• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean Gigoux

  Przeczytaj także...
  Rysunek – kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegające na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi. Także dział sztuk plastycznych.Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.
  Ewelina Hańska z domu Rzewuska (ur. 6 stycznia 1801 na zamku w Pohrebyszczu, zm. 10 kwietnia 1882 w Paryżu) – polska szlachcianka, wieloletnia przyjaciółka, a następnie żona Honoré de Balzaca. Siostra Karoliny Sobańskiej. Pochodziła z rodziny Rzewuskich herbu Krzywda. Była córką Adama Wawrzyńca Rzewuskiego. Miała trzech braci i trzy siostry; w tym pisarza Henryka Rzewuskiego, propagatora klasycznej powieści historycznej w stylu Waltera Scotta w Polsce, Karolinę Sobańską, hrabinę i carską agentkę, i Adama Rzewuskiego, generała wojsk rosyjskich.

  Jean Gigoux (ur. 8 stycznia 1806 w Besançon, zm. w grudniu 1894 tamże) – był malarzem historycznym, rysownikiem, litografem i ilustratorem francuskim.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jean Gigoux urodził się w Besançon 8 stycznia 1806. Studiował w Akademii Besançon (Szkoła Sztuk Pięknych w Besançon) następnie w Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu w r. 1828. W r. 1833 współpracował z powodzeniem z magazynem "Pittoresque". W r. 1835 ilustrował "Przypadki Idziego Blasa" autorstwa romansisty Alain-René Lesage tworząc 815 drzeworytów, co przyniosło mu spore uznanie.

  Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.Alain-René Lesage, inna wersja nazwiska: Le Sage (ur. 6 maja 1668 w Sarzeau, zm. 17 listopada 1747 w Boulogne) – francuski pisarz i dramaturg urodzony w Sarzeau, na półwyspie Rhuys, między Morbihan a morzem (Bretania).

  Był kochankiem hrabiny Hańskiej, żony Honoré de Balzac'a, utrzymywali wzajemne relacje przez wiele lat po śmierci wielkiego pisarza.

  Artysta zmarł w grudniu 1894 w wieku 88 lat pozostawiając po sobie ponad 3000 rysunków i 460 obrazów ze szkoły hiszpańskiej, angielskiej, nordyckiej, niemieckiej itp. Dzieła znajdują się w Muzeum Sztuk Pięknych i Archeologii w Besançon stanowiąc 1/4 zbiorów ofiarowanych przez innych donatorów, jest to muzeum miejskie w miejscu urodzenia malarza.

  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Anegdota na temat śmierci Balzaca[ | edytuj kod]

  W roku 1907, Octave Mirbeau sprowokował skandal, wstawiając w samym środku swojej powieści opowiadającej o podróży przez Europę, La 628-E8, trzy rozdziały na temat „śmierci Balzaka”: wspomniał tam, że hrabina Hańska romansowała z Jeanem Gigoux, podczas gdy Balzac umierał w sąsiednim pokoju. Ostatecznie pisarz wycofał te rozdziały ze swojej książki na prośbę córki hrabiny Hańskiej.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Ważniejsze dzieła[ | edytuj kod]

 • 1833: ilustracje do Magasine Pittoresque.
 • 1835: ilustracje do L'Histoire de Gil Blas de Santillane pisarza romansów Alain-René Lesage – 815 drzeworytów.
 • Artyście poświecono wystawę twórczości w Muzeum Sztuk Pięknych w Rouen w 2007–2008 r.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Besançon – miejscowość i gmina we wschodniej Francji, położona w pobliżu granicy ze Szwajcarią, stolica regionu Franche-Comté i departamentu Doubs.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ilustracja – obraz, fotografia, rysunek lub inny element graficzny dodany do napisanego, często – choć nie zawsze – wydrukowanego tekstu (książka, artykuł prasowy, hasło encyklopedyczne), mający za zadanie go uzupełniać, objaśniać albo zdobić.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.