• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jeanette Nolan

  Przeczytaj także...
  Makbet (ang. Macbeth) - amerykański film dramatyczny z 1949 roku, będący adaptacją dramatu Makbet Wiliama Szekspira, opartego na biografii średniowiecznego króla Szkocji Makbeta.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jeanette Nolan (ur. 30 grudnia 1911, zm. 5 czerwca 1998) – amerykańska aktorka radiowa, filmowa i telewizyjna. Była czterokrotnie nominowana do nagrody Emmy.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Wydawnictwo Sine Qua Non (SQN) – polskie wydawnictwo literackie, założone w 2010 roku przez Łukasza Kuśnierza, Michała Rędziaka oraz Przemysła Romańskiego w Krakowie. Wszyscy trzej panowie wcześniej pracowali w branży IT, ale „ostatecznie postawili na pasję sportowo-literacką”. Ich książki fantastyczne wydawane są pod szyldem SQN Imaginatio.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Urodziła się 1911 w Los Angeles. Karierę aktorską rozpoczęła w Pasadena Community Playhouse, gdzie w czasie nauki w Los Angeles City College w 1932 odbył się jej radiowy debiut w "Omar Khayyam". Ukończyła Abraham Lincoln High School w Los Angeles. Jako aktorka filmowa zadebiutowała w 1948 roku rolą Lady Makbet w filmie Makbet. Ostatni raz pojawiła się na ekranie jako matka Toma Bookera (Robert Redford) w filmie Zaklinacz koni (1998). Wystąpiła w ponad trzystu produkcjach telewizyjnych, włączając w to występy regularne i role epizodyczne. Otrzymała cztery nominacje do nagrody Emmy. Zmarła na wylew w wieku 86 lat w Cedars-Sinai Medical Center. Prywatnie od 1937 roku Jeanette Nolan była żoną aktora Johna McIntire’a, z którym często występowała, była także matką aktora Tima McIntire’a.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Filmografia wybrana[ | edytuj kod]

 • Makbet (Macbeth, 1948) jako lady Makbet
 • Słowa i muzyka (Words and Music, 1948)
 • Psychoza (Psycho, 1960) głos Normy Bates (niewym. w czołówce)
 • Człowiek, który zabił Liberty Valance’a (The Man Who Shot Liberty Valance, 1962)
 • Prawdziwe wyznania (True Confessiona, 1981)
 • zaklinacz koni (The Horse Whisperer, 1998) jako Ellen Booker
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jeanette Nolan w bazie Filmweb
  2. Jeanette Nolan - Filmweb, filmweb.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  3. Stephen Rebello: Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy. Jarosław Rybski (tłum.). SQN, 2013, s. 121. ISBN 978-83-63248-70-3. (pol.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jeanette Nolan w bazie Filmweb
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Człowiek, który zabił Liberty Valance’a – amerykański western z 1962 roku na podstawie krótkiej powieści Dorothy M. Johnson.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  30 grudnia jest 364. (w latach przestępnych 365.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 1 dzień.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.394 sek.