• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jedi  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Rey – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku, gdzie w jej rolę wcieliła się Daisy Ridley.ABY (ang. After Battle of Yavin) - po bitwie o Yavin. Czasem również ANH (ang. After "New Hope") - po Nowej nadziei. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie po wydarzeniach przedstawionych w części IV - Nowa nadzieja.
  Rangi[ | edytuj kod]

  Uczeń[ | edytuj kod]

  Podczas pierwszego etapu szkolenia na Jedi kandydat nie posiadał określonej rangi – był określany jako uczeń, adept lub młodzik. Kiedy dorósł i został wyszkolony na tyle, by rozpocząć okres terminowania u konkretnego nauczyciela, mógł zostać przez niego wybrany i wtedy był mianowany Padawanem. Zazwyczaj musiał przejść parę prób, po których Rada Jedi decydowała, czy ma zostać w zakonie.

  Revan to fikcyjna postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Odgrywa on ważną rolę w grach Knights of the Old Republic i Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

  Mogło zdarzyć się jednak, że późno odnaleziony uczeń od razu stawał się Padawanem konkretnego Rycerza lub Mistrza, tak jak to było w przypadku Anakina Skywalkera.

  Uczniowie byli zazwyczaj osobami w wieku od 5 do 18-19 lat. Byli szkoleni w Świątyni Jedi. Przykładowych uczniów można zobaczyć w trzeciej części filmowej adaptacji Gwiezdnych wojen.

  Padawan[ | edytuj kod]

  Tytuł Padawana otrzymywał uczeń, podejmujący u Rycerza lub Mistrza Jedi szkolenie, które miało doprowadzić go do rangi Rycerza. Padawani nosili krótko obcięte włosy i charakterystyczny pojedynczy warkoczyk. Do swojego mentora Padawan zwracał się tytułem mistrza, nawet jeśli nie posiadał on oficjalnie takiej rangi. Padawan niezwykle rzadko wysyłany był na samotne misje, chyba że sytuacja była naprawdę poważna.

  Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.

  Poza nauką umiejętności praktycznych, dyplomacji i tym podobnych, Padawan musiał podczas szkolenia przede wszystkim nauczyć się, jak realizować postanowienia Kodeksu Jedi oraz radzić sobie z ciemną stroną Mocy. Aby stać się Rycerzem Jedi, Padawan musiał ukończyć szkolenie u swojego mistrza i przejść odpowiednią ilość prób. Próby te nie były tylko formalne. Często rozumiano w ten sposób wydarzenia bezpośrednio dotyczące Padawana i jego życia, z którymi musiał sobie poradzić. Najczęściej ostateczna próba wiązała się ze stanięciem wobec wyjątkowo silnej pokusy lub ataku ciemnej strony (np. w przypadku Obi-Wana Kenobiego za taki moment uważa się pojedynek z Darthem Maulem). Kiedy opiekun i Rada Jedi uznali, że uczeń jest gotowy, mógł zostać pasowany na Jedi. Wtedy jeden Mistrz z Rady Jedi odcinał charakterystyczny dla Padawanów warkoczyk, a uczeń stawał się pełnoprawnym członkiem Zakonu.

  Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Rycerz Jedi[ | edytuj kod]

  Przyznanie tytułu Rycerza oznaczało, że dany Padawan jest już gotowy, by samodzielnie wypełniać stające przed nim zadania. Pasowanie na Rycerza kończyło trenowanie ucznia u jego mistrza, chociaż nie kończyło jego nauki jako takiej. Rycerz Jedi mógł korzystać z dostępnych zasobów Zakonu oraz samodzielnie lub w zespołach wykonywać zadania stojące przed Zakonem Jedi. Mógł również szkolić padawanów – z reguły tylko jednego naraz, aby móc poświęcić mu potrzebną ilość czasu i uwagi. Jednakże Rycerz Jedi nie musi zostać mistrzem. Dlatego wielu Jedi kończy swoją „karierę” na tym stopniu.

  Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę MocyWookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).

  Mistrz Jedi[ | edytuj kod]

  Ten najwyższy tytuł może zostać przyznany przez Radę Jedi wyjątkowo doświadczonemu i charakteryzującemu się wysokim stopniem rozumienia Mocy Rycerzowi. Mistrzowie obdarzani są dużym szacunkiem przez innych Jedi, dwunastu spośród nich tworzy Radę Jedi – organ zarządzający działaniami całego Zakonu. Mistrzami byli np. Yoda, Mace Windu, czy Obi-Wan Kenobi.

