• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jef van de Wiele

  Przeczytaj także...
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).27 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS (1 flamandzka) "Langemarck" - flamandzka dywizja grenadierów pancernych Waffen-SS.
  SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

  Fredegardus Jacobus Josephus (Jef) van de Wiele (ur. 20 lipca 1903 r. w Brugii, zm. 4 września 1979 r. w Brugii) – flamandzki przywódca Niemiecko-Flamandzkiego Związku Pracy (DeVlag)

  W latach 19351936 Jef van de Wiele (burmistrz Deurne) założył wraz z Niemcem Rolfem Wilkeningiem pronazistowski Niemiecko-Flamandzki Związek Pracy (DeVlag). Chciał on przyłączenia Flandrii do Rzeszy Niemieckiej, głosząc teorię związku krwi pomiędzy narodami flamandzkim i niemieckim. Po zajęciu Belgii przez Niemcy w maju 1940 r., podjął politykę aktywnej i ścisłej kolaboracji z okupantami. Podczas jednego z przemówień powiedział: Jesteśmy Niemcami, Niemcami w 200% i będziemy walczyć, by jako takich przyjęto nas w skład Rzeszy. W 1942 r. opublikował 2 książki: „Op zoek naar een vaderland”, która była rodzajem manifestu politycznego DeVlag i „Joden zijn ook menschen”, skierowaną przeciwko Żydom. 27 lutego 1944 r. spotkał się w Salzburgu wraz z Hendrikiem Eliasem, przywódcą Flamandzkiego Związku Narodowego, z Reichsführerem SS Heinrichem Himmlerem, który poparł jego koncepcję przyłączenia Flandrii do germańskiej Wielkiej Rzeszy. 1 marca mianowano go SS-Hauptsturmführerem der Reserve der Waffen-SS, a 9 listopada – SS-Obersturmbannführerem z przydziałem do SS-Abschnitt Flandern. Pod koniec października zbiegł przed aliantami do Niemiec, gdzie był założycielem i stanął na czele Vlaamsche Landsleiding, rodzaju flamandzkiego rządu na uchodźstwie. 15 grudnia Niemcy ogłosili go przywódcą (Landesleiter) narodu flamandzkiego. W styczniu 1945 r. wstąpił do nowo formowanej 27 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Langemarck”. Po kapitulacji Niemiec 8/9 maja powrócił do Belgii, gdzie został aresztowany i sądzony w 1946 r.

  Heinrich Himmler (ur. 7 października 1900 w Monachium, zm. 23 maja 1945 w Lüneburgu) – polityk, jeden z głównych przywódców Niemiec hitlerowskich i zbrodniarzy II wojny światowej; współtwórca i szef kolejno: SS (od 1929), Gestapo (od 1934), policji (od 1936), minister spraw wewnętrznych (od 1943). Odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  David Littlejohn, The Patriotic Traitors, Londyn 1972

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Flamandzki Związek Narodowy (nider. Vlaamsch Nationaal Verbond, VNV) – flamandzkie nacjonalistyczne ugrupowanie polityczne w Belgii w latach 30. i 40. XX w.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Niemiecko-Flamandzki Związek Pracy (niem. Deutsch-Vlämische Arbeitsgemeinschaft, nid. Duits-Vlaamse Arbeidersgemeenschap, DeVlag) – separatystyczna organizacja o charakterze kulturalnym skupiająca flamandzkich i niemieckich studentów w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej
  Deurne - miasto i gmina w prowincji Brabancja Północna w Holandii. W 2014 roku populacja wyniosła 31 669 mieszkańców. Stolicą i największym miastem jest miejscowość o tej samej nazwie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.717 sek.