• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jennifer Grey  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  David Groh (właściwie David Lawrence Groh ur. 21 maja 1939 w Brooklyn, dzielnicy Nowego Jorku zm. 12 lutego 2008 w Los Angeles) - amerykański aktor.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Jennifer Grey (ur. 26 marca 1960 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka. Po raz pierwszy zyskała światowe uznanie za występ w komedii dla nastolatków Wolny dzień pana Ferrisa Buellera (1986) i melodramacie muzycznym Dirty Dancing (1987), który przyniósł jej nominację do ​Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Jej praca telewizyjna obejmuje jej zwycięstwo w jedenastym sezonie Dancing with the Stars (2010) i udział w serialu Prime Video Red Oaks (2014–2017).

  Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się na nowojorskim Manhattanie w rodzinie Żydów aszkenazyjskich jako córka Jo Wilder (z domu Brower), byłej aktorki/piosenkarki, i Joela Greya, aktora, piosenkarza, tancerza i choreografa, zdobywcy Oscara. Jej brat James Katz został szefem kuchni. Wychowywała się w rodzinie teatralnej, jej dziadkiem był Mickey Katz. W 1978 ukończyła prywatną szkołę The Dalton School w Nowym Jorku, gdzie studiowała taniec i aktorstwo oraz gdzie poznała swoją najlepszą przyjaciółkę, aktorkę Tracy Pollan. Przez dwa lata studiowała w prestiżowej Neighborhood Playhouse School of the Theatre. Czekając na role, utrzymywała się jako kelnerka.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Red Oaks – amerykański serial telewizyjny (komedia) wyprodukowany przez Amazon Studios. Twórcami serialu są Joe Gangemi, Gregory Jacobs. Pilotowy odcinek został udostępniony 28 sierpnia 2014 roku przez platformę Amazon Studios Pozostałe odcinki pierwszego sezonu zostały udostępnione 9 października 2015 roku na stronie internetowej Amazon Studios 18 grudnia 2015 roku, platforma Amazon zamówiła drugi sezon

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku dziewiętnastu lat wystąpiła w reklamie Dr Pepper. W 1980 zadebiutowała na Off-Broadwayu w Cherry Lane Theatre jako Peggy / Trish w przedstawieniu Album. Po raz pierwszy trafiła na kinowy ekran jako Cathy Bennario w melodramacie Jamesa Foleya Buntownik z Eberton (Reckless, 1984) u boku Aidana Quinna i Daryl Hannah. Zagrała niewielką rolę Patsy Dwyer w gangsterskiej opowieści Francisa Forda Coppoli Cotton Club (The Cotton Club, 1984) z Richardem Gere. Wystąpiła jako Toni Mason w sensacyjnym dramacie wojennym Johna Miliusa Czerwony świt (Red Dawn, 1984). John Badham zaangażował ją do roli Leslie w dramacie sportowym Kolarze (American Flyers, 1985) u boku Kevina Costnera.

  Żydzi aszkenazyjscy, również Aszkenazyjczycy lub Aszkenazim (hebr. (l.mn.) אַשְׁכֲּנָזִים) oraz יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז Jehudej Aszkenaz, „Żydzi z Aszkenazu”) – Żydzi zamieszkujący Europę Środkową, Wschodnią i częściowo Zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę.45. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 27 marca 1973 roku w Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles. Gospodarzami byli Carol Burnett, Michael Caine, Charlton Heston i Rock Hudson.

  W 1986 zagrała rolę zazdrosnej siostry Jeanie Bueller w komedii dla nastolatków Johna Hughesa Wolny dzień pana Ferrisa Buellera (Ferris Bueller’s Day Off, 1986) u boku Matthew Brodericka. Film odniósł sukces komercyjny i został pozytywnie przyjęty przez krytykę.

  Jennifer Grey (1988 r.)

  Przełomową rolą była postać Frances „Baby” Houseman, zakochanej w instruktorze tańca obozowego, Johnnym Castle (Patrick Swayze) w muzycznym filmie Dirty Dancing (1987), który przyniósł jej nominację do ​Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Niskobudżetowy film był niespodziewanym hitem frekwencyjnym, pierwszym filmem sprzedającym milion kopii na wideo i jest uważany za klasykę.

  Neighborhood Playhouse School of the Theatre – profesjonalna szkoła aktorska, od 1947 mieszcząca się przy 340 East 54th Street w Nowym Jorku, specjalizująca się w nauce tzw. techniki Meisnera, opracowanej przez wieloletniego nauczyciela i instruktora aktorstwa Sanforda Meisnera. William Joseph (Billy) Baldwin (ur. 21 lutego 1963 roku w Massapequa, na Long Island, w stanie Nowy Jork, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

  Użyczyła głosu Airelle w filmie animowanym produkcji francuskiej Gandahar (1988). Była obsadzona w melodramacie komediowym Ogary z Broadwayu (Bloodhounds of Broadway, 1989), dramacie sensacyjno-sportowym Wiatr (Wind, 1992) z Matthew Modine i komedii romantycznej Anioł stróż (Lover’s Knot, 1995) z Billym Campbellem.

  W 1993 na Broadwayu grała rolę Suzanne Gold-Stein w The Twilight of the Golds z Davidem Grohem.

  Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.Wiatr (tytuł oryginalny ang. Wind) – amerykański film fabularny z roku 1992 roku w reżyserii Carrolla Ballarda. W rolach głównych wystąpili Matthew Modine i Jennifer Grey.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.
  Dr Pepper – amerykański napój bezalkoholowy o barwie karmelowej, sprzedawany w USA od 1885 r. przez Cadbury Schweppes Americas Beverages. Zaliczany do napojów "typu cola", choć producent nie podkreśla tego faktu w promocji napoju. Po raz pierwszy sprzedany lokalnie w Waco w stanie Teksas 1 grudnia 1885 r. Twórcą receptury jest farmaceuta z Waco pochodzenia niemieckiego Charles Alderton. Rozpropagował go właściciel apteki w Waco Wade Morrison. On też nadał napojowi nazwę. Sporne jest kim był ów "doktor Pepper". Sama firma stoi obecnie na stanowisku, że chodzi o dra Charlesa T. Peppera, sąsiada Morrisona z czasów, gdy mieszkał w Wythe County w Wirginii. Aptekarz miał rzekomo sympatyzować z córką doktora.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Daryl Christine Hannah (ur. 3 grudnia 1960 w Chicago) – amerykańska aktorka filmowa, najlepiej znana z występów w filmach: Łowca androidów (1982), Plusk (1984), Wall Street (1987), Roxanne (1987), Stalowe magnolie (1989) i Kill Bill (2003).
  Dancing with the Stars – amerykańska wersja formatu Dancing with the Stars realizowanego na licencji BBC Worldwide opartej na brytyjskim programie Strictly Come Dancing.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.