Jean Dujardin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Dujardin i Alexandra Lamy (2011)

Jean Edmond Dujardin (ur. 19 czerwca 1972 w Rueil-Malmaison) – francuski aktor i scenarzysta filmowy, teatralny, radiowy i telewizyjny, piosenkarz.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Brice de Nice – nicejski ślizg (tytuł oryg. Brice de Nice) – francuski film komediowy z 2005 roku w reżyserii Jamesa Hutha.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Wychował się w podparyskim Plaisir, w robotniczej rodzinie jako jeden z czterech synów Jacques’a Dujardin, przedsiębiorcy budowlanego. Aktorstwem zainteresował się, gdy odbywał obowiązkową służbę wojskową – rozśmieszał kolegów i jeden z nich stwierdził, że Jean powinien robić to zawodowo. Dorabiał jako ślusarz i rzemieślnik wyrabiący zwierciadła razem z ojcem w jego firmie remontowej. Uczęszczał do konserwatorium tańca, muzyki i sztuk dramatycznych oraz na kursy aktorstwa prowadzone przez Michèle i Yves’a Le Bras.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kościół de la Madeleine (św. Magdaleny) w Paryżu – świątynia katolicka położona na placu de la Madeleine, w VIII okręgu Paryża. Reprezentuje styl neoklasycystyczny. Jego budowa, ze względu na przekształcenia polityczne we Francji, trwała przez 85 lat, co kilkakrotnie wpływało na zmiany w projekcie i planowanym przeznaczeniu budynku.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1995 roku rozpoczął swoją karierę estradową w barach i na małych scenach paryskich i kabaretach, a w 1996 roku razem z grupą Nous Ç Nous wziął udział się w znanym programie typu talent show. W 1997 roku był członkiem kabaretu Bande du Carré Blanc (Biały kwadrat). Popularność zyskał jednak dopiero później, kiedy dostał angaż w serialu Chłopak i dziewczyna (Un gars, une fille, 1999-2002) jako Jean ‘Loulou’ (w duecie z Alexandrą Lamy). W 2005 roku zachwycił Francję szaloną, specyficzną komedią Brice de Nice – nicejski ślizg (Brice de Nice), gdzie wymyślony przez niego bohater – 30-letni surfer zafascynowany Na fali z Patrickiem Swayzem – stał się postacią kultową. Jego powiedzonka weszły do języka potocznego. Rok później był już gwiazdą pierwszego formatu. Za rolę tajnego agenta francuskich służb specjalnych Huberta Bonisseura de La Batha, ukrywającego się pod pseudonimem OSS 117, w czarnej komedii OSS 117 – Kair, gniazdo szpiegów (OSS 117, Le Caire nid d’espions, 2006) otrzymał nagrodę Étoile d’Or oraz zdobył nominację do nagrody Cezara. W 2006 roku zadebiutował w sztuce Dwoje na huśtawce (Deux sur la balançoire) na scenie Théâtre Édouard VII przy Kościele de la Madeleine w Paryżu.

Artysta (ang. The Artist) − francuski niezależny film tragikomiczny/komedia romantyczna z 2011 roku, w reżyserii i według scenariusza Michela Hazanaviciusa. Obraz zrealizowany został w konwencji kina niemego i czarno-białego.Na fali – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Kathryn Bigelow. Oryginalny tytuł Point Break (ang.) to termin używany w surfingu, który oznacza miejsce, gdzie fale uderzają o wystającą w morze część lądu.

W 2012 r. otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Artysta (The Artist).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Ze związku z Gaëlle ma dwóch synów – Simona i Jules’a. W latach 2003-2013 związany był z Alexandrą Lamy, ich małżeństwo trwało cztery lata - od 25 lipca 2009 do listopada 2013. W 2014 związał się z łyżwiarką figurową Nathalie Péchalat. 5 grudnia 2015 roku na świat przyszła ich córka Jeanne

Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Cash – pojedynek oszustów (ang. Cash, stylizowane na Ca$h) – francuski film sensacyjny z 2008 roku w reżyserii Erica Besnarda.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Niewierni (fr. Les Infidèles) – francuski film komediowy z 2012 roku. Główne role grają w nim Jean Dujardin oraz Gilles Lellouche. Film składa się z serii skeczów wyreżyserowanych przez różnych reżyserów, których tematem przewodnim jest niewierność mężczyzn.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Wilk z Wall Street (ang. The Wolf of Wall Street, 2013) − amerykański dramat biograficzny w reżyserii Martina Scorsese. Scenariusz filmu oparto o wspomnienia Jordana Belforta wydane pod tym samym tytułem.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama