• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean Stablinski

  Przeczytaj także...
  Amstel Gold Race – jeden z największych klasycznych (jednodniowych) kolarskich wyścigów świata. Rozgrywany najczęściej w kwietniu, w Holandii. Pierwszy Amstel Gold Race miał miejsce w 1966 roku, na aż 302-kilometrowej trasie z Bredy do Meerssen, a zwycięzcą (z czasem prawie ośmiu godzin) został Francuz Jean Stablinski. Już od pierwszej edycji Amstel Gold Race rozgrywany był w kwietniu, stając się konkurencyjną imprezą dla wyścigu Paryż-Bruksela.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).
  Eschborn-Frankfurt City Loop – wyścig kolarski rozgrywany w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem, co roku w maju. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.

  Jean Stablinski, właściwie Jean Stablewski (ur. 21 maja 1932 w Thun-Saint-Amand, zm. 22 lipca 2007 w Lille) – francuski kolarz szosowy polskiego pochodzenia, złoty medalista mistrzostw świata i zwycięzca Vuelta a España.

  Kariera[]

  Urodził się w rodzinie polskich emigrantów na północy Francji. Jeszcze jako dziecko, tuż po śmierci ojca, podjął pracę w kopalni. W 1947 roku rozpoczął swoją karierę sportową, podejmując treningi kolarskie, a pięć lat później awansował do grupy tzw. zawodników niezależnych, co umożliwiło mu starty w wyścigach dla zawodowców. Od 1948 roku posiadał obywatelstwo francuskie.

  Baloise Belgium Tour (pol. Dookoła Belgii, nid. Ronde van België, fr. Tour de Belgique) – pięciodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii.Grand Prix de Denain – klasyczny wyścig kolarski rozgrywany w północnej Francji w regionie Nord-Pas-de-Calais, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 1.1.

  Pierwszym dużym sukcesem Stablinskiego był start w Wyścigu Pokoju w 1952 r., gdzie w barwach drużyny Polonii francuskiej, wygrał dwa etapy wyścigu, a przez cztery jechał w żółtej koszulce lidera.

  W czasie swojej kariery dwanaście razy uczestniczył w Tour de France wygrywając pięć etapów, kilkakrotnie startował w Giro d'Italia, a w 1958 roku zwyciężył w Vuelta a España. Był czterokrotnym zdobywcą tytułu mistrza Francji oraz triumfatorem pierwszej w historii edycji klasycznego wyścigu Amstel Gold Race w 1966 roku, rozegranej na trasie długości 302 km. W 1962 roku zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Salò. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio Irlandczyka Seamusa Elliotta oraz Belga Josa Hoevenaersa.

  Grand Prix Miguel Indurain – wyścig kolarski rozgrywany we Francji, w Fourmies w departamencie Nord, co roku we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Wygrał też między innymi Paryż-Bourges w 1954 roku, Paryż-Valenciennes w 1955 roku, Tour de Picardie i Grand Prix de Fourmies w 1957 roku, Genua-Nicea w 1960 roku, Paryż-Bruksela w 1963 roku, Dookoła Belgii, Grosser Preis des Kantons Aargau, Eschborn-Frankfurt City Loop i Paryż-Luksemburg w 1965 roku, a trzy lata później był najlepszy w Grand Prix de Denain.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Po zakończeniu czynnej kariery sportowej był dyrektorem sportowym francuskich grup kolarskich.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Seamus "Shay" Elliott (ur. 4 czerwca 1934 w Dublinie - zm. 4 maja 1971 tamże) – belgijski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.
  Wyścig Pokoju (czes. Závod Míru, niem. Friedensfahrt, fr. Course de la Paix) – największy amatorski wyścig kolarski po II wojnie w Europie Wschodniej, organizowany od 1948 do 2006 roku. W 2006 otrzymał kategorię 2.HC UCI.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Tour de Picardie – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w północnej Francji w regionie Pikardii, co roku w maju. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 2.1.
  Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.
  Grosser Preis des Kantons Aargau – jednoetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Gippingen, w Szwajcarii, w kantonie Argowia w ostatnich latach w czerwcu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kat. 1.1 (w latach 2005 - 2010 miał najwyższą po UCI ProTour kategorię – 1.HC).
  Joseph "Jos" Hoevenaers (ur. 30 listopada 1932 w Antwerpii - zm. 14 czerwca 1995 w Wilrijk) – belgijski kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.