• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jelena Chrustalowa

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.42. Mistrzostwa świata w Biathlonie 2008 odbyły się w szwedzkiej miejscowości Östersund, w dniach 9 - 17 lutego 2008 roku. Tak jak podczas mistrzostw w Anterselvie rozegranych zostało 11 konkurencji: 5 mężczyzn, 5 kobiet oraz 1 mieszana. Były to drugie mistrzostwa w tej miejscowości. Poprzednie odbyły się tu w 1970 roku.
  43. Mistrzostwa świata w Biathlonie 2009 odbyły się w południowokoreańskiej miejscowości Pyeongchang. Były to pierwsze mistrzostwa świata na kontynencie azjatyckim. Tak jak podczas mistrzostw w Östersund rozegranych zostało 11 konkurencji: 5 mężczyzn, 5 kobiet oraz 1 mieszana.

  Jelena Władimirowna Chrustalowa (ros. Елена Владимировна Хрусталёва, ur. 28 września 1980 r. w Krasnojarsku) – kazachska biathlonistka, wcześniej występowała w reprezentacji Rosji, olimpijka. Zadebiutowała w biathlonie w rozgrywkach juniorskich w roku 2000. Srebrna medalista olimpijska w biegu indywidualnym.

  Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.

  Starty w Pucharze Świata rozpoczęła zawodami w Hochfilzen w roku 2001 zajmując 36 miejsce w sprincie. Jej najlepszy dotychczasowy wynik w Pucharze świata to 2 miejsce w biegu indywidualnym w Whistler, podczas igrzysk olimpijskim w 2010 roku. Dotychczas podczas tych zawodów, jedynie sześć razy zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce.

  Zimowe igrzyska azjatyckie – międzynarodowe zawody sportowe przeznaczone dla krajów azjatyckich, podczas której rozgrywane są konkurencje zimowe. Stworzone zostały na wzór zimowych igrzysk olimpijskich. Pomysł wyszedł od członków Japońskiego Komitetu Olimpijskiego podczas letnich igrzysk azjatyckich w 1982. Ostatecznie pierwsza tego typu impreza została zorganizowana w japońskim Sapporo w 1986 roku.Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.

  Podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w roku 2002 zajęła 33 miejsce w sprincie, 30 w biegu pościgowym oraz 7 w sztafecie.

  Na Mistrzostwach świata w roku 2008 w Östersund zajęła 41 miejsce w biegu indywidualnym, 27 w sprincie, 44 w biegu pościgowym oraz 13 w sztafecie. Na Mistrzostwach świata w roku 2009 w Pjongczang zajęła 6 miejsce w biegu indywidualnym, 38 w sprincie, 46 w biegu pościgowym, 29 w biegu masowym oraz 18 w sztafecie.

  Hochfilzen – gmina w austriackim Tyrolu, w powiecie Kitzbühel, w dolinie Pillersee. Ośrodek sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa biegowego i biathlonu.Krasnojarsk (ros. Красноярск) – miasto w Rosji; trzecie co do wielkości miasto Syberii; położone nad rzeką Jenisej; stolica Kraju Krasnojarskiego; 1 000 000 mieszkańców (2012). Wraz z aglomeracją liczy 1,155 mln mieszkańców (2012), co czyni go 12 miastem w Rosji, gdzie żyje ponad milion mieszkańców. Port rzeczny, węzeł kolejowy.

  Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.Östersund – miasto położone w środkowej części Szwecji w prowincji Jämtland na wschodnim wybrzeżu jeziora Stor.

  Osiągnięcia[]

  Igrzyska olimpijskie ]

  Mistrzostwa Świata[]

  ]

  Letnie Mistrzostwa Świata[]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

  Miejsca na podium chronologicznie[]

  Puchar IBU[]

  Miejsca na podium chronologicznie[]

  Bibliografia[]

 • Profil zawodnika na stronie IBU (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 2010-10-08].
 • sports-reference
 • Whistler – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie Squamish-Lillooet, 125 km na północ od Vancouver. Znajdują się w niej trasy narciarstwa alpejskiego i kolarstwa górskiego.Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.