• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jen-Hsun Huang

  Przeczytaj także...
  Oregon State University (OSU, potocznie Oregon State) - amerykański uniwersytet publiczny z siedzibą w Corvallis w stanie Oregon. Za datę jego założenia uznaje się rok 1868, choć obecną nazwę nosi od 1961 roku. Organem założycielskim uczelni jest stan Oregon. Uniwersytet kształci ok. 22 tysiące studentów, w tym ok. 18 tysięcy na studiach licencjackich i niespełna 4 tysiące na studiach magisterskich i doktoranckich. Zatrudnia ok. 3 tysięcy pracowników naukowych.Wired – amerykański magazyn publikowany w formie papierowej jako miesięcznik oraz internetowej. Siedziba wydawnictwa znajduje się w San Francisco w Kalifornii, czasopismo jest wydawane od marca 1993 roku przez Condé Nast Publications. Informuje on, jak technologia wpływa na kulturę, ekonomię i politykę.
  Półprzewodniki − najczęściej substancje krystaliczne, których konduktywność (przewodnictwo właściwe) może być zmieniana w szerokim zakresie (np. 10 do 10 S/cm) poprzez domieszkowanie, ogrzewanie, oświetlenie bądź inne czynniki. Przewodnictwo typowego półprzewodnika plasuje się między przewodnictwem metali i dielektryków.

  Jen-Hsun Huang (chiń. upr. 黄仁勋; chiń. trad. 黃仁勳; pinyin Huáng Rénxūn; ur. 17 lutego 1963 w Tajpej) – współzałożyciel Nvidia Corporation, jej prezes, dyrektor generalny i członek Rady Dyrektorów od czasu jej założenia.

  NVIDIA Corporation NASDAQ: NVDA – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.

  Pod jego kierownictwem Nvidia stała się jednym z największych, niedysponujących własnymi fabrykami, przedsiębiorstw w branży półprzewodnikowej. NVIDIA otrzymała w tym czasie liczne nagrody, między innymi dla „Najszybciej rozwijającej się firmy” według magazynu Forbes, miejsce na liście TOP 40 pisma Wired i tytuł „Inwestora roku” od Stanford Business School. Jen-Hsun Huang jest od 1999 roku członkiem rady powierniczej RAND Corporation i często wygłasza odczyty z okazji różnych wydarzeń dotyczących technologii lub biznesu. Przed założeniem firmy Nvidia Jen-Hsun Huang był szefem jednego z działów w firmie LSI Logic oraz projektantem mikroprocesorów w firmie Advanced Micro Devices (AMD). Jen-Hsun Huang uzyskał tytuł B.S.E.E (Bachelor of Science in Electrical Engineering) Uniwersytetu Stanowego Oregon oraz M.S.E.E. (Master of Science in Electrical Engineering) Uniwersytetu Stanforda.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.RAND Corporation – amerykański think tank i organizacja badawcza non-profit, pierwotnie sformowana dla potrzeb Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Założona 14 maja 1948 roku w Santa Monica w Kalifornii na bazie rozpoczętego w końcu 1945 roku wojskowego Projektu RAND (pierwszy raport RAND ukazał się już w maju 1946 roku).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • biografia na witrynie NVIDIA Corporation (ang.)
 • wywiad udzielony magazynowi Wired (ang.)
 • Master of Science (MSc, MS) – zawodowy tytuł anglosaski, będący odpowiednikiem polskiego magistra i magistra inżyniera. Przyznawany jest zazwyczaj w naukach ścisłych, technicznych, przyrodniczych i ekonomicznych, jeśli program studiów na danym kierunku ma głównie charakter praktyczny i stosowany, gdyż w przypadku charakteru teoretycznego i nauczycielskiego przyznaje się tytuł Master of Arts (MA). Uwaga – błędem jest używanie tytułu MBA do określenia magistra zarządzania, ponieważ MBA to tytuł podyplomowy i nie jest dowodem ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.
  Warto wiedzieć że... beta

  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
  Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.
  Tajpej (chiń.: 台北 lub 臺北; pinyin: Táibĕi; pe̍h-ōe-jī: Tâi-pak) – stolica Republiki Chińskiej (Tajwanu). Położona w północnej części wyspy nad rzeką Danshui He. Posiada status miasta wydzielonego. W 2010 roku miasto liczyło 2 618 772 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.