Jean-Pierre Blanchard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean-Pierre François Blanchard (ur. 4 lipca 1753 w Les Andelys, zm. 7 marca 1809 w Paryżu) – francuski wynalazca, pionier lotnictwa i baloniarstwa.

Pole Marsowe (franc. Champ-de-Mars) - rozległy park, znajdujący sie w Paryżu między wieżą Eiffla na północnym zachodzie i École militaire na południowym wschodzie.Les Andelys – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Eure. Przez miejscowość przepływa Sekwana.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przyszły aeronauta przyszedł na świat w ubogiej rodzinie pochodzącej z Normandii. Od młodzieńczych lat fascynował się ideą latania. Usiłował stworzyć maszynę latającą na bazie konstrukcji roweru, doczepiając do niego skrzydła, ale ostatecznie zrezygnował z eksperymentów ze skrzydłami, skupiając się na konstrukcji balonu. 5 maja 1782 wzniósł się balonem własnej konstrukcji na wysokość 7 m. Blanchard swój pierwszy, zakończony sukcesem, lot odbył 2 marca 1784 startując z Pól Marsowych w Paryżu balonem wypełnionym wodorem.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

7 stycznia 1785 wraz z amerykańskim naukowcem Johnem Jeffriesem odbył pierwszy udany lot balonem nad kanałem La Manche. Wynalazł spadochron w 1784 roku.

W niedzielę 10 maja 1789, krótko po godz. 13, wystartował z ogrodu Foksal w Warszawie, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Swój lot tego dnia Blanchard zakończył po ok. 45 min (niektóre źródła podają, że lot trwał 49 min.) i pokonaniu ponad 7 km, lądując w Białołęce. Balon wzniósł się na wysokość 2 km (według innych źródeł osiągnął nawet 3,5 km). Był to pierwszy lot balonem w Polsce, a jednocześnie 34. udany lot Blancharda. Podczas przygotowań do lotu mieszkał on w Warszawie na Nowym Mieście pod nr 280 (kamienica Dulfusa).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

27 maja 1789, późnym popołudniem, Blanchard wystartował z placu przy nieistniejącej już dziś Bramie Fryderycjańskiej, w pobliżu Ostrowa Tumskiego (Wrocław). Lądowanie nastąpiło we wsi Marcinowo koło Trzebnicy. Podczas lotu balon osiągnął wysokość ok. 1100 m.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jean-Pierre Blanchardn French balloonist, „Encyclopedia Britannica” [dostęp 2016-11-01].
  2. Ryszard Sawicki, Blanchard w Marcinowie | TMZT, ziemiatrzebnicka.pl [dostęp 2019-11-14].
  3. Jean Pierre Blanchard - British Balloon Museum & Library, „British Balloon Museum & Library” [dostęp 2016-11-01] (ang.).
  4. Britannica Educational Publishing, The Complete History of Aviation: From Ballooning to Supersonic Flight, Britannica Educational Publishing, 1 listopada 2011, s. 146, ISBN 978-1-61530-725-8 [dostęp 2016-11-01] (ang.).
  5. Ari Ben-Menahem, Historical Encyclopedia of Natural and Mathematical Sciences, Springer Science & Business Media, 6 marca 2009, s. 1425, ISBN 978-3-540-68831-0 [dostęp 2016-11-01] (ang.).
  6. Pierwsze balony w Polsce, www.balony.org.pl [dostęp 2019-11-14].
  7. Bolesław Orłowski: Groźba i nadzieja. Sensacje z dziejów techniki. Warszawa: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 76-80. ISBN 83-203-0224-2.
  8. 226 lat temu w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce lot balonem | Warszawa W Pigułce, 10 maja 2015 [dostęp 2019-11-14] (pol.).
Marcinowo (niem. Märtinau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Warto wiedzieć że... beta

Bolesław Orłowski (ur. 12 maja 1934 w Milanówku) – polski historyk techniki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, od 2011 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Trzebnica (niem. Trebnitz) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzebnica i władz powiatowych. Położone we wschodniej części Wzgórz Trzebnickich.
Foksal – ulica w Śródmieściu Warszawy, w rejonie Śródmieścia Północnego, sąsiadująca przez skarpę wiślaną z Powiślem.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Balon – statek powietrzny z grupy aerostatów (statków lżejszych od powietrza), bez napędu silnikowego. Składa się z obszernej powłoki wykonanej z nieprzepuszczalnej, lekkiej tkaniny nagumowanej lub tworzywa sztucznego, o dużej wytrzymałości i zawieszonej pod nią gondoli (kosza). Rozróżnia się:
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama