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.891 sek.