• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Saloniki

  Przeczytaj także...
  Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.Saloniki (gr. Δήμος Θεσσαλονίκης, Dimos Tesalonikis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 325 182 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Saloniki i Triandria. Siedzibą gminy jest miasto Saloniki.
  Gmina Kordelio–Ewosmos (nwgr.: Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου) - jednostka administracyjna Grecji, w regionie Macedonia Środkowa.

  Jednostka regionalna Saloniki (nwgr. Περιφερειακή ενότητα Θεσσαλονίκης) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Termaikos (gr. Δήμος Θερμαϊκού, Dimos Termaiku) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 50 264 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Termaikos, Epanomi i Michaniona. Siedzibą gminy jest Perea.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Gmina Pilea-Chortiatis (nwgr.: Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη) – jednostka administracyjna Grecji, w regionie Macedonia Środkowa.Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).
 • Ambelokipi-Menemeni,
 • Chalkidona,
 • Delta,
 • Kalamaria,
 • Kordelio-Ewosmos,
 • Langadas,
 • Neapoli-Sikies,
 • Oreokastro,
 • Pawlos Mela,
 • Pilea-Chortiatis,
 • Saloniki,
 • Termi,
 • Termaikos,
 • Wolwis.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1].
  Ambelokipi-Menemeni (gr. Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Dimos Ambelokipon-Menemenis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 52 127 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Ambelokipi i Menemeni. Siedzibą gminy jest Ambelokipi.Pawlos Mela (gr. Δήμος Παύλου Μελά, Dimos Pawlu Mela) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 99 245 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Stawrupoli, Polichni i Efkarpia. Siedzibą gminy jest Stawrupoli.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Termi (gr. Δήμος Θέρμης, Dimos Termis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 53 210 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Termi, Mikra i Wasilika. Siedzibą gminy jest Termi.
  Wolwis (gr. Δήμος Βόλβης, Dimos Wolwis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 23 478 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Ajos Jeorjos, Maditos, Aretusa, Apolonia, Rendina i Egnatia. Siedzibą gminy jest Stawros.
  Gmina Chalkidona (nwgr.: Δήμος Χαλκηδόνος) – jednostka administracyjna Grecji, w regionie Macedonia Środkowa.
  Gmina Neapoli-Sikies (nwgr.: Δήμος Νεάπολης-Συκεών) – jednostka administracyjna Grecji, w regionie Macedonia Środkowa.
  Delta (gr. Δήμος Δέλτα, Dimos Delta) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 45 839 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Echedoro, Aksios i Chalastra. Siedzibą gminy jest Sindos.
  Kalamaria (gr. Δήμος Καλαμαριάς, Dimos Kalamarias) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. Siedzibą jest miasto Kalamaria, które pokrywa się z granicami gminy. W 2011 roku liczyła 91 518 mieszkańców.
  Langadas (gr. Δήμος Λαγκαδά, Dimos Langada, bułg. Лъгадина, Łygadina) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Saloniki. W 2011 roku liczyła 41 103 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Langadas, Lachanas, Asiros, Sochos, Kalindia i Wertiskos. Siedzibą gminy jest Langadas, a historyczną siedzibą jest Lachanas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.