• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jelcz AP-02

  Przeczytaj także...
  Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Sp. z o.o. (w skrócie WKŁ) – polskie wydawnictwo, publikujące głównie z zakresu tematyki motoryzacji, elektroniki, telekomunikacji, drogownictwa i lotnictwa. Siedziba firmy i księgarnia firmowa znajduje się w Warszawie na Mokotowie przy ul. Kazimierzowskiej 52.Škoda już przed wojną produkowała autobusy i ciężarówki pod nazwą 706. Pod koniec lat 40. wówczas czechosłowacka firma rozpoczęła produkcje nowych modeli o tej nazwie z nadwoziem na licencji również czechosłowackiej Karosy. Produkowano także ciężarówkę o nazwie Škoda 706 R.
  Autobus członowy (zwany inaczej autobusem przegubowym, pot. przegubowiec) – autobus składający się z dwóch lub trzech części połączonych przegubem zginającym się podczas zakręcania i umożliwiającym swobodne przechodzenie pomiędzy członami, gdzie przegub jest osłonięty miechem (zwanym potocznie harmonią). Czasem we wrędze znajduje się podłużne okienko. Budowa autobusów członowych została zainicjowana przez firmy włoskie (Fiat, Viberti Monotral) i niemieckie (Henschel) w latach 1950. M. in. autobus Fiat Viberti był pierwszym przegubowcem jaki pojawił się w Polsce i jeździł na warszawskiej linii 107 przez kilka dni w roku 1957. Viberti to firma produkująca przyczepy, która w ten sposób rozbudowywała autobusy Fiat 411. Autobusy członowe mogły być początkowo robione w oparciu o autobusy z silnikiem z przodu lub podpodłogowym ze względu na konieczność stosowania wleczonej przyczepy, którą jest drugi człon. Np. silnik podpodłogowy jest stosowany w autobusach Ikarus 280. Powoduje to podniesienie podłogi, podczas gdy od lat trwały próby obniżenia podłogi autobusów miejskich. Zastosowanie silnika z tyłu dla obniżenia podłogi uniemożliwiało natomiast budowanie autobusów przegubowych w oparciu o dany model. Kupując licencję Berlieta PR100 i PR110 zrezygnowano z produkcji autobusów przegubowych w Polsce. Dopiero skonstruowanie mechanizmu przeciw wężykowaniu przez firmę Mercedes-Benz umożliwiło zastosowanie przyczep pchających z silnikiem umieszczonym z tyłu pojazdu i powstanie członowych autobusów niskopodłogowych. Dla pojazdów trójczłonowych stosuje się perony jak dla pojazdów kolejowych, ze względu na konieczność stosowania silnika podpodłogowego. Często są to autobusy torowe.

  Jelcz AP-02przegubowy autobus miejski produkowany w seryjnie latach 1964-1967 przez polską firmę Jelcz w Jelczu (obecnie Jelczu-Laskowicach) koło Oławy.

  Historia modelu[ | edytuj kod]

  Zwiększone zapotrzebowanie na usługi przewozowe ludności polskich miast, a w szczególności Warszawy, wymusił na przedsiębiorstwach komunikacyjnych zastosowanie autobusów przegubowych dużej pojemności klasy mega. Ze względu na brak w ofercie polskich producentów autobusów tego typu pojazdów ówczesne Miejskie Przedsiębiorstwo Autobusowe w Warszawie w 1962 roku przystąpiło do opracowania konstrukcji i montażu pierwszego w kraju dwuczłonowego autobusu przegubowego oznaczonego jako MPA AP-62. Na miejsce prac wybrano Zakładu Eksploatacji Autobusów „Redutowa”, a pracami kierował ówczesny kierownik tej zakładu Aleksander Wist . Do jego wykonania wykorzystano dwa rozbite autobusy miejskie i dalekobieżne Jelcz i Škoda 706 RTO MEXKarosa. W każdym przegubowcu jeden człon był z autobusu miejskiego, a drugi z międzymiastowego w różnej konfiguracji. W pojeździe stanowiącym sekcję przednią, ucięto za tylną osią ramę oraz zamontowano poprzeczkę czaszy sworznia przegubu, natomiast w autobusie, który stanowił sekcję tylną skrócono ramę z przodu oraz przymocowano do niej uchwyt przegubu. Obydwa człony złączone zostały ze sobą przegubem kulowym, nad którym umieszczono obrotową płytę stanowiącą element łączący dwie sekcje wewnątrz autobusu. W celu poprawienia manewrowości pojazdu w drugim członie zastąpiono oryginalny most tylny osią przednią pochodzącą z francuskiego autobusu Chausson APH 521. Z autobusu Chausson wzięto też drzwi składane, które wstawiono w węższe otwory drzwiowe członów wykonanych z autobusów międzymiastowych. Wnętrze MPA AP-62 przystosowane było do przewozu 142 pasażerów z czego 46 na miejscach siedzących. Łącznie w latach 1962-1963 w Warszawie zmontowano 22 autobusy przegubowe, po czym dokumentację techniczną przekazano do Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Zamiast harmonii osłaniającej przegub zastosowano rękawy z płótna namiotowego na gumkach o bardzo niskiej jakości.

