• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jehoszua Rabinowic

  Przeczytaj także...
  Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.Mordechaj Namir (hebr.: מרדכי נמיר, ang.: Mordechaj Namir, ur. 23 lutego 1897 na Ukrainie, zm. 22 lutego 1975) – izraelski polityk, w latach 1951–1956 przewodniczący Histadrutu, w latach 1956–1959 minister pracy, w latach 1960–1969 burmistrz Tel Awiwu, w latach 1951–1969 poseł do Knesetu z listy Mapai.
  Cmentarz Trumpeldor (hebr. בית הקברות טרומפלדור, Bejt ha-Kvarot Trumpeldor) nazywany Cmentarzem Starym – nekropolia Tel Awiwu. Cmentarz ma powierzchnię 10,6 ha, i jest na nim pochowanych około 5 tys. zmarłych.

  Jehoszua Rabinowic (hebr.: יהושע רבינוביץ, ang.: Yehoshua Rabinovitz, ur. 1911 w Wiszniewie, zm. 14 sierpnia 1979) – izraelski polityk i samorządowiec, w latach 1969–1974 burmistrz Tel Awiwu, w 1974 minister budownictwa, w latach 1974–1977 minister finansów, w latach 1977–1979 poseł do Knesetu z listy Koalicji Pracy.

  14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Ester Herlitz (hebr.: אסתר הרליץ, ang.: Esther Herlitz, ur. 9 października 1921 w Berlinie, zm. 24 marca 2016) – izraelska nauczycielka, dyplomata i polityk, w latach 1966–1971 ambasador w Danii, w latach 1974–1977 oraz 1979–1981 poseł do Knesetu z listy Koalicji Pracy.
  Groby burmistrzów Tel Awiwu – Rabinowica i jego poprzednika Mordechaja Namira na Cmentarzu Trumpeldora

  W wyborach parlamentarnych w 1977 po raz pierwszy i jedyny dostał się do izraelskiego parlamentu. Zmarł 14 sierpnia 1979, mandat po nim objęła Ester Herlitz.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jehoszua Rabinowic (ang.) – profil na stronie Knesetu.
  2. Members of the Ninth Knesset (ang.). knesset.gov.il. [dostęp 2017-09-17].
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wiszniew (biał. Вішнева, Вішнеў) - wieś (dawniej miasteczko) na Białorusi położona w obwodzie mińskim w rejonie wołożyńskim, centrum administracyjne sielsowietu (sielsowiet Wiszniew, Вішнеўскі сельсавет).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ministerstwo Finansów (hebr.: משרד האוצר, Misrad ha-Ocar) – izraelskie ministerstwo odpowiedzialne za finanse państwa.
  Koalicja Pracy (hebr.: המערך, Maarach, ang.: Alignment) – izraelska lewicowa koalicja wyborcza działająca w latach 1965–1992 – w VI, VII, VIII, IX, X, XI i XII kadencji Knesetu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.892 sek.