• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jelcz - Jelcz-Laskowice

  Przeczytaj także...
  Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.Województwo wrocławskie – jednostka administracyjna wyższego szczebla w latach 1975–1998. Dawniej jako większe województwo. Graniczyło z województwami: legnickim, wałbrzyskim, opolskim, leszczyńskim i kaliskim. Po reformie całość znalazła się w województwie dolnośląskim.
  Stary Otok – wieś powstała w 1245 roku w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Oława.

  Jelcz (do 1945 roku Jeltsch) – jedno z osiedli i część miasta Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim, w woj. dolnośląskim.

  Nazwa[]

  Nazwa wsi pochodzi od polskiej nazwy zwierzęcia - jelenia "von jeleń - Hirsch" wywodzi ją Heinrich Adamy. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu najstarszą zanotowaną nazwę wsi podaje w formie Jeltze notując jej znaczenie "Hirschfeld" czyli "Pole jeleni".

  Powiat oławski - powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Oława.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).

  Historia[]

  Dawniej uprzemysłowiona samodzielna wieś na Dolnym Śląsku w woj. wrocławskim (Jelczańska fabryka samochodów ciężarowych i autobusów "Jelcz"). W latach 1945-54 siedziba gminy Jelcz (oddzielnej od gminy Laskowice Oławskie), składającej się z wsi: Górnik, Jelcz, Łęg, Nowy Dwór, Ratowice i Stary Otok.

  Heinrich August Adamy (ur. 27 stycznia 1812 w Kamiennej Górze, zm. 13 października 1897 we Wrocławiu) – niemiecki nauczyciel, popularyzator wiedzy geograficznej i historycznej o Śląsku i Wrocławiu, autor pierwszego syntetycznego opracowania toponimii śląskich miejscowości.Stary Górnik, niem. Bergel – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Oława.

  1 stycznia 1987 roku po połączeniu z Laskowicami Oławskimi utworzyła miasto i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jelcz-Laskowice.

  W latach 1975-1987 miejscowość położona była w woj. wrocławskim.

  Przypisy

  1. Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 57.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jelcz – polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z siedzibą w Jelczu-Laskowicach w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku oraz marka samochodów ciężarowych i autobusów przez nie produkowanych. Od lat 50 XX wieku do 2001 roku samochody pod marką Jelcz były produkowane przez Zakłady Samochodowe Jelcz SA (dawniej Jelczańskie Zakłady Samochodowe), a następnie przez spółki zależne: Jelcz-Komponenty, Jelcz-Samochody ciężarowe i Jelcz-Autobusy. Produkcja autobusów nie jest aktualnie kontynuowana z powodu postawienia ZS Jelcz SA w stan upadłości.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gmina Laskowice Oławskie (od 1987 gmina Jelcz-Laskowice) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 i 1973-1986 w woj. wrocławskim (dzisiejsze woj. dolnośląskie). Siedzibą władz gminy były Laskowice Oławskie (od 1987 dzielnica miasta Jelcz-Laskowice).
  Laskowice Oławskie (do 1945 roku Laskowitz, Markstadt) - jedno z osiedli i część miasta Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim, w woj. dolnośląskim.
  Gmina Jelcz – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 na Dolnym Śląsku w woj. wrocławskim (dzisiejsze woj. dolnośląskie). Siedzibą władz gminy był Jelcz (od 1987 dzielnica miasta Jelcz-Laskowice).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.