  Jelcz 021 – przegubowy autobus miejski produkowany w seryjnie latach 1967–1979 przez polską firmę Jelcz w Jelczu (obecnie Jelczu-Laskowicach) koło Oławy.Chausson (czytaj: szosą) - marka autobusów wytwarzanych w latach 1942-1970 przez francuską firmę Société Anonyme des Usines Chausson. Autobusy te były eksportowane do wielu krajów, w tym do Polski.

  W Jelczańskich zakładach konstrukcja modelu MPA AP-62 została udoskonalona oraz wdrożona do produkcji seryjnej w 1964 roku pod oznaczeniem Jelcz AP-02. W stosunku do projektu warszawskiego, w seryjnych pojazdach zmniejszono o 500 kg masę własną oraz zmieniono konfigurację siedzeń, przez co modelem tym mogło podróżować 154 pasażerów z czego 48 na miejscach siedzących. Oba człony były już typu miejskiego. Produkcja modelu Jelcz AP-02 została zakończona w 1967 roku, po wprowadzeniu do oferty zmodernizowanego autobusu przegubowego Jelcz 021.

  Jelcz – polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z siedzibą w Jelczu-Laskowicach w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku oraz marka samochodów ciężarowych i autobusów przez nie produkowanych. Od lat 50 XX wieku do 2001 roku samochody pod marką Jelcz były produkowane przez Zakłady Samochodowe Jelcz SA (dawniej Jelczańskie Zakłady Samochodowe), a następnie przez spółki zależne: Jelcz-Komponenty, Jelcz-Samochody ciężarowe i Jelcz-Autobusy. Produkcja autobusów nie jest aktualnie kontynuowana z powodu postawienia ZS Jelcz SA w stan upadłości.Oława (łac. Olavia, niem. Ohlau, czes. Olava) – miasto we wschodniej części województwa dolnośląskiego, siedziba powiatu oławskiego oraz dwóch gmin: gminy miejskiej (miasto Oława) i gminy wiejskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Informator ZTM "Pamiętamy", listopad 2009 r.
  2. Łukasz Supel: Ocalić od zapomnienia - `Ogórek`, czyli polsko-czeskie małżeństwo. Infobus, 13 lipca 2004. [dostęp 19 grudnia 2009].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Zieliński: Polskie konstrukcje motoryzacyjne 1961-1965. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2008. ISBN 978-83-206-1671-2.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis modelu Jelcz AP-02 w serwisie Ocalić od zapomnienia
 • Dane i zdjęcia egzemplarzy modeli Jelcz AP-02 i Jelcz 021 w serwisie Transport Wroc.Biz
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Jelcz (do 1945 roku Jeltsch) – jedno z osiedli i część miasta Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim, w woj. dolnośląskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Redutowa - R-5 (dawniej R-6) zajezdnia autobusowa należąca do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Znajduje się przy ulicy Redutowej 27 w dzielnicy Wola.
  Jelcz-Laskowice (niem. Jeltsch-Laskowitz) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jelcz-Laskowice. Leży na prawym brzegu Odry w odległości 29 km od Wrocławia i 71 km od Opola.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.