• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jeffrey Hamburger  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Dysertacja – pisemna praca naukowa (praca dyplomowa) pisana w celu uzyskania stopnia naukowego, zazwyczaj w formie rozprawy. W Polsce napisanie i przedstawienie do recenzji dysertacji jest warunkiem koniecznym otrzymania stopnia doktora.Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Biografia[]

  Syn Josepha Hamburgera (1922-1997), profesora nauk politycznych i społecznych na Uniwersytecie Yale. Ukończył studia historii sztuki w Yale, gdzie 1987 napisał dysertację doktorską pod kierunkiem Waltera Cahna. 1986-1997 profesor Oberlin College w Oberlin (Ohio), w Instytucie Sztuk Pięknych (ang.: Department of Art). W latach 1997-2000 był profesorem historii sztuki na Uniwersytecie w Toronto (Kanada). Od 2000 profesor w Instytucie Historii Sztuki i Architektury (Department of History of Art and Architecture) Uniwersytetu Harvarda. Wygłaszał wykłady gościnne m.in. w Zurichu, Paryżu, Oksfordzie, na Uniwersytecie Notre Dame. W Polsce przebywał w latach 1996 i 2008 i oprócz dekoracji średniowiecznych kodeksów, w sposób szczególny zajmował się ikonografią gotyckich malowideł ściennych w dawnym kościele cysterek w Chełmnie.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biuletyn Historii Sztuki – kwartalnik wydawany od 1932 roku, obecnie przez Instytut Sztuki PAN i Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

  Zajmuje się m.in. badaniem gotyckich rękopisów iluminowanych, kultury wizualnej i duchowości zakonów żeńskich średniowiecznych Niemiec, ikonografią św. Jana Ewangelisty. Jest autorem kilku obszernych książek, szeregu artykułów i recenzji naukowych. Współorganizator i kurator wystawy Krone und Schleier. Kunst aus mittelalterlichen Frauenklöstern (pol.: Korona i welon. Sztuka średniowiecznych klasztorów żeńskich) w Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn i Ruhrlandmuseum w Essen (Niemcy) (2005). Współredaktor księgi pamiątkowej prof. Jamesa Marrowa. Od 2001 członek Medieval Academy of America. W 2009 wybrany członkiem Amerykańskiej Akademii Nauki i Sztuki (American Academy of Arts and Sciences).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.

  Jest laureatem wielu amerykańskich nagród za publikacje. Członek krajowych i zagranicznych komitetów naukowych (m.in. Belgia, Niemcy, Wielka Brytania).

  Żona, dr Dietlinde Hamburger, również jest historykiem sztuki.

  Ważniejsze dzieła[]

 • The Rothschild Canticles. Art and mysticism in Flanders and the Rhineland circa 1300, New Haven; London, Yale University Press, 1990, ISBN 0-300-04308-2
 • Nuns as artists. The visual culture of a medieval convent, Berkeley; Los Angeles; London, University of California Press, 1997, ISBN 0-520-20386-0
 • The visual and the visionary. Art and female spirituality in late medieval Germany, New York, Zone Books, 1998, ISBN 0-942299-45-0
 • St. John the Divine. The deified evangelist in medieval art and theology, Berkeley; Los Angeles; London, University of California Press, 2002, ISBN 0-520-22877-4
 • Duchowość – pojęcie wieloznaczne, kojarzone albo z działaniem sił nadnaturalnych, albo ze szczególnym (często z wartościującym epitetem "wyższy") wymiarem psychiki; może też być pojmowana w sposób łączący powyższe dwa sposoby, traktując wymiar duchowy jako należący do sfery nadnaturalnej.Mediewistyka – dyscyplina historyczna zajmująca się różnymi zagadnieniami epoki średniowiecza (m.in. społeczno-gospodarczymi, wojskowo-politycznymi). Współcześnie sięga także do rezultatów badań archeologii i etnografii.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Malarstwo ścienne – malowidła zazwyczaj dużych rozmiarów, malowane na ścianie albo przeznaczone do osadzenia na ścianie jako stały element wystroju budynku.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.
  Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie – dawny klasztor cysterek, następnie benedyktynek, obecnie Sióstr Miłosierdzia przy ul. Dominikańskiej 40 w Chełmnie.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Kodeks – jedna z form książki. Jest to zbiór kart złączonych (szytych, klejonych) na jednym z brzegów nazywanym grzbietem książki. Karty kodeksu są z papirusu, pergaminu, albo papieru. Forma ta, stosowana od końca I wieku n.e., jest obecnie najpopularniejszą formą książki, do innych zaliczmy: zwój, leporello, książkę mówioną, książkę elektroniczną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.