• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Wyspy

  Przeczytaj także...
  Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.Trizinia (gr. Δήμος Τροιζηνίας, Dimos Trizinias) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Galatas. W 2011 roku liczyła 7143 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Trizinia i Metana.
  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).

  Jednostka regionalna Wyspy (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Νήσων) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Angistri (gr. Δήμος Αγκιστρίου, Dimos Angistriu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Megalochori. W jej skład wchodzi wyspa Angistri z 3 miejscowościami: Limenaria, Megalochori i Skala. W 2011 roku liczyła 1142 mieszkańców.Salamina (gr. Δήμος Σαλαμίνας, Dimos Salaminas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Salamina. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Salamina. W 2011 roku liczyła 39 283 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Salamina i Ambelakia.

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Hydra (gr. Δήμος Ύδρας, Dimos Idras) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Hydra. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Hydra. W 2011 roku liczyła 1966 mieszkańców.Spetses (gr. Δήμος Σπετσών, Dimos Spetson) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Spetses. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Spetses. W 2011 roku liczyła 4027 mieszkańców.
 • Angistri (2),
 • Egina (3),
 • Hydra (13),
 • Kithira (6),
 • Poros (9),
 • Salamina (10),
 • Spetses (11),
 • Trizinia (12).
 • Przypisy

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1]
  Egina (gr. Δήμος Αίγινας, Dimos Ejinas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Egina. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Egina. W 2011 roku liczyła 13 056 mieszkańców.Kithira (gr. Δήμος Κυθήρων, Dimos Kitiron) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Kithira. W jej skład wchodzą wyspy: Kithira i Andikitira. W 2011 roku liczyła 4041 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowej gminy Kithira i wspólnoty Andikitira.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poros (gr. Δήμος Πόρου, Dimos Poru) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy. Siedzibą gminy jest Poros. W jej skład wchodzi wyspa Poros z 4 miejscowościami: Ajos Nektarios, Kiani Akti, Moni Zodochu Pijis Kalawrias i Poros. W 2011 roku liczyła 3993 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.