• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean-Claude Gaudin

  Przeczytaj także...
  Senat (fr. Sénat) – izba wyższa francuskiego parlamentu. Obecnie tworzy go 348 senatorów, a przewodniczącym jest Jean-Pierre Bel.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Unia na rzecz Ruchu Ludowego (Union pour un mouvement populaire, UMP) – francuska partia polityczna, działająca od 2002.

  Jean-Claude Gaudin (ur. 8 października 1939 w Marsylii) – francuski polityk, mer Marsylii, senator, były minister, kawaler Legii Honorowej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Z wykształcenia nauczyciel historii i geografii. Przez piętnaście lat pracował w jednym z marsylskich liceów.

  Zaangażował się w działalność polityczną w ramach ugrupowań centrowych skupionych wokół Valéry'ego Giscarda d'Estaing. Przystąpił do założonej przez niego Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. Od 1978 do 1989 sprawował mandat posła do Zgromadzenia Narodowego, reprezentując departament Delta Rodanu, od 1981 kierował grupą parlamentarną UDF.

  Unia na rzecz Demokracji Francuskiej (Union pour la démocratie française, UDF) – francuska partia polityczna, działająca w latach 1978–2007.Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.

  W 1965 po raz pierwszy objął stanowisko wybieralne w administracji terytorialnej, kiedy to został radnym Marsylii. W latach 80. był radnym rady generalnej Delty Rodanu, a także burmistrzem różnych dzielnic. Od 1986 do 1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Dwukrotnie bez powodzenia ubiegał się o urząd mera Marsylii, przegrywając w 1983, a następnie w 1989. W tym samym roku wybrano go w skład Senatu.

  Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence-Alpes-Côte d’Azur, skrót PACA) – region administracyjny, położony w południowej Francji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przy granicy z Włochami. Graniczy z dwoma regionami: Rodan-Alpy od północy i Langwedocja-Roussillon od zachodu. W skład regionu wchodzi 6 departamentów.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  W 1995 po raz pierwszy został burmistrzem Marsylii. Od tego czasu sprawuje ten urząd, skutecznie ubiegając się o reelekcję. Również w 1995 wszedł w skład drugiego rządu Alaina Juppé jako minister ds. polityki miejskiej i regionalnego planowania. Stanowisko to zajmował przez dwa lata. W 1998 ponownie zasiadł w Senacie, pełniąc m.in. funkcję wiceprzewodniczącego wyższej izby parlamentu.

  Delta Rodanu (fr. Bouches-du-Rhône) - francuski departament położony w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Departament oznaczony jest liczbą 13.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 2002 odszedł z UDF, przystępując do Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Wszedł w skład ścisłych władz tej partii, od 2002 do 2008 był jej wiceprzewodniczącym. W okresach lipiec-listopad 2004 i maj-lipiec 2007 pełnił obowiązki przewodniczącego UMP.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jean-Claude Gaudin na stronie Senatu (fr.)
 • Nota biograficzna na stronie prywatnej (fr.)
 • Alain Juppé (ur. 15 sierpnia 1945 w Mont-de-Marsan) – francuski polityk, premier dwóch gabinetów, mer Bordeaux, parlamentarzysta i minister w różnych resortach (w tym od 2011 do 2012 minister spraw zagranicznych).Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Marsylia (fr. Marseille, wł. Marsiglia, prow. Marselha lub Marsiho) – miasto w południowej Francji, drugie co do wielkości w kraju i trzeci zespół miejski. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia). W Marsylii działa polski konsulat honorowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.