• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jenna Ushkowitz

  Przeczytaj także...
  Les Misérables – musical Claude-Michela Schönberga powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Musical składa się z dwóch aktów (z prologiem oraz epilogiem), trwa ok. 3 godzin.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jenna Noelle Ushkowitz (kor. 제나 우슈코비츠; ur. 28 kwietnia 1986 w Seulu) – amerykańska piosenkarka, występująca w musicalach na Broadwayu oraz aktorka telewizyjna, znana głównie z roli Tiny Cohen-Chang, granej w popularnym serialu komediowym stacji FOX, Glee.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ushkowitz urodziła się 28 kwietnia 1986 roku w Seulu. Nazywała się po urodzeniu Min Ji (kor. 민지). W wieku trzech miesięcy została adoptowana przez amerykańskich rodziców pochodzenia polsko-włoskiego i irlandzko-angielskiego. Po adopcji nadano jej imię Jenna Noelle Ushkowitz. Nazwisko otrzymała od przybranego dziadka ze strony ojca, który był pochodzenia polsko-żydowskiego. Dorastała w East Meadow w Nowym Jorku i została wychowana jako katoliczka.

  Pamiętniki wampirów (ang. The Vampire Diaries) – amerykański serial stworzony na podstawie serii powieści L.J. Smith pt. Pamiętniki wampirów. W Stanach Zjednoczonych był emitowany na kanale The CW od 10 września 2009 roku do 10 marca 2017 roku. Michael Trevino (ur.25 stycznia 1985) - amerykański aktor, znany z roli Tylera Lockwooda w serialu Pamiętniki wampirów.

  Ushkowitz uczęszczała do Parkway Elementary School i Holy Trinity Dieocesan High School, katolickiej szkoły w Hicksville na Long Island, która była znana z silnej edukacji teatralnej. Ukończyła liceum w 2004 roku i przeniosła się do Marymount Manhattan College, gdzie uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie sztuki.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ulica Sezamkowa (ang. Sesame Street) – amerykański telewizyjny program edukacyjny dla dzieci, który zyskał dużą popularność w USA oraz wielu innych krajach świata, stanowiąc wzór dla późniejszych programów tego typu. Jest dobrym przykładem wykorzystania edukacji rozrywkowej w procesie edukacji społecznej, w tym wypadku edukacji najmłodszych.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jenna Ushkowitz rozpoczęła karierę w wieku trzech lat od udziału w Ulicy Sezamkowej. Aktywnie pracowała na scenie, grając w takich produkcjach jak Les Miserables, The King and I, Laramie Project i Spring Awakening. Ushkowitz stał się powszechnie znany z roli Tiny Cohen-Chang w popularnym muzycznym serialu telewizyjnym Glee. W 2019 roku, wraz z inną Glee Kevinem McHale, została gospodarzem podcastu Showmance na platformie PodcastOne.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jenna na gali SAG Awards, 2010

  W 2014 roku Ushkowitz była w związku z aktorem Pamiętniki wampirów, Michaelem Trevino. W 2015 roku para rozstała się. W sierpniu 2020 roku ogłosiła zaręczyny ze swoim chłopakiem Davidem Stanleyem.

  W 2008 roku wzięła udział w kampanii społecznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu w amerykańskim stanie Kalifornia poprawki legislacyjnej zamykającej drogę parom jednopłciowym do zawierania małżeństw (tzw. Propozycja 8).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Ushkowitz współpracował również z NYCLASS, organizacją zajmującą się prawami zwierząt i Oceaną, organizacją zajmującą się ochroną oceanów. Latem 2015 r. Odbyła tournée po Wyspach Normandzkich z firmą Oceana, aby zwiększyć świadomość przełowienia ryb pastewnych i ich wpływu na przeżycie. W tym samym roku była gospodarzem Nautica Oceana Beach House 2015. Podjęła również wysiłki w celu podniesienia świadomości na temat zmniejszającej się populacji lwów morskich w Kalifornii, która była spowodowana przełowieniem ryb paszowych.

