• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jefferson Park - Chicago

  Przeczytaj także...
  Dziennik Związkowy (ISSN 0742-6615) – najstarsza polskojęzyczna gazeta codzienna w USA. Powstała w styczniu roku 1908 jako organ Związku Narodowego Polskiego (ang. Polish National Alliance, w skr. PNA) i od tego czasu wychodzi nieprzerwanie, będąc tym samym najstarszą polskojęzyczną gazetą na świecie wydawaną bez chwili przerwy. W latach 2004–2007 nakład gazety wynosił (w wydaniu weekendowym) około 40 tys. egzemplarzy, a objętość ponad 130 stron. W latach kryzysu 2007–2011 nakład uległ zmiejszeniu, a objętość spadła o połowę. Od września 2011 roku gazeta powoli wracała do normy i odzyskiwała poprzedni prestiż.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jefferson Park – dzielnica Chicago, znajdująca się w północno-zachodniej części miasta. Jest dużym skupiskiem mieszkańców narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego, mieści się tu siedziba Fundacji Kopernikowskiej, w pobliżu której organizowany jest doroczny festiwal polonijny "Taste of Polonia".

  Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.Portage Park, to chicagowska dzielnica zamknięta ulicami Narragansett Avenue na zachodzie, Belmont Avenue na południu, Lawrence Avenue na północy, a na wschodzie torami kolejowymi tuż na wschód od Cicero Avenue. Portage Park, według spisu ludności z 2000, roku stanowi największe skupisko mieszkańców narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego na terenie metropolii chicagowskiej.

  Historia[]

  Pierwszymi mieszkańcami tego terenu byli Indianie ze szczepów Potawatomi, Ottawa, Czipewejowie, a później zaczęli pojawiać się także francuscy i anglosascy traperzy dążący na wschód lub zachód po pobliskiej przeniosce w dzisiejszej dzielnicy Portage Park, bowiem na odcinku pomiędzy dzisiejszymi ulicami Cicero i Narragansett szlak był błotnisty, a wiosną i jesienią nawet spławny. Wzdłuż tych właśnie ulic przebiegały dwa progi pradoliny Jeziora Michigan, które zatrzymywały wody opadowe zamieniając obszar dzisiejszej dzielnicy w grząskie bagno.

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.

  Pierwsi osadnicy pojawili się dopiero w roku 1833. Jednak kolonizacja tych teren na większą skalę stała się możliwa dopiero po wyparciu Indian za rzekę Missisipi, a więc po roku 1837. W 1850 r. zgromadzeni w tawernie Chestera Dickinsona osadnicy uchwalili założenie miasteczka Jefferson, a Dickinson został jego pierwszym burmistrzem. Miasteczko Jefferson obejmowało spore tereny poza dzisiejszym Jefferson Park sięgając od ulicy North na południu aż do Devon na północy i od ulicy Western na wschodzie do Harlem na zachodzie.

  Niemcy nadwołżańscy – byli ludnością pochodzenia niemieckiego, zamieszkującą okolice rzeki Wołgi na południowych rubieżach europejskiej części Rosji.Odżibwejowie lub Czipewejowie (ang. Ojibwa, Ojibwe, Ojibway, Chippewa) – nazwa własna Anishinabe (Anishinaubag, Neshnabek, Mississauga, spotykane inne nazwy spolszczone: Odżibueje, Czipeweje, Odżibwa, Odżibwe, Chipewa, Chipewe, Hakatonwan) – Indianie Ameryki Północnej, najliczniejsze plemię obszaru Wielkich Jezior. Odżibwejowie (sami preferują nazwę Ojibwa) są trzecią co do wielkości grupą Indian amerykańskich. Nazwa "Ojibwa" pochodziła od algonkińskiego "kurczyć przez przypiekanie" i oznaczała charakterystyczne szwy wypalane na mokasynach i odzieży Anishinabe. "Chippewa" jest zniekształconą nazwą "Ojibwa".