  Midichloriany to w świecie Gwiezdnych wojen tajemnicze mikroskopijne formy życia lub organella istniejące w różnym stężeniu w komórkach wszystkich żywych istot lub będące z nimi w symbiozie. Midichloriany zapewniają organizmom żywym kontakt z Mocą.Qui-Gon Jinn (fonetycznie: kłaj gon dżin)(92-32 BBY) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów filmowej sagi Gwiezdne wojny. Mistrz Jedi, uczeń Hrabiego Dooku, nauczyciel i mentor Obi-Wana Kenobiego oraz według pewnych książek Xanatosa. Szczególną wagę przykładał do kwestii słuchania "żywej Mocy". Jego miecz świetlny miał zielone ostrze.

  Inne tytuły[ | edytuj kod]

  W różnych okresach historycznych istniały ponadto inne tytuły, przyznawane lub przyjmowane przez Jedi:

 • Wielki Mistrz Jedi – tytułem tym zaczęto określać Luke’a Skywalkera ok. 25 ABY, dla odróżnienia od wyszkolonych przez niego Mistrzów i podkreślenia jego naczelnej roli w nowym Zakonie. Również mistrz Yoda był określany tym tytułem podczas końcowych dni Starej Republiki.
 • Lord Jedi – rzadki tytuł, stosowany głównie przez dowódców oddziałów Jedi podczas Nowych wojen Sithów, ale także w innych okresach. Ranga Lorda była wyższa od Mistrza.
 • Zbrojmistrz Jedi – Mistrz Jedi, któremu powierzono pieczę nad mieczami świetlnymi zmarłych bądź poległych ważnych i sławnych Mistrzów bądź Lordów Jedi. Po wojnie domowej Jedi, za czasów Revana, Zbrojmistrzowie Jedi zniknęli, jednak ich wspólnota odrodziła się po niedługim czasie. Biorąc rzecz filozoficznie, Obi-Wan Kenobi również był przez kilkanaście lat Zbrojmistrzem Jedi, jako że przechowywał drugi miecz świetlny Anakina Skywalkera – Dartha Vadera. Zbrojmistrz Jedi był najlepszym z Jedi w posługiwaniu się mieczem świetlnym dowolnego rodzaju.
 • Postacie z Gwiezdnych wojen będące Jedi[ | edytuj kod]

  Główni bohaterowie filmów: Anakin Skywalker, Luke Skywalker i Rey są początkowo „zwykłymi śmiertelnikami”. którzy postanawiają zostać Rycerzami Jedi.

  Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.

  Inni bohaterowie filmów tacy jak Qui-Gon Jinn, Yoda, Mace Windu, Obi-Wan Kenobi, Dooku, czy Kit Fisto również byli Jedi, podobnie jak wielu bohaterów książek, gier komputerowych czy komiksów, których akcja dzieje się w uniwersum Gwiezdnych wojen.

  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fenomen rycerza Jedi – zjawisko socjologiczne w Wielkiej Brytanii i krajach angielskojęzycznych w roku 2001 i nieformalny ruch społeczny. Polegał na podawaniu podczas spisu powszechnego odpowiedzi "Jedi" na pytanie o religię. Rycerze Jedi to postaci z Gwiezdnych Wojen, kierujący się pewnym systemem filozoficznym, który może być uznany za religię. Kampania prowadzona była przez pocztę elektroniczną i SMS. Twórcy wychodzili z założenia, że jeśli odpowiednia liczba respondentów poda taką odpowiedź, władze będą zmuszone uznać tę religię. Większość przyznających się do tej "religii" uznała to za zabawę lub też okazanie niechęci dla rządu lub polityki w ogóle.
  Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.
  Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.
  Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).
  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).
  Rada Jedi to instytucja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Organizacja ta, zwana też Najwyższą Radą Jedi, stanowiła za czasów Starej Republiki grupę dwunastu mądrych i potężnych Mistrzów Jedi, wybranych, by przewodzić Zakonowi Jedi oraz doradzać Kanclerzom Republiki Galaktycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.