• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jennifer Morrison

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kevin Norwood Bacon (ur. 8 lipca 1958 roku w Filadelfii w stanie Pensylwania) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  Na rozstaju (tytuł oryg. Intersection) − amerykański film dramatyczny z 1994 roku, wyreżyserowany przez Marka Rydella, adaptujący powieść Paula Guimarda. Remake francuskiego filmu Okruchy życia (Les choses de la vie, 1970).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Jennifer Marie Morrison (ur. 12 kwietnia 1979 r. w Chicago, Illinois, USA) – amerykańska aktorka, modelka i producent filmowy. Największą popularność zdobyła grając dr Allison Cameron w serialu Dr House amerykańskiej stacji FOX. Była zaręczona z Jessem Spencerem, odtwórcą roli dr Roberta Chase'a w serialu Dr House. Obecnie występuje na Broadwayu.

  Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życiorys[]

  Córka Davida i Judy Morrisonów, starsza siostra Julie i Daniela. Będąc dzieckiem pojawiała się w reklamach, a aktorskiej inicjacji doświadczyła w wieku piętnastu lat, kiedy to wcieliła się w filmową córkę Sharon Stone i Richarda Gere'a w filmie Na rozstaju (Intersection, 1994). Uczęszczała do liceum Prospect High School w Illinois, gdzie śpiewała w chórze, grała na klarnecie w orkiestrze maszerującej i zajmowała się cheerleadingiem. W 1997 roku rozpoczęła studia na Loyola University Chicago, a po ich ukończeniu, trzy lata później, przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie rozpoczęła karierą aktorską.

  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

  Jeszcze w trakcie studiów wystąpiła w niewielkiej roli Samanthy Kozac w thrillerze Opętanie (Stir of Echoes, 1999), w którym partnerowała Kevinowi Baconowi. Pierwszą główną rolę odegrała w slasherze Ulice strachu II: Ostatnia odsłona (Urban Legends: Final Cut, 2000). Jennifer wcieliła się w tym filmie w postać studentki wydziału reżyserii Amy Mayfield, która jest prześladowana przez psychopatycznego mordercę, grasującego na kampusie uniwersyteckim. Od tej pory Jennifer występowała w serialach telewizyjnych i w efekcie otrzymała rolę w serialu stacji FOX Dr. House (House, M.D.), za którą – wraz z innymi członkami obsady – otrzymała nominację do nagrody Screen Actors Guild Award.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Sharon Vonne Stone (ur. 10 marca 1958 w Meadville w stanie Pensylwania, USA) – amerykańska aktorka, modelka i producentka. W filmie zadebiutowała w roku 1980, a szerszą popularność zdobyła w 1990 roku dzięki udziałowi w filmie science-fiction Pamięć absolutna. Status gwiazdy przyniosła jej główna rola w thrillerze Nagi instynkt w 1992 roku (za tę rolę otrzymała nominację do Złotego Globu). Jedną z najważniejszych w jej karierze była rola Ginger w filmie Kasyno z 1995 roku w reżyserii Martina Scorsese (Złoty Glob i nominacja do Oscara).

  Na planie poznała aktora Jesse'go Spencera. W 2006 roku aktorzy zagrali we współprodukowanym przez Jennifer filmie Flourish. 23 grudnia 2006 roku Spencer oświadczył się Jennifer na wieży Eiffela w Paryżu, lecz już 15 sierpnia następnego roku para odwołała zaręczyny.

  Filmografia[]

  Bibliografia[]

 • Profil w Allmovie.com
 • Strona internetowa fanów aktorki
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jennifer Morrison w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Jennifer Morrison w bazie filmweb.pl
 • Jennifer Morrison w bazie stopklatka.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.
  Cheerleading (ang. przewodzenie dopingowaniu) – zorganizowane układy składające się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji wykonywane w celu kibicowania zespołom sportowym w czasie meczów. Także osobna dyscyplina sportu. Cheerleading najpopularniejszy jest w USA, ale przyjął się też w wielu innych krajach.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Opętanie (tytuł oryg. Stir of Echoes) to amerykański film fabularny (thriller) z 1999 roku, którego reżyserem jest David Koepp. Film został oparty na noweli o tym samym tytule autorstwa Richarda Mathesona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.