• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Ewros

  Przeczytaj także...
  Samotraka (gr. Δήμος Σαμοθράκης, Dimos Samotrakis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, w jednostce regionalnej Ewros. Siedzibą gminy jest Samotraka. W 2011 roku liczyła 2859 mieszkańców. W skład gminy wchodzi wyspa Samotraka.Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.
  Didimoticho (gr. Δήμος Διδυμοτείχου, Dimos Didimotichu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, w jednostce regionalnej Ewros. W 2011 roku liczyła 19 493 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Didmoticho i Metaksades. Siedzibą gminy jest Didimoticho.

  Jednostka regionalna Ewros (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Έβρου) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011, wcześniej samodzielny nomos.

  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Aleksandropolis (gr. Δήμος Αλεξανδρούπολης, Dimos Aleksandrupolis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, w jednostce regionalnej Ewros. W 2011 roku liczyła 72 959 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Aleksandropolis, Trajanupoli i Feres. Siedzibą gminy jest Aleksandropolis, a siedzibą historyczną jest Wira.

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Nomos (gr. νομός), inaczej prefektura albo departament – dawna jednostka podziału terytorialnego Grecji, okręg geograficzno-kulturowy. Do 2010 w Grecji było 51 nomosów. Jednostki te zostały zlikwidowane z dniem 1 stycznia 2011 roku, w wyniku reformy administracyjnej.Sufli (gr. Δήμος Σουφλίου, Dimos Sufliu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, w jednostce regionalnej Ewros. W 2011 roku liczyła 14 941 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Sufli, Tichero i Orfeas. Siedzibą gminy jest Sufli.
 • Aleksandropolis (1),
 • Didimoticho (2),
 • Orestiada (3),
 • Samotraka (4),
 • Sufli (5).
 • Przypisy

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1]
  Orestiada (gr. Δήμος Ορεστιάδας, Dimos Orestiadas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, w jednostce regionalnej Ewros. W 2011 roku liczyła 37 695 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Orestiada, Wisa, Kiprinos i Trigono. Siedzibą gminy jest Orestiada.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.