• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Thira

  Przeczytaj także...
  Ios (gr. Δήμος Ιητών, Dimos Iiton) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Thira. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Ios. Siedzibą gminy jest Ios. W 2011 roku liczyła 2024 mieszkańców.Folegandros (gr. Δήμος Φολεγάνδρου, Dimos Folegandru) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Thira. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Folegandros. Siedzibą gminy jest Folegandros. W 2011 roku liczyła 765 mieszkańców.
  Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.

  Jednostka regionalna Thira (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Θήρας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Anafi (gr. Δήμος Ανάφης, Dimos Anafis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Thira. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Anafi. Siedzibą gminy jest Anafi. W 2011 roku liczyła 271 mieszkańców.

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Sikinos (gr. Δήμος Σικίνου, Dimos Sikinu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Thira. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Sikinos. Siedzibą gminy jest Sikinos. W 2011 roku liczyła 273 mieszkańców.Thira (gr. Δήμος Θήρας, Dimos Tiras) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Thira. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Santoryn (Thira). Siedzibą gminy jest Thira. W 2011 roku liczyła 15 550 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowej gminy Thira i wspólnoty Oia.
 • Anafi (3),
 • Folegandros (19),
 • Ios (7),
 • Sikinos (16),
 • Thira (6).
 • Przypisy

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, decyzja nr 45892, [1]
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.