• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean-Baptiste de Boyer, Marquis d'Argens

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Tulon (fr. Toulon lub Toulon-sur-mer, prowans. Tolon) – miasto i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var.
  Marquis d’Argens

  Jean-Baptiste de Boyer, markiz d’Argens (wym. [ʒɑ̃-baptist də bwaje, maʀki daʀʒɑ̃]; ur. 24 czerwca 1704, zm. 11 stycznia 1771) – francuski filozof oraz pisarz.

  Jean-Baptiste de Boyer urodził się w 1704 roku w Aix-en-Provence. W wieku piętnastu lat wstąpił do armii. Po zakończeniu służby wojskowej na pewien okres osiedlił się w Amsterdamie, a następnie zamieszkał w Hadze. W czasie pobytu w Niderlandach napisał m.in. słynne kompilacje historyczne: Lettres juives, Lettres chinoises oraz Lettres cabalistiques. Oprócz tego wydał kompilacje Mémoires secrets de la république des lettres, a także Histoire de l’esprit humain.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Aix-en-Provence (prowan. Ais de Provença) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu. Miasto jest ulokowane w dolinie rzeki Arc, o milę od prawego brzegu rzeki.

  W ciągu następnych lat pisał książki historyczne i filozoficzne. Dzięki swoim publikacjom przybliżył szerszej opinii poglądy i dzieła francuskich filozofów epoki oświecenia jak Voltaire, Bernard Fontenelle i in.

  W 1741 roku został zaproszony przez Fryderyka Wielkiego, który przyznał mu wysokie wyróżnienia. Został mianowany „Kammerherrem” oraz dyrektorem akademii. Król Prus był zdecydowanym przeciwnikiem małżeństwa de Boyer z panną Cochois, berlińską aktorką.

  W 1769 roku wrócił do Francji, gdzie zmarł 11 stycznia 1771 roku niedaleko Tulonu w wieku 66 lat.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • Mémoires de M. le marquis d’Argens (1735)
 • Mémoires secrets de la République des Lettres (1737-1744)
 • Lettres cabalistiques (1741)
 • Lettres juives (1738) (Correspondance philosophique, historique et critique entre un juif voyageur et ses correspondans en divers endroits)
 • Les Enchaînements de l’amour et de la fortune ou mémoires du marquis de Vaudreville (1746)
 • Lettres chinoises (1751)
 • Philosophie du bon sens (1755)
 • Correspondance avec Frédéric II (wydane w 1799)
 • des traductions d’auteurs antiques
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona poświęcona pisarzowi
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Voltaire (Wolter), właśc. François-Marie Arouet (Voltaire jest pseudonimem artystycznym; ur. 21 listopada 1694 w Paryżu, zm. 30 maja 1778 w Paryżu) – francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, dramaturg i historyk. Tworzył satyry, powieści, dramaty oraz „Listy”.
  Spółgłoska półotwarta wargowo-miękkopodniebienna to rodzaj dźwięku spółgłoskowego, reprezentowany w transkrypcji fonetycznej IPA i X-SAMPA symbolem [w] (w slawistycznym alfabecie fonetycznym symbolem [u̯ ]). Głoska ta jest niesylabicznym odpowiednikiem samogłoski [u].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Spółgłoska drżąca języczkowa – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [ʀ].

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.837 sek.