• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jedi  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Ossus – fikcyjna planeta z świata Gwiezdnych wojen. Znajduje się na niej Wielka Biblioteka Jedi. Jest to trzecia planeta w systemie Adega w sektorze Auril. Posiada wyjątkową orbitę w kształcie ósemki wokół dwóch gwiazd systemu. Siedziba Nowego Zakonu Jedi.
  Jedną ze szczególnych cech rycerza Jedi jest perfekcyjna umiejętność posługiwania się mieczem świetlnym

  Jedi (wym. ['ʤɘdaɪ]) – w świecie Gwiezdnych wojen starożytny zakon skupiający „wrażliwych na Moc” (ang. Force Sensitive), czyli istoty, w których organizmach występuje nadnaturalne stężenie midichlorianów. Midichloriany są nanoorganizmami występującymi w każdym żywym organizmie i umożliwiającymi mu odczuwanie Mocy.

  ABY (ang. After Battle of Yavin) - po bitwie o Yavin. Czasem również ANH (ang. After "New Hope") - po Nowej nadziei. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie po wydarzeniach przedstawionych w części IV - Nowa nadzieja.Revan to fikcyjna postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Odgrywa on ważną rolę w grach Knights of the Old Republic i Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

  W Zakonie Jedi wielką uwagę przywiązuje się do umiejętności panowania nad swymi emocjami, ponieważ niektóre z nich prowadzą na ciemną stronę Mocy i do upadku Jedi. Głównymi wrogami rycerzy Jedi na przestrzeni dziejów byli wywodzący się z łona Zakonu Lordowie Sithów, posługujący się ciemną stroną Mocy i służący jej.

  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.Hipernapęd – rodzaj fikcyjnego napędu jednostek kosmicznych pozwalający na „skok” w nadprzestrzeń. Często wykorzystywany w dziełach z gatunku science-fiction, ponieważ pozwala na podróż z prędkościami większymi niż prędkość światła.

  Rolą Rycerzy Jedi w galaktyce jest utrzymywanie pokoju w Republice Galaktycznej. Ich zadaniem jest także niszczenie Sithów.

  Spis treści

 • 1 Historia Zakonu
 • 2 Kodeks
 • 3 Symbole
 • 4 Rangi
 • 4.1 Uczeń
 • 4.2 Padawan
 • 4.3 Rycerz Jedi
 • 4.4 Mistrz Jedi
 • 4.5 Inne tytuły
 • 5 Znani Jedi
 • 6 Zobacz też
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia Zakonu[]

  Nie jest wiadome, kto pierwszy zdał sobie sprawę z istnienia Mocy, ani jaka organizacja dała początek Zakonowi. Niektórzy utrzymują, że Zakon Jedi wywodzi się z planety Tython (na której czczona była pozytywna energia wszechświata pod nazwą „Ashla”), inni – że od Zakonu Dai Bendu czy Akademii Chatos. Wszystkie te twierdzenia są jednak opartymi na historycznych przesłankach domysłami, a wspomniane grupy czy organizacje pamiętane są jedynie z nazwy i legend oraz podań ludowych.

  Ciemna strona Mocy – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to jeden ze sposobów postrzegania i stosowania Mocy, energii wypełniającej Wszechświat. Jej ścieżka zawiera w sobie gniew, nienawiść, kłamstwo, morderstwa i okrucieństwo. Zwolennicy ciemnej strony nazywani są Mrocznymi Jedi (w tym: Sithami).Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.

  Wiadomym jest, iż na historii Jedi w znaczący sposób zaważyło rozpowszechnienie wynalazku hipernapędu – dzięki niemu najwybitniejsi kapłani, filozofowie jak i wojownicy z dziesiątek światów mieli w końcu możliwość porównywać i wymieniać gromadzone przez siebie informacje o mistycznej sile, którą później nazwano Mocą. Działania te stopniowo kładły podwaliny pod to, co nazwano później Zakonem Jedi.

  Agen Kolar – fikcyjna postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Kolar pochodził z planety Iridonia i rasy Zabrak. Był mistrzem Jedi i po bitwie na Geonosis został mianowany członkiem rady Jedi. Zastąpił w niej innego Zabraka Eetha Kotha. Miał padawana Tana Yustera. Był nazywany "dobry szermierz, słaby dyplomata" ponieważ uznawał taktykę "najpierw walka potem pytania".Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.

  Nie jest również znane miejsce, z którego wziął swój początek Zakon – pośród kandydatów są owiane aurą tajemnicy, legendarne i zapomniane planety takie jak Had Abbadon czy Ondos. Są również miejsca znane galaktyce – Utapau, Coruscant, Corellia czy Ossus. Dawni mentorzy zakładali liczne akademie na różnych planetach, biblioteki, w których gromadzono w woluminach rosnącą wiedzę o Mocy.

