• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostki miar stosowane w gospodarstwie domowym

  Przeczytaj także...
  Pęczek – mały pęk, pewna liczba złożonych równo i połączonych ze sobą przedmiotów. Pojęcie stosowane jest w różnych dziedzinach, m.in. w towaroznawstwie, biologii i anatomii, a także w języku potocznym.Wykaz ten zawiera pozaukładowe jednostki miary, czyli jednostki nienależące do układu SI. Pojęcie bywa także używane do określenia jednostek nienależących do żadnego układu jednostek miar, albo nienależących do rozpatrywanego układu jednostek miar.
  Mililitr (symbol: ml lub mL) - podwielkrotność litra, pozaukładowej jednostki objętości. Jeden mililitr równa się 10 l. Jest powszechnie używany w obliczaniu pojemności butelek na napoje.
  Teaspoon & tablespoon
  Łyżki miarowe z tworzywa sztucznego: łyżka stołowa 15 ml (TBS) i łyżeczka do herbaty 5 ml (TSP)

  Przykłady jednostek i orientacyjne wartości:

 • szklanka ≈ 0,20 – 0,25 litra = 200 – 250 cm³
 • filiżanka ≈ 240 cm³ lub 250 cm (ang. cup)
 • łyżka stołowa ≈ 15 cm³ (za wyjątkem Australii, gdzie jest to ok. 20 cm³ )
 • łyżeczka ≈ 5 cm³
 • szczypta ≈ 1/4 – 1/2 grama
 • kropla ≈ 1/20 – 1/10 cm³
 • wiadro ≈ 10 – 12 litrów
 • worek ≈ 25, 50 kilogramów
 • pęczek
 • kobiałka (łubianka) ≈ 2 - 2,5 kg
 • metr (waga) = 100 kg
 • Uwaga: 1 cm = 1 mililitr (skrót: ml lub mL) = 1/1000 litra. W Polsce i innych państwach stosujących system metryczny pojemność butelek i pojemników z płynami podawana jest zazwyczaj w mililitrach lub litrach.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Kobiałka – prostopadłościenny koszyk do transportu drobnych owoców np. truskawek, borówek, grzybów i innych produktów, tradycyjnie wykonywany z dartki drzewnej.

  Przeliczniki wagowe:

  Zobacz też[]

  pozaukładowe jednostki miary, układ SI, kulinaria, tablice.

  Uwagi

  1. Cytowane źródła są rozbieżne.

  Przypisy

  1. Appendix A, [w:] ChristineCh. Conners ChristineCh., TimT. Conners TimT., Scout's Large Groups Cookbook, Rowman & Littlefield, 20 marca 2012, s. 148, ISBN 9780762784035 [dostęp 2016-05-14] (ang.).
  2. Better Homes &B. H. & Gardens Better Homes &B. H. &, ChuckCh. Smothermon ChuckCh., Better Homes and Gardens Biggest Book of Slow Cooker Recipes, Meredith Books, 19 sierpnia 2002, s. 416, ISBN 9780696215469 [dostęp 2016-05-14] (ang.).
  3. Appendix A, [w:] ChristineCh. Conners ChristineCh., TimT. Conners TimT., Scout's Large Groups Cookbook, Rowman & Littlefield, 20 marca 2012, s. 149, ISBN 9780762784035 [dostęp 2016-05-14] (ang.).
  Strony przeglądowe – listy i tablice (tabele) pogrupowane według kategorii. Strony, w których wykazy stanowią znaczącą część artykułu (nie mniej niż połowę), przy czym nie jest istotny format: może to być lista, tabela, bądź wykaz wpleciony w treść artykułu.Kwintal (arab. qinṭār przez fr. quintal) – pozaukładowa jednostka miary masy używana tradycyjnie przez rolników, w wydawnictwach fachowych zwana decytoną. Zwana jest potocznie metrem (nie mylić z metrem – jednostką długości).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szczypta określa ilość czegoś sypkiego, np. cukru, soli kuchennej, pieprzu itp. Jest to tyle sypkiej substancji, ile zmieści się między palcami: kciukiem i wskazującym.
  Worek – pojemnik podobny do torby, zwykle jednak większy i pozbawiony uchwytów. Wykonuje się go głównie z płótna, skóry, papieru bądź tworzyw sztucznych. Służy do przechowywania przedmiotów i artykułów sypkich oraz ich transportu.
  Filiżanka – niewielkie naczynie, czarka, najczęściej z uszkiem służąca do picia napojów takich jak kawa czy herbata. Zazwyczaj używane z odpowiednim spodkiem.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Wiadro (inaczej kubeł) – naczynie w kształcie walca lub odwróconego, ściętego stożka, najczęściej blaszane albo z tworzywa sztucznego, zaopatrzone w ruchomy, kabłąkowaty uchwyt. Używane jest zazwyczaj jako pojemnik na ciecze lub materiały sypkie. Pojemność typowego wiadra to około 15 litrów.
  Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.
  Kropla – ciało ciekłe – zazwyczaj małej objętości – ograniczone w całości lub większości powierzchnią swobodną. Przykładem są krople deszczu, rosy lub tłuszczu w śmietanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.