• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean-Louis-Ébénézer Reynier

  Przeczytaj także...
  Bitwa pod Maidą – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 lipca 1806 r. na Półwyspie Apenińskim nieopodal miasta Maida w Kalabrii we Włoszech pomiędzy wojskami francusko-polskimi a brytyjsko-włoskimi. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską wojsk francusko-polskich i wpłynęła bardzo negatywnie na opinię polskiego żołnierza w armii napoleońskiej, aczkolwiek nie do końca słusznie.Bitwa pod Kaliszem – bitwa stoczona 13 lutego 1813 w Tyńcu pod Kaliszem między wojskami francusko-sasko-polskimi dowodzonymi przez gen. Jean Louis Reyniera a wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Ferdynanda von Wintzingerode.
  Bitwa pod Wagram – jedna z największych bitew w kampaniach napoleońskich, która miała miejsce w dniach 5-6 lipca 1809 r. wokół wyspy Lobau na Dunaju i w pobliżu wsi Wagram, 15 km na północny wschód od Wiednia.
  Generał Jean-Louis-Ébénézer Reynier
  Generał Jean Louis Ebenezer Reynier

  Jean-Louis-Ébénézer Reynier – (ur. 14 stycznia 1771 w Lausanne, w Szwajcarii, zm. 27 lutego 1814 w Paryżu) – francuski generał Wielkiej Armii I Cesarstwa Francuskiego pochodzenia szwajcarskiego.

  Bitwa pod Lipskiem (niem. Völkerschlacht bei Leipzig), znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona pod Lipskiem w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo.Jacques-François de Menou, baron de Boussay (albo Abdullah Jacques-François de Menou, baron de Boussay) - (ur. 3 października 1750 w Boussay - zm. 13 sierpnia 1810 w Villa Corneso w pobliżu Mestre) - generał francuski okresu I Republiki i Cesarstwa.

  Po zabójstwie generała Klébera w Egipcie, generał Menou przejął dowodzenie nad armią. Mając bardzo mały szacunek dla zdolności wojskowych Menou, Reynier bardzo często kłócił się z nim, aż w końcu został aresztowany i odesłany z powrotem do Francji.

  Reynier zabił generała Destainga w pojedynku, ponieważ został on zobowiązany do aresztowania, Reyniera. To zabójstwo oraz fakt, że próbował opublikować w prasie atak na Menou sprawiły, że został wygnany z Paryża na dłuższy czas.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dowodził podczas bitwy pod Maidą 4 lipca 1806 gdzie wojska francusko-polskie poniosły dotkliwą klęskę w walce z mniej liczebną ekspedycją brytyjską.

  Podczas bitwy pod Lipskiem Korpus Saksoński Reyniera zdradził Francuzów i przeszedł na stronę wroga. Był to olbrzymi cios a Reynier będąc ze swoim Korpusem został natychmiast uwięziony przez swoich podwładnych.

  Podczas desperackiej kampanii w 1814 r. po śmierci Reyniera Napoleon napisał do Generała Clarke’a „Jestem zaskoczony, że nic nie zostało jeszcze zrobione, aby upamiętnić Generała Reyniera … człowieka, który świetnie służył, był szczery i którego śmierć była stratą dla Francji i mnie”.

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.VII Korpus Wielkiej Armii - jeden z korpusów Wielkiej Armii I Cesarstwa Francuskiego, zwany czasem w literaturze "Korpusem saksońskim" lub "Korpusem saskim".

  Bitwy, w których brał udział Generał Reynier:

 • Jemappes w stopniu Kapitana
 • Neerwinden
 • Bitwa pod Piramidami jako Generał Dywizji
 • Bitwa pod Wagram jako Generał Dywizji
 • Bitwa pod Maidą jako Generał Dywizji
 • Bitwa pod Kaliszem (1813) gdzie dowodził VII Korpusem
 • Bautzen dowodząc VII Korpusem jako Generał Dywizji
 • Drezno jako Generał Dywizji
 • Dennewitz jako Generał Dywizji
 • Bitwa pod Lipskiem jako Generał Dywizji
 • Zobacz też[]

 • VII Korpus Wielkiej Armii
 • Linki zewnętrzne[]

 • Generał Reynier (po angielsku)
 • Generał Reynier (po włosku)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.