• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jeremy Northam  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Timothy Leonard Spall (ur. 27 lutego 1957 roku w Londynie) – brytyjski aktor, odznaczony orderem Imperium Brytyjskiego. Od 1981 roku jest żonaty. Ma trójkę dzieci.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Jeremy Philip Northam (ur. 1 grudnia 1961 w Cambridge) – angielski aktor. Po wielu rolach telewizyjnych, zwrócił na siebie uwagę jako George Knightley w ekranizacji powieści Jane Austen Emma (1996). Wystąpił między innymi w filmach takich jak Amistad (1997), Gosford Park (2001) i Enigma (2001). Zagrał także Tomasza More’a w serialu Showtime Dynastia Tudorów (2007-2008) i jako Anthony Eden w serialu Netflix The Crown (2016-2017).

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Clare College - jeden z koledżów bedący częścią Uniwersytetu w Cambridge. Założony w roku 1326, drugi, po Peterhouse, najstarszy koledż. Znany ze swych ogrodów na "Tyłach" (ang. the "Backs") tj. terenu przy brzegach rzeki Cam.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Cambridge, w hrabstwie Cambridgeshire, jako najmłodsze z czwórki dzieci. Jego matka, Rachel (z domu Howard), była garncarką i profesorem ekonomii, a jego ojciec, John Northam, był profesorem literatury i teatru, a także specjalistą i wykładowcą Ibsena (najpierw w Clare College, a później na Uniwersytecie Bristolskim).

  Hamlet, książę Danii, Hamlet, królewicz duński – fikcyjna postać literacka, tytułowy i główny bohater dramatu „Hamlet” Williama Szekspira, bohater tragiczny, uważany za „symbol człowieka, któremu skłonność do autorefleksji uniemożliwia działanie”.Cambridgeshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

  Northam kształcił się w King’s College School w Cambridge. Po przeprowadzce rodziny do Bristolu, w 1972 uczęszczał do Bristol Grammar School i podjął pracę w miejscowym teatrze. W 1984 ukończył anglistykę w Bedford College w Londynie na Royal Holloway, University of London]. Studiował aktorstwo w Bristol Old Vic Theatre School.

  Jane Austen (ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w hrabstwie Hampshire, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – angielska pisarka.The Crown (dosł. Korona) – brytyjsko-amerykański serial biograficzny, wyprodukowany na zlecenie platformy internetowej Netflix i opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwsza seria, licząca 10 odcinków, została udostępniona abonentom Netfliksa (także w Polsce) 4 listopada 2016. Premiera serii drugiej miała miejsce 8 grudnia 2017.

  Na małym ekranie zadebiutował w roli pilota oficera „Fitza” Fitzgeralda w miniserialu wojennym ITV Piece of Cake (1988) z Nathanielem Parkerem i Tomaszem Borkowym. W telewizyjnym dramacie wojennym Kres drogi (Journey's End, 1988) u boku Timothy’ego Spalla wystąpił jako kapitan Stanhope. W 1989 w Royal National Theatre w przedstawieniu Hamlet zastąpił Daniela Day-Lewisa, który pewnego wieczoru doznał załamania nerwowego podczas występu jako tytułowa postać. W 1990 zdobył nagrodę im. Oliviera dla „najbardziej obiecującego debiutanta” za rolę Edwarda Voyseya w The Voysey Inheritance z National Theatre Company w londyńskim Cottesloe Theatre.

  Wichrowe Wzgórza powstał na podstawie powieści Emily Brontë pod oryginalnym tytułem Wuthering Heights. Film z gwiazdorską obsadą – Ralph Fiennes jako Heathcliff i Juliette Binoche jako Katarzyna Earnshaw.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.
  Royal Holloway, University of London – brytyjski, publiczny uniwersytet zlokalizowany w Egham (31km od centralnego Londynu).
  Przypadkiem wcielony (en. Guy X) - komedia kanadyjsko-islandzko-brytyjskiej produkcji z 2005 roku, której reżyserem jest Saul Metzstein. Główne role zagrali: Jason Biggs, Natascha McElhone, Michael Ironside. Scenariusz na podstawie powieści Johna Griesemera "No One Thinks of Greenland". Film kręcono w Saint-Hubert w Quebec, Kanada.
  Tomasz More (Morus) (ur. 7 lutego 1478 w Londynie, zm. 6 lipca 1535 tamże) – angielski myśliciel, pisarz i polityk, członek Izby Lordów i kanclerz królewski, tercjarz franciszkański (OFS), męczennik chrześcijański czczony przez anglikanów, święty Kościoła katolickiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.