• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean Saubert

  Przeczytaj także...
  Oregon State University (OSU, potocznie Oregon State) - amerykański uniwersytet publiczny z siedzibą w Corvallis w stanie Oregon. Za datę jego założenia uznaje się rok 1868, choć obecną nazwę nosi od 1961 roku. Organem założycielskim uczelni jest stan Oregon. Uniwersytet kształci ok. 22 tysiące studentów, w tym ok. 18 tysięcy na studiach licencjackich i niespełna 4 tysiące na studiach magisterskich i doktoranckich. Zatrudnia ok. 3 tysięcy pracowników naukowych.Roseburg – miasto w Stanach Zjednoczonych. Położone nad rzeką Umpqua w południowo-zachodniej części stanu Oregon. Siedziba administracyjna i najludniejsze miasto hrabstwa Douglas. W roku 2013 zamieszkiwane przez 21 968 mieszkańców.
  Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).

  Jean Marlene Saubert (ur. 1 maja 1942 w Roseburg - zm. 14 maja 2007 w Bigfork) – amerykańska narciarka alpejska, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwsze treningi narciarskie odbywała razem ze starszą siostrą w rodzinnym Oregonie. Kontynuowała je w czasie nauki w szkole średniej Lakeview High School w Lakeview oraz w czasie studiów na Oregon State University w Corvallis. Na początku lat 60' znalazła się w reprezentacji kraju, a w 1962 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Chamonix, gdzie zajęła szóste miejsce w slalomie gigancie. W latach 1963-1964 zdominowała krajowe mistrzostwa w narciarstwie alpejskim, sięgając po złote medale w biegu zjazdowym (1963, 1964), gigancie (1963, 1964), slalomie (1964) i kombinacji (1964).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Christine Goitschel (ur. 9 czerwca 1944 w Sainte-Maxime) – francuska narciarka alpejska, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Innsbrucka, 3-krotna mistrzyni Francji: w slalomie (1962, 1964) i gigancie (1963). Siostra Marielle Goitschel.

  W lutym 1964 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, gdzie osiągnęła swoje największe sukcesy. Najpierw sięgnęła po brąz w slalomie, przegrywając jedynie z francuskimi siostrami: Christine i Marielle Goitschel. Dwa dni później zajęła drugie miejsce w gigancie, za Marielle Goitschel i ex aequo z jej siostrą, Christine. Saubert została tym samym pierwszą medalistką olimpijską w konkurencjach narciarskich z Oregonu. Została jednocześnie jedyną multimedalistką z USA na tych igrzyskach, zdobywając dwa z sześciu medali ekipy amerykańskiej. Igrzyska w Innsbrucku były równocześnie mistrzostwami świata, jednak kombinację rozegrano tylko w ramach drugiej z tych imprez. W konkurencji tej Saubert zajęła czwarte miejsce, tuż za Austriaczką Edith Zimmermann. W tym samym roku wygrała ponadto giganta i kombinację na zawodach Critérium de la première neige w Val d'Isère, slalom na zawodach Arlberg-Kandahar-Rennen w Garmisch-Partenkirchen i zawodach Silberkrugrennen w Bad Gastein oraz giganta podczas zawodów SDS-Rennen w Grindelwald.

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.

  Saubert kontynuowała międzynarodowe starty jeszcze przez dwa lata po austriackich igrzyskach. Podczas mistrzostw świata w Portillo w 1966 roku zajęła między innymi czwarte miejsce w slalomie, przegrywając walkę o brązowy medal ze swą rodaczką, Penny McCoy. Jeszcze w tym samym roku Saubert zdecydowała się zakończyć karierę zawodniczą.

  Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.

  Po zakończeniu kariery sportowej powróciła na studia na Oregon State University, gdzie uzyskała bakalaureat, a następnie obroniła magisterium na Uniwersytecie Brighama Younga. Przez kilkanaście lat pracowała w Utah jako nauczycielka wychowania fizycznego i instruktorka narciarstwa. W 1978 roku powróciła do Oregonu, gdzie w Hillsboro pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. Przeszła na emeryturę w 2000 roku. Obok pracy w szkole była działaczką wielu organizacji sportowych. Doczekała się licznych wyróżnień w formie członkostwa w sportowych Hall of Fame, m.in. olimpizmu amerykańskiego (1976) czy sportu w stanie Oregon (1983). W 2002 roku znalazła się w sztafecie z ogniem olimpijskim przed igrzyskami olimpijskimi w Salt Lake City.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Należała do Kościoła mormonów. Od 2001 roku walczyła z chorobą nowotworową piersi, zmarła w maju 2007 roku w wieku 65 lat.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.)
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brigham Young University - to znajdujący się w Provo w stanie Utah uniwersytet należący do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Około 98% studentów to mormoni, a 2/3 pochodzi spoza stanu. Regulamin uczelni zabrania studentom picia alkoholu, brania narkotyków i uprawiania seksu przedmałżeńskiego. Nie mogą także ubierać się wyzywająco i układać włosów w określone sposoby. Uniwersytet został założony w 1862 roku. Studenci muszą uczestniczyć w kursie interpretacji Księgi Mormona i innych dokumentów kościelnych. W przeciwieństwie do innych uniwersytetów amerykańskich na tym uniwersytecie kładzie się duży nacisk na naukę języków obcych. Uniwersytet oferuje kursy 70 języków, włączając w to nawet język walijski. Wielu studentów odbywa przed studiami lub w czasie zagraniczne misje kościelne.
  XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.
  Marielle Goitschel (ur. 28 września 1945 w Sainte-Maxime) – francuska narciarka alpejska, 2-krotna mistrzyni olimpijska, 8-krotna medalistka mistrzostw świata, 10-krotna mistrzyni Francji. 3-krotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w slalomie (1967, 1968) i zjeździe (1967). Zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1966/1967.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  19. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim – odbywały się od 5 do 14 sierpnia 1966 w Portillo (Chile). Były to pierwsze i jedyne dotychczas mistrzostwa rozegrane na południowoamerykańskim kontynencie.
  Corvallis – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Benton, w północno-zachodniej części stanu Oregon, w Stanach Zjednoczonych, położone na zachodnim brzegu rzeki Willamette, w miejscu, gdzie uchodzi do niej rzeka Marys. W 2013 roku miasto liczyło 55 298 mieszkańców.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.