• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean Baptiste Madou

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.
  Jean-Baptiste Madou (1836)
  Litografia Combat de Brienne (1827) z cyklu Życie Napoleona

  Jean Baptiste Madou (ur. 3 lutego 1796 w Brukseli, zm. 31 marca 1877 tamże) – belgijski malarz i litograf.

  Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Działalność artystyczną rozpoczął w 1820, kiedy został zatrudniony przez wydawnictwo Jobard. Pracując tam w charakterze litografa wykonywał mapy, ilustracje książkowe, winiety i portrety. W latach 1825-1827 powstały Malarskie obrazy Belgii (202 arkusze), Życie Napoleona (144 arkusze), Belgijskie i holenderskie stroje stare i nowe. Talent doszedł w pełni do głosu w litografiach wydanych w Paryżu w 1836, a obrazujących życie Belgów i społeczeństwa europejskiego od czasów Ludwika IX po współczesność. W tym samym roku Madou zdobył złoty medal w Brukseli.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Duże uznanie zyskały Sceny z życia malarzy flamandzkich i holenderskich szkół (1840). Oryginały tych kompozycji artysta wzbogacił akwarelami.

  Od 1840 Madou zaczął malować farbami olejnymi. W licznych obrazach, zarówno akwarelach jak i olejnych, malarz ten pokazał szeroki obraz życia różnych grup społeczeństwa Belgii XVIII wieku.

  W wieku 68 lat Jean Baptiste Madou dekorował hol swego domu serią obrazów przedstawiających sceny z bajek La Fontaine'a, a w 10 lat później wykonał na zamówienie króla Leopolda II serię obrazów do jego pałacu w Ciergnon.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Święto w pałacu, 1851, Bruksela,
 • W oberży, 1856, Antwerpia,
 • Strażnik wiejski, Verviers.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 121.
 • Answers.com – biografia (ang.). [dostęp 13.02.2009].
 • Akwarela − nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Technika ta polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt końcowy bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru.Ludwik IX Święty (ur. 25 kwietnia 1214 w Poissy, zm. 25 sierpnia 1270 w Tunisie) – król Francji od 1226 (panował 44 lata), syn Ludwika VIII z dynastii Kapetyngów, święty Kościoła katolickiego. Był organizatorem i uczestnikiem VI i VII wyprawy krzyżowej. Z uwagi na pozycję Ludwika IX na kontynencie europejskim, angielski kronikarz, Mateusz Paris, nazwał go "królem ziemskich królów".
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Winieta (fr. vignette, z fran. vigne - winorośl) – ozdoba w druku, którą może stanowić ornament, ilustracja okolona ornamentem lub dekoracyjnie ujęta scena figuralna. W pierwszych winietach wykorzystywano motyw winorośli, przejęty ze zdobnictwa rękopisów.
  Jean de La Fontaine (ur. prawdopodobnie 8 lipca 1621 w Château-Thierry, zm. 13 kwietnia 1695 w Paryżu) – jeden z czołowych przedstawicieli klasycyzmu francuskiego, autor blisko 250 bajek.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Leopold II, właśc. Leopold Ludwik Filip Maria Wiktor (ur. 9 kwietnia 1835 w Brukseli, zm. 17 grudnia 1909 w Laeken) – król Belgów w latach 1865–1909, z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.104 sek.