Jeremiah Horrocks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeremiah Horrocks przeprowadza pierwszą obserwację tranzytu Wenus w 1639 roku.

Jeremiah Horrocks (ur. 1618 w Toxteth Park w hrabstwie Merseyside, zm. 3 stycznia 1641 tamże) – angielski astronom i duchowny.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.

Życiorys[ | edytuj kod]

W latach 1632–1635 Jeremiah Horrocks pobierał nauki w College’u Emmanuela Uniwersytetu w Cambridge. Później podjął pracę nauczyciela domowego w miasteczku Toxteth Park obecnie należącym do Liverpoolu oraz w Hoole w hrabstwie Lancashire. W Hoole w 1639 roku objął parafię.

Much Hoole – wieś w Anglii, w hrabstwie Lancashire, w dystrykcie South Ribble. Leży 46 km na północny zachód od miasta Manchester i 304 km na północny zachód od Londynu.Jan Heweliusz, łac. Johannes Hevelius, niem. Johann Hewelcke, inne formy nazwiska: Hewel, Hewelke, Höfelcke, Hövellius, Höwelcke (ur. 28 stycznia 1611 w Gdańsku, zm. 28 stycznia 1687 tamże) – gdański astronom, matematyk i konstruktor instrumentów naukowych.

Samodzielnie zaznajamiał się z podstawowymi pracami astronomicznymi, począwszy od starożytności aż do czasów jemu współczesnych. Był gorliwym obserwatorem zjawisk astronomicznych dbającym z największą dokładnością o wyniki pomiarów. Opierając się na trzech prawach Keplera wykonał drobne zmiany w elementach orbit planet, zwłaszcza Wenus. Wyprzedzając swoją epokę uważał, że planety przyciągają się nawzajem oraz oddziałują grawitacyjnie, także ze Słońcem, które jednak ze względu na swoją dużą masę pozostaje nieruchome.

Toxteth – dzielnica w Anglii, w Merseyside, w dystrykcie Liverpool. Toxteth jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Stochestede.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Korekcja Tablic rudolfińskich opracowanych przez Johannesa Keplera pozwoliły Jeremiahowi Horrocksowi przewidzieć moment przejścia Wenus przed tarczą Słońca w 1639 roku. Zjawisko to obserwował wspólnie ze swoim przyjacielem Williamem Crabtreem, stając się w ten sposób pierwszym astronomem obserwującym tranzyt Wenus. W niedzielę 24 listopada (4 grudnia nowego stylu) na podstawie wyliczonej przez siebie efemerydy zmierzył średnicę kątową Wenus poprzez rzut obrazu Słońca na ekran. Opis zaobserwowanego zjawiska zawarł w krótkim traktacie, który został wydany po jego śmierci przez Jana Heweliusza w 1662 roku.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Merseyside – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.

Prace Jeremiaha Horrocksa zostały wydane dopiero w latach 1672–1673 przez Królewskie Towarzystwo Londyńskie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Nicholas Kollerstrom. William Crabtree's Venus transit observation. „Proceedings of the International Astronomical Union”. 2004 (IAUC196), s. 34-40, czerwiec 2004. DOI: 10.1017/S1743921305001249 (ang.). 

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • T. Zbigniew Dworak: Jeremiah Horrocks (1618-1641). W: Urania – Postępy Astronomii 6/2009 [on-line]. [dostęp 2014-08-01].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.
  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  Tablice rudolfińskie (łac. Tabulae Rudolphinae) – katalog astronomiczny wydany w 1627 roku przez Johannesa Keplera.
  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama