• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean Charles de Menezes

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
  Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.
  Jean Charles de Menezes

  Jean Charles de Menezes (ur. 7 stycznia 1978, zm. 22 lipca 2005) był brazylijskim elektrykiem zamieszkałym w Tulse Hill na południu Londynu. Menezes został zastrzelony przez funkcjonariuszy Policji Metropolitalnej na stacji Stockwell londyńskiego metra. Urodzony w miejscowości Gonzaga w brazylijskiej prowincji Minas Gerais, mieszkał w Wielkiej Brytanii od trzech lat. Jego śmierć była wypadkiem w trakcie dochodzenia prowadzonego w sprawie zamachu w Londynie 21 lipca 2005. Później okazało się, że nie miał on żadnego związku z tamtymi wydarzeniami.

  Minas Gerais (wym. [ˈminɐz ʒeˈɾajs]) – jeden z 26 stanów Brazylii, położony w środkowowschodniej części kraju. Od wschodu graniczy ze stanem Espírito Santo i Rio de Janeiro, od południa stanem São Paulo, od północy ze stanem Bahia, a od zachodu ze stanem Goiás. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pościg i zabójstwo[ | edytuj kod]

  Funkcjonariusze twierdzą, że jeszcze przed wejściem do stacji metra wzywali go do zatrzymania się. Według zeznań świadków, był w tym czasie ścigany przez około dwudziestu funkcjonariuszy ubranych po cywilnemu. Menezes zignorował ich żądania i wbiegł na stację, przeskakując bramkę, po czym zbiegł po schodach i próbował wskoczyć do pociągu. Policjanci dogonili go, pchnęli na podłogę i podczas gdy dwóch trzymało go obezwładnionego, trzeci oddał siedem strzałów w jego głowę i jeden w ramię, powodując śmierć na miejscu.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Zeznania dotyczące zachowania funkcjonariuszy są sprzeczne. Szef policji, Sir Ian Blair utrzymuje że funkcjonariusze w prawidłowy sposób wezwali Menezesa do zatrzymania się.

  Mark Whitby, pasażer pociągu, do którego wbiegł Menezes, powiedział: "Jeden z nich (policjantów) miał broń, wyglądającą jak karabin automatyczny... Pchnęli go na ziemię, przycisnęli i strzelili pięć razy". Inny pasażer, Dan Copeland, zeznał: "Policjant wskoczył przez drzwi po mojej lewej i krzyknął "Wszyscy uciekać!". Ludzie zamarli na swoich siedzeniach, po czym wybiegli na zewnątrz. Gdy wyskakiwałem z wagonu na peron, usłyszałem cztery głuche wystrzały". Policjanci przyznali, że zostało oddanych osiem strzałów w głowę.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Stockwell – podziemna stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy Lambeth. Została otwarta w 1890. Obecnie zatrzymują się na niej pociągi dwóch linii: Northern Line i Victoria Line. Była jedną z ośmiu stacji metra, pod których peronami w czasie II wojny światowej wydrążono dodatkowo schrony głębinowe, mające służyć mieszkańcom podczas niemieckich nalotów. Aktualnie korzysta z niej ok. 8 mln pasażerów rocznie. Należy do drugiej strefy biletowej.

  Inny ze świadków, Lee Ruston, który czekał na peronie, zeznał że policjanci w żaden sposób nie dali do zrozumienia, kim są.

  Po ostatnich zamachach wewnętrzne wytyczne policji odnośnie do postępowania z zamachowcami-samobójcami zostały zmienione. Funkcjonariuszom nakazano strzelanie w głowę, by wyeliminować możliwość zdetonowania bomby przez rannego terrorystę.

  Mieszkający z Menezesem kuzyn, Alex Pereira, potwierdził że Jean został postrzelony w głowę. "Siłą dostałem się do kostnicy. Nie chcieli pozwolić mi go zobaczyć. Jego twarz była zniekształcona od ran i widać było, że został postrzelony w kark".

  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.Bomba – broń w postaci ładunku materiału wybuchowego, zazwyczaj w specjalnej obudowie, wyposażonego w mechanizm detonujący (zapalnik). Służy przede wszystkim do niszczenia obiektów siłą energii wybuchu, rażąc odłamkami lub wywołując pożar. Bomby zaliczane do broni masowego rażenia zamiast materiału wybuchowego posiadają atomowy, biologiczny lub chemiczny ładunek bojowy.

  29 lipca ciało Menezesa zostało przewiezione do Gonzagi i tam pochowane.

  Warto wiedzieć że... beta

  Zamach w Londynie 21 lipca 2005 – zamachy, które wstrząsnęły stolicą Wielkiej Brytanii równo dwa tygodnie po eksplozjach w Londynie z 7 lipca, w czasie którego zginęło 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych. W zamachu z 21 lipca nie było ofiar śmiertelnych, ranna była jedna osoba. Łącznie doszło do czterech wybuchów – trzy z nich na stacjach metra: Oval, Warren Street oraz Shepherd’s Bush. Czwarty wybuch miał miejsce w autobusie linii 26 na Hackney Road w północno-wschodnim Londynie.
  Śmierć (łac. mors, exitus letalis) – stan charakteryzujący się ustaniem oznak życia, spowodowany nieodwracalnym zachwianiem równowagi funkcjonalnej i załamaniem wewnętrznej organizacji ustroju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.