• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean-François Chiappe

  Przeczytaj także...
  Académie française (Akademia Francuska) – towarzystwo naukowe, założone w 1635 w Paryżu. Pierwsza tego typu instytucja w nowożytnej Europie, później przekształcona w instytucję państwową.Jean-Marie Louis Le Pen (ur. 20 czerwca 1928 w Trinité-sur-Mer) – francuski polityk oraz prawnik. Założyciel i wieloletni przywódca skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. Deputowany krajowy, wieloletni poseł do Parlamentu Europejskiego II, III, IV, V, VI i VII kadencji. Pięciokrotny kandydat w wyborach prezydenckich.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Jean-François Chiappe fr: ʒɑ̃ fʀɑ̃swa fiap, (ur. 30 listopada 1931 r. w Laon we Francji, zm. 21 października 2001 r. w Wersalu) – francuski historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta, pisarz i skrajnie prawicowy działacz polityczny, rojalista i tradycjonalista katolicki

  Ludwik XVI, Ludwik Ostatni, fr. Louis August de Bourbon, Obywatel Louis Capet (ur. 23 sierpnia 1754 w Wersalu, zm. 21 stycznia 1793 w Paryżu) – książę de Berry, następnie delfin de Viennois, ostatecznie król Francji i Nawarry od 1774 do 1791, potem król Francuzów (Roi des Français) do 1792.Front Narodowy (fr. Front national, FN) - francuska, nacjonalistyczna partia polityczna, działająca od 1972. Obecnie posiada 2 posłów, 3 europarlamentarzystów i 118 przedstawicieli w radach regionów. FN uzyskuje w wyborach około 13% głosów. Partia silnie sprzeciwia się islamizacji Francji.

  Życiorys[]

  Ukończył szkołę średnią Cours Hattemer w Paryżu, po czym w 1954 r. podjął na krótko pracę w departamencie public relations firmy kosmetycznej L’Oréal. Wkrótce potem rozpoczął karierę publicystyczną. Zaczął pisać artykuły do gazet sportowych i satyrycznych, a następnie prowadził audycje radiowe i telewizyjne. Przeważnie występował jako prezenter i komentator, choć czasami prowadził też teleturnieje. W latach 60. zainteresował się historią. W 1960 r. wraz z Alainem Decaux i André Castelotem rozpoczął wydawać historyczne czasopismo „La Tribune de l'histoire”. Od 1972 r. pisał regularnie artykuły do pisma „France Culture”. Przez kilka lat redagował też czasopismo historyczne „Le Miroir de l'Histoire”. Jednocześnie prowadził działalność polityczną. Od 1957 r. jego artykuły ukazywały się w skrajnie prawicowym pismach „C’est-à-dire”, a następnie „Rivarol”. Stanął na czele stowarzyszenia Association des amis de Rivarol. Jego poglądy ewoluowały w kierunku monarchizmu. W 1974 r. wszedł w skład Komitetu Centralnego Frontu Narodowego Jeana-Marie Le Pena. Objął też funkcję wiceprezydenta stowarzyszenia monarchistycznego Association professionnelle de la presse monarchique et catholique. Był autorem szeregu książek dotyczących popularnych tematów, jak kobieca moda. Zasłynął też 3 tomami dotyczącymi powstania wandejskiego przeciwko rewolucjonistom oraz biografiami królów Ludwika XV i Ludwika XVI. Otrzymał nagrody literackie Prix Broquette-Gonin i Grand Prix Gobert przyznane przez Akademię Francuską oraz nagrodę Prix Hugues Capet.

  Ludwik XV, zw. Ukochanym (ur. 15 lutego 1710 w Wersalu, zm. 10 maja 1774 w Wersalu) – król Francji i Nawarry od 1715, gdy zmarł jego pradziadek Ludwik XIV, z dynastii Burbonów.Public relations (PR) (z ang. publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy.

  Twórczość[]

 • „Georges Cadoudal ou la liberté”, Paryż 1971
 • „La Vendée en armes: Tome 1, 1793”, Paryż 1982
 • „La Vendée en armes: Tome 2, Les géants”, Paryż 1982
 • „La Vendée en armes: Tome 3, Les Chouans”, Paryż 1982
 • „Louis XV”, Perrin 1987
 • „Louis XVI, tome 1: Le Prince”, Paryż 1987
 • „Louis XVI, tome 2: Le Roi”, Paryż 1987
 • „Louis XVI, tome 3: L'Otage”, Paryż 1989
 • „Montesquieu: L’homme et l’héritage”, Paryż 1990
 • „La Vendée des Cent-Jours”, Paryż 1999
 • „Le Comte de Chambord”, Paryż 1999
 • „Le comte de Chambord et son mystère”, Paryż [bez daty]
 • „Une histoire de la France”, Paryż 1999
 • „Histoire des droites françaises, tome 1”, Monako 2003
 • „Histoire des droites françaises, tome 2: De 1889 à la condamnation de l'Action française”, Monako 2003
 • Linki zewnętrzne[]

 • Biografia Jeana-François Chiappe (fr.)
 • 21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.Grupa L’Oréal – światowy koncern kosmetyczny z siedzibą w Clichy we Francji, obecny w ponad 130 krajach. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1909 roku przez Eugène Schuellera jako Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.
  Laon – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Pikardia, w departamencie Aisne. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 26 490 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 630 osób/km² (wśród 2293 gmin Pikardii Laon plasuje się na 7. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 7.).
  Do graficznego zapisu wymowy stosuje się znaki międzynarodowego alfabetu fonetycznego (MAF), umieszczane między nawiasami kwadratowymi Uwaga 1. W języku francuskim akcent toniczy pada zawsze na ostatnią sylabę. Uwaga 2. Dwukropek po literze oznacza jej wydłużenie, np. âne [ɑ:n] – osioł. Uwaga 3. Dla oznaczenia podziału na sylaby stosuje się kropkę (np. Amérique [a.me.ʀik]). Wzór wymowy można znaleźć na różnych witrynach internetowych, np. tu: [9], a całych wyrazów tu: [10] Artykuł Klasyfikacja spółgłosek omawia spółgłoski w przekroju międzynarodowym, a Klasyfikacja samogłosek omawia samogłoski w przekroju międzynarodowym, odsyła do przykładów w kilku językach.
  Monarchizm (lub rojalizm) – pogląd głoszący, że monarchia jest najlepszym ustrojem politycznym. Monarchizm jest ideologią dążącą do przywrócenia lub obrony monarchii w danym państwie lub szerzej – na świecie. Monarchizm jest zwykle powiązany z konserwatyzmem, aczkolwiek zdarzają się wyjątki np. lewicowa Nowa Akcja Rojalistyczna (Francja) czy liberalny Narodowy Ruch "Symeon II" (Bułgaria).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.