• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jelena Chrustalowa

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2000 odbyły się w austriackiej miejscowości Hochfilzen, w dniach 8 lutego - 12 lutego 2000 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet . W sumie odbyło się 8 biegów.
  Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).

  Jelena Władimirowna Chrustalowa (ros. Елена Владимировна Хрусталёва, ur. 28 września 1980 r. w Krasnojarsku) – rosyjska biathlonistka, reprezentująca także Białoruś i Kazachstan, wicemistrzyni olimpijska.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze sukcesy osiągnęła w 2000 roku. Najpierw zdobyła złote medale w biegu indywidualnym i sztafecie w kategorii juniorek podczas mistrzostw Europy w Zakopanem. Następnie wywalczyła srebrne medale w biegu pościgowym i sztafecie na mistrzostwach świata juniorów w Hochfilzen.

  Mistrzostwa Europy w Biathlonie 2003 odbyły się we włoskiej miejscowości Forni Avoltri, w dniach 26 lutego - 2 marca 2003 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. W sumie odbyło się 16 biegów.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

  W Pucharze Świata zadebiutowała 6 grudnia 2001 roku w Hochfilzen, zajmując 36. miejsce w sprincie. Pierwsze punkty (w sezonach 2000/2001-2007/2008 punktowało 30. najlepszych zawodniczek) wywalczyła 23 stycznia 2002 roku w Anterselvie, gdzie w biegu indywidualnym była siódma. Jedyny raz na podium zawodów pucharowych stanęła 18 lutego 2010 roku w Vancouver, gdzie w tej samej konkurencji była druga. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2009/2010, kiedy zajęła 35. miejsce w klasyfikacji generalnej.

  43. Mistrzostwa świata w Biathlonie 2009 odbyły się w południowokoreańskiej miejscowości Pyeongchang. Były to pierwsze mistrzostwa świata na kontynencie azjatyckim. Tak jak podczas mistrzostw w Östersund rozegranych zostało 11 konkurencji: 5 mężczyzn, 5 kobiet oraz 1 mieszana.XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

  W 2002 roku wystąpiła w barwach Białorusi na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, gdzie zajęła 33. miejsce w sprincie, 30. w biegu pościgowym oraz 7. w sztafecie. W kolejnym sezonie powróciła do reprezentacji Rosji, zdobywając złote medale w biegu indywidualnym i sztafecie podczas mistrzostw Europy w Forni Avoltri. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach Europy w Nowosybirsku wywalczyła kolejny złoty medal w sztafecie.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.

  Od 2006 roku reprezentowała Kazachstan. W barwach tego kraju wywalczyła srebrny medal w biegu indywidualnym podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. W zawodach tych rozdzieliła Norweżkę Torę Berger i Darję Domraczewą z Białorusi. Był to pierwszy w historii medal olimpijski w biathlonie dla Kazachstanu. Na tej samej imprezie w pierwszej dziesiątce znalazła się też w sprincie, który ukończyła na piątej pozycji. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Soczi indywidualnie plasowała się poza czołową trzydziestką, w sztafecie kobiet była dwunasta, a w sztafecie mieszanej czternasta. Zdobyła także pięć medali igrzysk azjatyckich w tym złote w biegu indywidualnym i sztafecie na igrzyskach azjatyckich w Astanie–Ałmaty w 2011 roku. Zajęła też między innymi szóste miejsce w biegu indywidualnym na mistrzostwach świata w Pjongczangu w 2009 roku.

  Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.

  W 2015 roku zakończyła karierę.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Letnie mistrzostwa świata[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium chronologicznie[ | edytuj kod]

  Puchar IBU[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium chronologicznie[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie IBU (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 2010-10-08].
 • Profil na stronie skisport365.com (ang.). skisport365.com. [dostęp 2020-04-19].
 • Yelena Khrustalyova Biography and Olympic Results (ang.). Olympics at Sports-Reference.com. [dostęp 2020-04-19].
 • VII Zimowe Igrzyska Azjatyckie odbywały się od 30 stycznia do 6 lutego 2011 w Astanie i Ałmaty. Po raz pierwszy organizację zimowych igrzysk azjatyckich przyznano Kazachstanowi.Tora Berger (ur. 18 marca 1981 w Ringerike) – norweska biathlonistka, mistrzyni olimpijska z Vancouver w biegu indywidualnym, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, pięciokrotna mistrzyni świata, wicemistrzyni Europy, 27-krotna zwyciężczyni zawodów o Puchar Świata w biathlonie, triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jej bratem jest biathlonista Lars Berger.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zimowe igrzyska azjatyckie – międzynarodowe zawody sportowe przeznaczone dla krajów azjatyckich, podczas której rozgrywane są konkurencje zimowe. Stworzone zostały na wzór zimowych igrzysk olimpijskich. Pomysł wyszedł od członków Japońskiego Komitetu Olimpijskiego podczas letnich igrzysk azjatyckich w 1982. Ostatecznie pierwsza tego typu impreza została zorganizowana w japońskim Sapporo w 1986 roku.
  Rasen-Antholz (wł. Rasun Anterselva) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano/Bozen. Miasteczko położone jest w Tyrolu Południowym.
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Mistrzostwa Europy w Biathlonie 2005 odbyły się w Nowosybirsku w Rosji, w dniach 16 lutego - 20 lutego 2005 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. W sumie odbyło się 16 biegów.
  Mistrzostwa Europy w Biathlonie 2000 odbyły się w Zakopanem, w dniach 26 stycznia - 30 stycznia 2000 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. W sumie odbyło się 16 biegów.
  Hochfilzen – gmina w austriackim Tyrolu, w powiecie Kitzbühel, w dolinie Pillersee. Ośrodek sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa biegowego i biathlonu.
  Krasnojarsk (ros. Красноярск) – miasto w Rosji; trzecie co do wielkości miasto Syberii; położone nad rzeką Jenisej; stolica Kraju Krasnojarskiego; 1 000 000 mieszkańców (2012). Wraz z aglomeracją liczy 1,155 mln mieszkańców (2012), co czyni go 12 miastem w Rosji, gdzie żyje ponad milion mieszkańców. Port rzeczny, węzeł kolejowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.