• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jazzmatazz

  Przeczytaj także...
  Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.Guru, właśc. Keith Edward Elam, znany również jako Baldhead Slick (ur. 17 lipca 1961 w Bostonie, zm. 19 kwietnia 2010 w Nowym Jorku) – amerykański raper, występujący w duecie Gang Starr. Wraz z serią albumów Jazzmatazz uważany jest za jednego z pionierów połączenia muzyki jazzowej z hip-hopem. Wystąpił również w kilku filmach.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Jazzmatazz, Vol. 1jazzrapowy album nagrany przez artystę tworzącego alternatywny hip-hopGuru, wydana 18 maja, 1993 przez Chrysalis Records. Płyta zrewolucjonizowała jazz rap i jest powszechnie uważana za pierwszą płytę, która jest w całości fuzją hip-hopu z jazzem. W tle słychać żywą orkiestrę, w której skład wchodzą artyści tacy jak Donald Byrd, Roy Ayers, Lonnie Liston Smith czy Branford Marsalis. Na albumie można usłyszeć też udzielających się wokalnie N'Deę Davenport z zespołu Brand New Heavies, francuskiego rapera MC Solaar czy Big Shuga.

  Wibrafon - perkusyjny instrument muzyczny, podobny do dzwonków, ksylofonu czy marimby. Zbudowany jest z metalowych płytek (czym odróżnia się od ksylofonu, w którym płytki są drewniane) połączonych z zestawem rur, pełniących rolę rezonatorów i tworzących wibrujące dźwięki przy uderzaniu płytek pałeczkami. Pałeczki mają drewniane lub ratanowe trzonki, a główki owinięte są zwykle włóczką, czasem filcem lub gumą.Chrysalis Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona w roku 1969 przez Chrisa Wrighta i Terry Ellisa. Nazwa wytwórni jest nieco zmodyfikowanym połączeniem imienia pierwszego z założycieli z nazwiskiem drugiego (Chris + Ellis), co oznacza w języku angielskim wczesne stadium motyla - poczwarkę. Lata świetności przypadały na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku, gdy nagrywali w niej m.in. Procol Harum, Jethro Tull, Spandau Ballet, Ultravox, Blondie, Ramones, Madness, Huey Lewis and the News, Ten Years After, UFO, Billy Idol. W roku 1991 została przejęta przez EMI, a w 2005 zamknięta.

  Lista utworów[]

  1. "Introduction" – 1:20
  2. "Loungin'" (Donald Byrd, trąbka i pianino) – 4:38
  3. "When You're Near" (N'Dea Davenport, głos i Simon Law, keyboard) – 4:02
  4. "Transit Ride" (Branford Marsalis, altowy i sopranowy saksofon i Zachary Breaux, gitara) – 3:58
  5. "No Time to Play" (Ronny Jordan, gitara i D. C. Lee, głos i Big Shug, głos) – 4:54
  6. "Down to the Backstreets" (Lonnie Liston Smith, pianino akustyczne i elektryczne Lil' Dap, perkusja) – 4:47
  7. "Respectful Dedications" – :54
  8. "Take a Look (At Yourself)" (Roy Ayers, wibrafon) – 3:59
  9. "Trust Me" (N'Dea Davenport, głos) – 4:27
  10. "Slicker Than Most" (Gary Barnacle, saksofon i flet) – 2:36
  11. "Le Bien, Le Mal" (MC Solaar) – 3:21
  12. "Sights in the City" (Courtney Pine, saksofon altowy i sopranowy oraz flet, Carleen Anderson, głos i Simon Law, keyboardy) – 5:10

  Zobacz też[]

 • Jazzmatazz, Vol. 2: The New Reality
 • Jazzmatazz, Vol. 3: Street Soul
 • Jazzmatazz, Vol. 4: The Hip-Hop Jazz Messenger: Back to the Future
 • Przypisy

  1. Marisa Brown: Jazzmatazz, Vol. 1 (ang.). www.allmusic.com.

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Jazz-hop, jazz rap – gatunek muzyczny, który powstał w latach 90. w Stanach Zjednoczonych. Jazz-hop, jak nazwa wskazuje, jest odłamem jazz fusion. Łączy on w sobie elementy jazzu i hip-hopu. Najczęściej są to podkłady hip-hopowe z asystą jazzowych instrumentów dętych.Branford Marsalis (ur. 26 sierpnia 1960 w Breaux Bridge w stanie Louisiana) – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  The Brand New Heavies – brytyjska grupa muzyczna, powstała w 1985 roku, grająca acid-jazz. Zespół tworzą: Jan Kincaid, Simon Bartholomew oraz Andrew Love Levy.
  Flet – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).
  Trąbka – Instrument dęty blaszany. Najpopularniejszy z tej grupy instrumentów, do których należą także: róg (waltornia), puzon, tuba i wiele innych. Trąbka jest instrumentem transponującym - jej najpopularniejszym strojem jest B, lecz występują także trąbki C, D, Es, F lub A. Jest to związane z tradycją pochodzącą jeszcze z czasów, w których instrumenty dęte blaszane bez systemu wentyli wydawały tylko szereg tonów naturalnych, dlatego też występowały różne odmiany instrumentu, przeznaczone do grania w różnych tonacjach (z niewielką ilością znaków przykluczowych). Trąbka w stroju B przyjęła się z powodu swego optymalnego brzmienia i wymagań technicznych, stawianych instrumentaliście pod względem zadęcia. Skala instrumentu (zakres dźwięków): od fis małego do e³. Oprócz najbardziej popularnych odmian trąbki używane są:
  Saksofon – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Najczęściej stosowanymi odmianami saksofonów są:
  Alternatywny hip hop (znany też jako alternatywny rap) – podgatunek hip-hopu, który narodził się w latach 80. w Stanch Zjednoczonych. Odrzuca on typowe stereotypy (bounce, gangsta rap), ale eksperymentuje z innymi gatunkami takimi, jak: reggae, rock, funk, jazz, electronica, a nawet folk. Tematyką utworów najczęściej są problemy społeczne, osobowość, polityka.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.