  Bastila Shan to fikcyjna postać z gry Star Wars: Knights of the Old Republic, rycerz Jedi. Umiała dobrze posługiwać się Mocą i była słynna szczególnie z opanowania techniki Medytacji Bitewnej. Umiejętność ta pomogła zwyciężyć wojskom Republiki wiele bitew i uczyniła z Bastili bohaterkę.Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę Mocy

  Początkowo Zakon miał raczej naturę filozoficzno-medytacyjną – członkowie nabywali coraz nowszych umiejętności, zdając sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje im Moc. Wsłuchując się w jej wolę, Jedi coraz intensywniej angażowali się w życie społeczne galaktyki, stając się z czasem Strażnikami Pokoju i Sprawiedliwości i pomagając w budowie galaktycznej cywilizacji.

  Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Plo Koon – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych Wojen. Mistrz Jedi z rasy Kel Dorów, zasiadał w Radzie Jedi. Nosił czarną maskę osłaniającą dolną część twarzy i wrażliwe oczy. Zginął pod koniec wojen klonów podczas Wielkiej Czystki Jedi. Był umięśnionym humanoidem. Nosił tradycyjne szaty Jedi. Był obecny w radzie jedi, kiedy Mistrz Jedi Qui-Gon Jinn przedstawił Radzie przyszłego kandydata na Jedi, Anakina Skywalkera. Dekadę później (czyli podczas Wojen Klonów), Plo Koon walczył z Separatystami na Cato Neimoidia. Miał stopień generała. Kiedy Imperator rozkazał wykonanie Rozkazu 66 pilot – klon otworzył ogień do myśliwca Koona. Jego myśliwiec został zestrzelony. Plo Koon używał miecza świetlnego o niebieskim ostrzu, chociaż w czwartej części komiksu z serii "Obsesja" walczył mieczem o pomarańczowej barwie. Prawdopodobnie walczył stylem Shien, lecz nie jest to potwierdzona informacja.

  Na kilka tysięcy lat przed Mrocznym Widmem miała w Zakonie miejsce Wielka Schizma. W jej wyniku część zaprzedanych ciemnej stronie Jedi odłączyła się od zakonu i przejęła władzę nad Imperium Sithów, dając początek stronnictwu Sithów.

  Po dojściu do władzy Imperatora Palpatine'a w roku 19 BBY Jedi niemal wyginęli z powodu urządzonego przez niego programu systematycznej eksterminacji wszystkich członków Zakonu, stanowiących zagrożenie dla jego imperium terroru. Kluczowym elementem planu Palpatine'a był Darth Vader – upadły Rycerz Jedi, znany niegdyś jako Anakin Skywalker.

  Midichloriany to w świecie Gwiezdnych wojen tajemnicze mikroskopijne formy życia lub organella istniejące w różnym stężeniu w komórkach wszystkich żywych istot lub będące z nimi w symbiozie. Midichloriany zapewniają organizmom żywym kontakt z Mocą.Qui-Gon Jinn (fonetycznie: kłaj gon dżin)(92-32 BBY) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów filmowej sagi Gwiezdne wojny. Mistrz Jedi, uczeń Hrabiego Dooku, nauczyciel i mentor Obi-Wana Kenobiego oraz według pewnych książek Xanatosa. Szczególną wagę przykładał do kwestii słuchania "żywej Mocy". Jego miecz świetlny miał zielone ostrze.

  Jednymi z nielicznych, którzy przeżyli, byli Obi-Wan Kenobi, Quinlan Vos oraz Yoda. Za sprawą Luke'a Skywalkera, syna Anakina Skywalkera, zakon odrodził się, a następnie rozwinął w formie nieco odmiennej od znanej z czasów schyłku Starej Republiki. Jednak żaden Jedi nie zdołał już osiągnąć takich umiejętności manipulacji i posługiwania się Mocą, jak Jedi z okresu Starej Republiki, jak Darth Revan czy Bastila Shan.

  Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fenomen rycerza Jedi – zjawisko socjologiczne w Wielkiej Brytanii i krajach angielskojęzycznych w roku 2001 i nieformalny ruch społeczny. Polegał na podawaniu podczas spisu powszechnego odpowiedzi "Jedi" na pytanie o religię. Rycerze Jedi to postaci z Gwiezdnych Wojen, kierujący się pewnym systemem filozoficznym, który może być uznany za religię. Kampania prowadzona była przez pocztę elektroniczną i SMS. Twórcy wychodzili z założenia, że jeśli odpowiednia liczba respondentów poda taką odpowiedź, władze będą zmuszone uznać tę religię. Większość przyznających się do tej "religii" uznała to za zabawę lub też okazanie niechęci dla rządu lub polityki w ogóle.
  Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.
  Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.
  Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).
  Shaak Ti – postać fikcyjna; mistrzyni Jedi w uniwersum Gwiezdnych wojen. Występuje w filmie rysunkowym Gwiezdne wojny: Wojny klonów (Clone Wars) i epizodycznie w filmie Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów. Shaak należy do rasy Togruta, pochodzi z planety Shili. Jest członkiem Rady Jedi mianowanym w miejsce Yaddle w czasach Wojen Klonów.
  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).

  Reklama