• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jeangu Macrooy

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.High on You - singiel zespołu Survivor wydany w roku 1985. Utwór pochodzi z płyty Vital Signs. Dotarł do 8 miejsca na liście Billboard Hot 100.
  65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

  Jeangu Macrooy (ur. 6 listopada 1993 w Paramaribo) – surinamski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów mieszkający w Holandii.

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Przez dwa lata studiował w Konserwatorium Surinamskim. W 2014 przeprowadził się do Holandii, gdzie podjął studia na Konserwatorium ArtEZ w Enschede.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 2011 utworzył zespół Between Towers, w którym występował wraz ze swoim bratem-bliźniakiem, Xillianem. W 2013 wydali album studyjny pt. Stars on My Radio.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Po przeprowadzce do Holandii poznał producenta muzycznego Perquisite’a, z którym podpisał kontrakt, rozpoczynając występy pod szyldem jego wytwórni muzycznej Unexpected Records. W kwietniu 2016 wydał debiutancką epkę pt. Brave Enough, którą promował singlem „Gold”, wykorzystanym w ścieżce dźwiękowej do serialu HBO Gra o tron. W kwietniu 2017 wydał debiutancki album studyjny pt. High on You, z którym dotarł do 69. miejsca listy najchętniej kupowanych płyt w Holandii. W grudniu zagrał pierwszy koncert w rodzinnym Paramaribo.

  Surinam (nid. Suriname, Republika Surinamu – Republiek Suriname) – państwo w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Atlantyckim. Do 25 listopada 1975 kolonia holenderska pod nazwą Gujana Holenderska.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  W 2018 wcielił się w postać Judasza w ekranizacji musicalu Pasja. W lutym 2019 wydał drugi album studyjny pt. Horizon. Latem odbył minitrasę koncertową po Niemczech, obejmującą występy w Kolonii, Hamburgu i Berlinie. W styczniu 2020 został ogłoszony reprezentantem Niderlandów, gospodarza 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odbywającego się w Rotterdamie. 18 marca poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa. W kwietniu tego samego roku wystąpił w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonał utwór Grow i cover kompozycji Tears Getting Sober bułgarskiej artystki Victorii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Paramaribo nazywane także Parbo – stolica Surinamu, położona nad rzeką Surinam, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne
 • High on You (2017)
 • Horizon (2019)
 • Minialbumy (EP)
 • Brave Enough (2016)
 • Albumy koncertowe
 • Live! (2019)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jeangu Macrooy to represent the Netherlands in Rotterdam (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-01-10. [dostęp 2020-01-14].
  2. Jeangu Macrooy – High On You – dutchcharts.nl (ang.). dutchcharts.nl. [dostęp 2020-01-14].
  3. Sergiusz Królak: Eurowizja 2020: znamy reprezentanta gospodarzy! Kim jest? (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2020-01-10. [dostęp 2020-01-14].
  4. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-19].
  5. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 3 (ang.). s. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-17].
  Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Victoria, właśc. Wiktorija Georgiewa (bułgarski: Виктория Георгиева, ur. 21 sierpnia 1997 w Warnie) – bułgarska piosenkarka i autorka tekstów.
  Horizon (ros. Горизонт - Gorizont) – panoramiczny aparat fotograficzny produkcji rosyjskiej o kącie widzenia 120°.
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.