• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jeff Conaway

  Przeczytaj także...
  Film muzyczny – to filmowa odmiana musicalu; gatunek typowy dla kina amerykańskiego. Jego początki wiążą się z zastosowaniem dźwięku w kinach. Pierwszy film dźwiękowy to właśnie musical – Śpiewak Jazzbandu ze słynnym Alem Jolsonem. W musicalu filmowym, podobnie jak w teatralnym, w fabule ważne miejsce zajmują śpiewane przez bohaterów piosenki. Najpopularniejszym podgatunkiem są musicalowe komedie, w których obok piosenek i układów tanecznych ważną rolę pełnią gagi. Musical to najpopularniejszy gatunek współczesnego kina hinduskiego (zob. Bollywood), jednak filmy z Indii są prawie zupełnie nieznane w Europie.Olivia Newton-John OBE (ur. 26 września 1948 w Cambridge w Anglii) – australijska piosenkarka i aktorka, wnuczka Maxa Borna ze strony matki. Jej ojciec Brian Newton-John był oficerem MI6 i brał udział w pracach nad Enigmą oraz aresztował Rudolfa Hessa. Wyemigrowała z rodziną do Australii w 1954, z uwagi na pracę ojca jako profesora jęz. niemieckiego na uniwersytecie w Melbourne.
  Barry Knapp Bostwick (ur. 24 lutego 1945 w San Mateo) – amerykański aktor telewizyjny teatralny i filmowy, piosenkarz.

  Jeff Conaway, właściwie Jeffery Charles William Michael Conaway (ur. 5 października 1950 roku w Nowym Jorku, zm. 27 maja 2011 roku w Los Angeles) – amerykański aktor.

  Życiorys[]

  Jest najmłodszym z trojga dzieci. W wieku dwóch lat pojawił się na broadwayowskiej scenie. Mając dziesięć powrócił na Broadway w przedstawieniu Śmierć w rodzinie (All the Way Home) w Belasco Theatre na podstawie powieści Jamesa Agee. Później zagrał w broadwayowskich musicalach: Grease (od 14 lutego 1972 do 13 kwietnia 1980) w roli Kenickiego i Nowości (The News, 1985).

  Grease – musical z 1972 roku autorstwa Jima Jacobsa oraz Warrena Caseya. Na podstawie tego musicalu powstał w 1978 roku głośny film w reżyserii Randala Kleisera o tym samym tytule.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Na dużym ekranie wystąpił się po raz pierwszy w komedii Jennifer w mojej pamięci (Jennifer on My Mind, 1971) z udziałem Roberta De Niro i Barry'ego Bostwicka, która wyświetlana była jedynie w kilku kinach i stała się kompletną klapą finansową. Po gościnnym udziale w serialach telewizyjnych, m.in. CBS Kojak (1978), zagrał postać Kenickie'go w filmie muzycznym Grease (1978) z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John.

  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Basen 2 (tytuł oryg. The Pool 2) – film fabularny (horror z podgatunku slasher) produkcji włoskiej z 2006 roku, zrealizowany za 1 200 000 euro. Sequel Basenu (2001) Borisa von Sychowskiego, wyreżyserowany przez Davida DeCoteau.

  Popularność wśród telewidzów zdobył rolą Roberta L. "Bobby'ego" Wheelera w sitcomie ABC Taxi (1978-82), za którą otrzymał nagrodę Medallion i był dwukrotnie nominowany do nagrody Złotego Globu. Pojawił się potem jako Mick Savage w operze mydlanej CBS Moda na sukces (The Bold and the Beautiful, 1989-90) oraz w roli Zacka Allana w serialu sci-fi Babilon 5 (Babylon 5, 1994-98).

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Kojak – amerykański serial kryminalny, emitowany w USA w latach 1973 – 1978. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Rolę główną grał Telly Savalas.

  Conaway zmarł 27 maja 2011 roku o godzinie 10:30. Aktor został hospitalizowany w dniu 11 maja. Za przyczynę początkowo uważano przedawkowanie narkotyków. W późniejszym czasie ustalono, że Conaway cierpiał na zapalenie płuc i posocznicę - niebezpieczne zakażenie krwi. Pozostał w śpiączce przez ponad dwa tygodnie aż do śmierci.

  James Rufus Agee (ur. 27 listopada 1909 w Knoxville, Tennessee, zm. 16 maja 1955 w Nowym Jorku) – amerykański powieściopisarz, scenarzysta, dziennikarz, poeta, krytyk filmowy. W latach 40. był jednym z najbardziej wpływowych krytyków filmowych w USA.Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od poniedziałku do czwartku, o godz. 14:30, z powtórkami w weekendy. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.

  Życie prywatne[]

  Po nieudanym pierwszym związku małżeńskim (1972-73) oraz małżeństwie i rozwodzie z Roną Newton-John, siostrą Olivii Newton-John (od 4 lipca 1980 do roku 1985), w dniu 17 sierpnia 1990 roku ożenił się po raz trzeci z Kerri Young.

  Ciekawostki[]

 • Miał 187 cm wzrostu.
 • Jego starszą siostrą jest Michele Conaway.
 • Wybrana filmografia[]

  filmy kinowe/wideo[]

 • 2006: Basen 2 (The Pool 2) jako agent Frank Gun
 • 2001: Chcesz poznać sekret? (Do You Wanna Know a Secret) jako Agent Owen Sacker
 • 1992: Prawie w ciąży (Almost Pregnant) jako Charlie Alderson
 • 1988: Elvira, władczyni ciemności (Elvira, Mistress of the Dark) jako Travis
 • 1978: Grease jako Kenickie
 • 1971: Jennifer w mojej pamięci (Jennifer on My Mind) jako Hanki
 • seriale TV[]

 • 1994-98: Babilon 5 jako Zack Allen
 • 1989-90: Moda na sukces (The Bold and the Beautiful) jako Mick Savage
 • 1987: Mike Hammer jako Harry Farris
 • 1987: Hotel jako Eric Madison
 • 1986: Matlock jako Daniel Ward
 • 1984: Mike Hammer jako Owen Goddard
 • 1978: Kojak jako Bert Gaines
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jeff Conaway w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Jeff Conaway w bazie filmweb.pl
 • Jeff Conaway w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Chcesz poznać sekret? (tytuł oryg. Do You Wanna Know a Secret) – amerykański horror filmowy z roku 2001, wyreżyserowany przez Thomasa Bradforda. Film powstał na fali popularności modnych pod koniec lat dziewięćdziesiątych młodzieżowych slasherów, takich jak Krzyk czy Koszmar minionego lata.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.