  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jenna Ushkowitz (ang.). usmagazine.com. [dostęp 2020-10-20].
  2. Glee's Jenna Ushkowitz: A Graduate of Marymount Manhattan College (ang.). universityherald.com. [dostęp 2020-10-20].
  3. Jenna Ushkowitz's Quest from East Meadow to Glee (ang.). patch.com. [dostęp 2020-10-20].
  4. CHOOSING GLEE – 10 Rules to Finding Inspiration, Happiness, and the Real You (ang.). us.macmillan.com. [dostęp 2020-10-20].
  5. Glee Star Jenna Ushkowitz Is Engaged to Boyfriend David Stanley: 'A Million Times Yes' (ang.). people.com. [dostęp 2020-10-20].
  6. The most complete NOH8 list. www.listal.com. [dostęp 2017-11-24].
  7. Jenna Ushkowitz Wants to Keep Sea Lions from Starving (ang.). usa.oceana.org. [dostęp 2020-10-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jenna Ushkowitz w bazie IMDb (ang.)
 • Jenna Ushkowitz w bazie Filmweb
 • Oceana – to organizacja społeczna z USA zajmująca się monitoringiem, ujawnianiem i zwalczaniem procederu zatruwania oceanów przez statki wycieczkowe. Organizacja zajmuje się głównie przedsiębiorstwami wycieczkowymi zorientowanymi na rynek amerykański, choć jej zasięg jest globalny.Glee to amerykański musicalowy serial telewizyjny (komediodramat), emitowany przez stację Fox od 19 maja 2009 do 20 marca 2015 roku. Koncentrował się na życiu młodych ludzi, którzy śpiewają wspólnie w szkolnym chórze w fikcyjnym liceum imienia Williama McKinleya w Limie w stanie Ohio. Opiekę nad chórem przejmuje nauczyciel języka hiszpańskiego, postanawiający przywrócić licealnemu klubowi dawną świetność. W swojej tematyce Glee skupiał się na zagadnieniach z dziedziny socjologii i nauk społecznych, przede wszystkim na seksualności, kwestiach rasowych, związkach emocjonalnych czy pracy grupowej. Na zespół bohaterów, który w kolejnych sezonach rozwijano lub skracano, wstępnie składali się: przewodzący chórowi nauczyciel Will Schuester (w tej roli Matthew Morrison), trenerka cheerleaderek Sue Sylvester (Jane Lynch), pedagog szkolna Emma Pillsbury (Jayma Mays), żona Willa Terri (Jessalyn Gilsig) oraz ośmioro członków chóru (Lea Michele, Cory Monteith, Chris Colfer, Dianna Agron, Amber Riley, Kevin McHale, Jenna Ushkowitz, Mark Salling).
  Warto wiedzieć że... beta

  Propozycja 8 w Kalifornii w 2008 roku, (ang. Proposition 8) - propozycja poprawki konstytucyjnej w amerykańskim stanie Kalifornia, nad którą obywatele tego stanu głosowali w referendum 4 listopada 2008 roku. Propozycja ta sprecyzowała obowiązującą w Kalifornii definicję związku małżeńskiego jako związku "między mężczyzną i kobietą", eliminując prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.
  Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild Awards, SAG Awards) - doroczna nagroda przyznawana przez członków Gildii Aktorów Ekranowych w dziedzinie filmu i telewizji.
  Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.
  Uszanka kalifornijska, uchatka kalifornijska, lew morski (Zalophus californianus) – gatunek ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych (Otariidae). Jest jednym z najinteligentniejszych płetwonogich.
  Kevin Michael McHale (ur. 14 czerwca 1988 w Plano) - amerykański piosenkarz popowy i aktor telewizyjny, najbardziej znany z roli niepełnosprawnego Artie Abramsa, odtwarzanej w popularnym musicalowym serialu stacji FOX, Glee. Kevin był również jednym z czterech członków boysbandu NLT, który zakończył działalność w 2009 roku. W 2011 wystąpił jako Everett McDonald w singlu Katy Perry "Last Friday Night (T.G.I.F.)". W 2008 roku wziął udział w kampanii społecznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu w amerykańskim stanie Kalifornia poprawki legislacyjnej zamykającej drogę parom jednopłciowym do zawierania małżeństw (tzw. Propozycja 8).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.902 sek.