  Wykładana drewnianymi belkami Northwest Plank Road (stąd nazwa), zbudowana za ogromną jak na owe czasy sumę (51 tys. USD), stała się pierwszym w miarę wygodnym szlakiem komunikacyjnym wiodącym z Chicago na północ do miasteczka Jefferson i dalej, na północ, w kierunku rozwijającego się miasta Milwaukee w stanie Wisconsin. W XIX wieku rozrastająca się gwałtownie metropolia dotarła do granic miasteczka Jefferson, które ostatecznie (w roku 1889) wchłonęła. W ten sposób obecny obszar Jefferson Park znalazł się w granicach Chicago. Farma rodziny Esdohrów, gdzie okoliczni mieszkańcy pobierali wodę ze studni, znajdowała się na terenie dzisiejszego parku Jeffersona przy skrzyżowaniu ulic Higgins i Milwaukee.

  Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  Dzielnica rozrosła się dzięki rozwojowi sieci tramwajowej wzdłuż ulic Milwaukee, Lawrence i Elston na początku XX stulecia, przyciągając imigrantów z Polski, Niemiec, oraz innych krajów europejskich. Najbardziej osobliwą grupą byli Niemcy Nadwołżańscy, a duża nieistniejąca już kamienica nieopodal parku nazywała się potocznie "Russian Hotel".

  Potawatomi (także Pottawatomi lub Pottawatomie) – plemię Indian północnoamerykańskich zamieszkujące w przeszłości okolice górnej Missouri. Mówili językiem potawatomi należącym do rodziny języków algonkińskich. Sami siebie nazywają czasem Bodéwadmi (Strażnicy Ognia) – określeniem nadanym im przez spokrewnione grupy Anishinabe. Pierwotnie nazywali się Neshnabé – wariantem słowa Anishinabe.Milwaukee – miasto w Stanach Zjednoczonych, największe miasto w stanie Wisconsin. Leży w południowej części stanu, nad jeziorem Michigan, około 150 km na północ od Chicago.

  Choć Polacy nie byli wtedy tak liczni w dzielnicy Jefferson Park jak dziś, to jednak zawsze było ich sporo odkąd zaczęli masowo przyjeżdżać do USA po wojnie secesyjnej. Syn sławnego polonijnego wydawcy Władysława Dyniewicza, Kazimierz, wybudował w pobliżu dzisiejszej polskiej parafii św. Konstancji osiedle domków które nazywano "Dyniewicz Park", i otworzył małe kino pod nazwą "Casimir Theatre" działające do lat czterdziestych XX wieku.

  Fundacja Kopernikowska (ang. Copernicus Foundation) – niedochodowa organizacja polonijna z siedzibą w dzielnicy Jefferson Park w Chicago w stanie Illinois.Diaspora polska, potocznie Polonia (z łac. Polonia – Polska) – termin określający Polaków mieszkających poza granicami Polski.

  Dziś[]

  Wizytówkami dzielnicy są stacja kolejowa Jefferson Park z przylegającym do niej terminalem autobusowym, zabytkowy Teatr Gateway, w którym ma siedzibę Fundacja Kopernikowska, pomniki weteranów wojennych, Prezydenta Jeffersona i fotografa Edwarda Foxa.

  O polskości tej dzielnicy świadczy wyżej wspomniana Fundacja Kopernikowska wraz z corocznym festiwalem polonijnym "Taste of Polonia", duża ilość sklepów i innych polskich punktów usługowych wzdłuż ulic Milwaukee, Elston, Higgins i Lawrence, a także polska parafia św. Konstancji. Przy skrzyżowaniu ulic Milwaukee i Markham mieści się redakcja gazety "Dziennik Związkowy".

  Galeria zdjęć[]

 • Polska piekarnia na ulicy Milwaukee

 • Park imienia Jeffersona

 • Linki zewnętrzne[]

 • Mapa dzielnicy Jefferson Park na oficjalnej stronie miasta Chicago
 • Strona internetowa Towarzystwa Historycznego Jefferson Park • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.