• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean-Luc Dehaene  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Louis Marie Joseph Tobback (ur. 3 maja 1938 w Leuven) – belgijski i flamandzki polityk, były minister federalny i przewodniczący Partii Socjalistycznej (Socialistische Partij), burmistrz Leuven i senator.Jean-Maurice Dehousse (ur. 11 października 1936 w Liège) – belgijski i waloński polityk, pierwszy minister-prezydent (premier) Regionu Walońskiego, parlamentarzysta, w latach 1999–2004 eurodeputowany.

  Jean Luc Joseph Marie Dehaene (wym. [ʒɑ̃:ˈlʏk dəˈɦa:nə] ; ur. 7 sierpnia 1940 w Montpellier, zm. 15 maja 2014 w Quimper) – belgijski i flamandzki polityk, wieloletni minister, premier Belgii w latach 1992–1999, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Działalność do 1992[ | edytuj kod]

  Z wykształcenia prawnik, uzyskał doktorat na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Działał w organizacji skautowskiej i Chrześcijańskim Ruchu Robotniczym (związku zawodowym związanym z chadekami). Od 1972 do 1982 pracował w administracji państwowej jako członek gabinetów politycznych w różnych ministerstwach.

  Stefaan Maria Joris Yolanda De Clerck (ur. 12 grudnia 1951 w Kortrijku) – belgijski i flamandzki polityk, minister sprawiedliwości. W latach 1999–2003 przewodniczący partii Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V).Posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 4 a 7 czerwca 2009.

  Od 1972 zasiadał we władzach krajowych chadeckiej partii PSC-CVP, a po jej podziale we władzach flamandzkiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej (przekształconej późniiej w ugrupowanie pod nazwą Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie).

  Sprawował mandat senatora (1982–1987 i ponownie od 1995 do 2000), a także posła do Izby Reprezentantów (1987–1995). Był ministrem spraw społecznych i reform instytucjonalnych (od 1981 do 1987), a w okresie 1988–1992 wicepremierem oraz ministrem transportu.

  Premier Belgii[ | edytuj kod]

  W 1992, po niepowodzeniu prób Guy Verhofstadta i Melchiora Watheleta, udało mu się sformować koalicję rządzącą złożoną z chrześcijańskich demokratów i socjalistów. Pierwszy przez niego kierowany rząd doprowadził do przekształcenia Belgii w federację. W 1993 złożył królowi ostatecznie niezrealizowaną rezygnację swojego gabinetu z powodu zróżnicowanych poglądów na finanse publiczne. Po śmierci króla Baldwina I jego rząd wykonywał funkcję głowy państwa aż do zaprzysiężenia księcia Alberta jako Alberta II dziewięć dni później. W 1994 zarządził wycofanie belgijskich wojsk z Rwandy. Był jednym z kandydatów na następcę Jacques’a Delorsa na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej, jego nominację zablokował jednak brytyjski premier John Major.

  André M.J.Gh. Flahaut (ur. 18 sierpnia 1955 w Walhain) – belgijski i waloński polityk, parlamentarzysta, w latach 1999–2007 minister obrony. Od 2010 przewodniczący Izby Reprezentantów.Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (niderl. Christen-Democratisch en Vlaams, CD&V) – belgijska partia polityczna o profilu chadeckim, działająca na terenie Flandrii. Uczestniczy w strukturach władzy na różnych szczeblach, w tym krajowym. Powstała w 1972, do 2001 funkcjonowała pod nazwą Chrześcijańska Partia Ludowa (niderl. Christelijke Volkspartij, CVP).

  Drugi rząd Jean-Luka Dehaene, działający od 1995, również składał się z chrześcijańskich demokratów i socjalistów. Gabinet ten przetrwał całą kadencję, jednak na jego pozycję i notowania partii koalicyjnych negatywnie wpłynęły sprawa Marca Dutroux i skandal dotyczący skażonej żywności.

  Działalność od 1999[ | edytuj kod]

  Po wyborach Guy Verhofstadt sformował pierwszy od 1958 belgijski rząd, w którym nie znaleźli się chrześcijańscy demokraci. Jean-Luc Dehaene pozostał senatorem do 2000, następnie przez sześć lat sprawował urząd burmistrza Vilvoorde. Od 2001 do 2003 był także wiceprzewodniczącym Konwentu Unii Europejskiej.

  Albert II, właśc. Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie (ur. 6 czerwca 1934 w Laeken) – król Belgów od 1993 do 2013.Luc Van den Bossche (ur. 16 września 1947 w Aalst) – belgijski i flamandzki polityk oraz prawnik, parlamentarzysta, minister w rządzie regionalnym, minister i wicepremier w rządzie federalnym, działacz Partii Socjalistycznej. Ojciec polityk Freyi Van den Bossche.

  W 2003 ponownie kandydował w wyborach krajowych dla wsparcia swojego ugrupowania z ostatniego miejsca na liście partyjnej. W wyborach w 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W 2007 angażował się w rozmowy koalicyjne nad powołaniem nowego gabinetu, w 2008 stanął na czele instytucji finansowej Dexia.

  Montpellier (oksyt. Montpelhièr) - miasto i gmina na południu Francji w odległości 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad rzeką Lez, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault.Jacques Santkin (ur. 28 grudnia 1948 w On-Marche, zm. 28 sierpnia 2001 w Liège) – belgijski i waloński polityk, minister w rządzie federalnym, parlamentarzysta, w 2001 eurodeputowany.

  W wyborach europejskich w 2009 roku uzyskał reelekcję. Został członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Budżetowej w PE VII kadencji.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dexia - belgijsko-francuska instytucja finansowa obsługująca przede wszystkim finanse publiczne (rządowe i samorządowe) - "bank sektora publicznego". Spółka wchodzi w skład indeksu paryskiego CAC 40 i belgiskiego Bel 20. Siedzibą spółki jest Bruksela. Dexia powstała w 1996 r. z fuzji belgijskiego Crédit Communal de Belgique i francuskiego Crédit Local de France.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Robert Urbain (ur. 24 listopada 1930 w Hornu) – belgijski i waloński polityk, nauczyciel oraz samorządowiec, działacz Partii Socjalistycznej, parlamentarzysta, minister w rządzie federalnym.
  Laurette A.J. Onkelinx (ur. 2 października 1958 w Seraing) – belgijska i walońska polityk i prawnik, w latach 1993–1999 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, wieloletnia wicepremier i minister na szczeblu krajowym.
  Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.
  John Major KG (ur. 29 marca 1943 w Carshalton w hrabstwie Surrey) – brytyjski polityk, minister w trzecim rządzie Margaret Thatcher, lider Partii Konserwatywnej i premier Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997. Na czas jego urzędowania przypada koniec zimnej wojny oraz dyskusje dotyczące stopnia integracji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, które doprowadziły do podziałów wewnątrz konserwatystów. Stanowisko premiera utracił po największej od 1832 r. wyborczej porażce Partii Konserwatywnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.